Kým samotné Arménsko má menej ako tri milióny obyvateľov, v zahraničí podľa odhadov žije asi osem miliónov etnických Arménov, píše agentúra Reuters. Prostriedky vyzbierané v zbierkach putujú na zabezpečenie naliehavých potrieb, ako je zdravotnícka pomoc či prístrešie. Arméni udomácnení v cudzine ale posielajú do vlasti nezanedbateľné sumy dlhodobo.
Platby zo zahraničia minulý rok zodpovedali približne desiatim percentám arménskej ekonomiky. Pandémia koronavírusu však spôsobila takmer 20-percentný prepad týchto fondov, hoci koronavírus decimuje aj arménsku ekonomiku a výdavky krajiny na obranu stúpajú. Arméni žijúci v zahraničí ale stále môžu prísť na pomoc. Od doby, kedy na konci septembra vypukli boje o Náhorný Karabach, už bolo podľa najväčšej arménskej neziskovej organizácie Hayastan All Armenian Fund na humanitárne účely vyzbieraných 120 miliónov amerických dolárov a príspevky stále narastajú.
Kim Kardashian tento mesiac oznámila, že darovala milión dolárov arménskemu fondu so sídlom v Los Angeles, nezávislej neziskovej organizácii, ktorá zhromažďuje prostriedky na humanitárne potreby a rozvojovú pomoc v Arménsku a pre Náhorný Karabach s prevažne arménskym obyvateľstvom. Tiež futbalista Henrich Mchitarjan, ktorý hrá v talianskom klube AS Rím a je ambasádorom Detského fondu OSN (UNICEF), na twitteri vyzýva na posielanie príspevkov a apeluje na Rusko, Francúzsko a Spojené štáty, aby sa pričinili o mier a predišli tak humanitárnej katastrofe.
„Arménska diaspóra je malá, ale jej jednota je naša silná stránka,“ povedal pre Reuters 26-ročný Dereník, ktorý má arménske korene, ale narodil sa a vyrástol v Londýne. „Súčasná situácia Arménsku znepokojuje, bojíme sa na diaľku a darovanie peňazí je prostriedok ako docieliť určitý stupeň vnútorného pokoja,“ vysvetlil. Dereník sa domnieva, že Azerbajdžan, ktorý disponuje ropným bohatstvom a teší sa podpore Turecka, má pred Arménskom náskok ako vo finančných, tak aj v armádnych prostriedkoch.
Nádej, že pokoj zbraní, na ktorom sa Arménsko a Azerbajdžan dohodli v sobotu, ukončí boje, sa rozplynuli a počet obetí konfliktu stále narastá. Rusko, ktoré má s Arménskom dohodu o obrane, zatiaľ naseba vzalo úlohu nestranného sprostredkovateľa usilujúceho sa o mier a pomohlo sprostredkovať sobotňajšiu dohodu o pokoji zbraní. Podľa webu Hayastan All Armenian Fund ale práve od Rusov pochádza veľa osobných finančných darov.