Môj muž pije, čo mám s tým urobiť...

06.03.2006 12:21

Na začiatku som to brala ako celkom veselú a úplne bežnú súčasť študentského života: ide si s kamarátmi na pohárik, po skúške si dá zopár pív a naše rande sa tiež väčšinou končilo pri orosenej dvanástke. Keď si na svadbe uhol trocha viac, povedala som si: to sa stáva aj iným ženíchom, z ktorých sú neskôr celkom vzorní manželia," začína svoj príbeh Lucia.

Jej muž deti odkladal, ako sa len dalo, ale keď už sa po piatich rokoch manželstva konečne rozhodol, že už by bolo načase, staral sa o dcérku ako vzorný otec. „Rád jej čítal pred spaním rozprávky, ibaže si k tomu vždy otvoril fľašku piva. Tú prvú za večer. A na to, že k pôrodu prišiel ráno ešte s opicou, som celkom zabudla,“ dodáva Lucia.

„Žena by si mala všimnúť, ak jej priateľ vyhľadáva príležitosti, ako sa k alkoholu dostať, ak pije veľa, ale "veľmi to na ňom nevidieť“, ak pitie alkoholu rôznymi spôsobmi „zdôvodňuje“, ak sa v opitosti správa agresívnym, ak sa vyskytne, že si na druhý deň nepamätá, čo sa dialo," upozorňuje MUDr. Anežka Imrišková z Psychiatrickej nemocnice vo Veľkom Záluží. Veľa pritom napovie aj „rodinná tradícia“ – aký vzťah k alkoholu je zavedený v partnerovej rodine, či s tým niekto z jeho príbuzných mal problémy.

Čo je vlastne alkoholizmus? Keď niekto pije hoci pohárik, ale pravidelne? Alebo keď sa spíja do nemoty? „Nezáleží na tom, koľko a ako často pije – alkoholik je ten, kto keď nepije, má abstinenčné príznaky,“ vysvetľuje doktor Ivan Novotný, riaditeľ AT Sanatória pre liečbu drogových závislostí. A môže sa vôbec alkoholik uzdraviť? „Môže. Fyzická závislosť od alkoholu sa dá odbúrať pomerne dobre, lenže potom sa musí ešte naučiť žiť so svojou psychickou závislosťou. Musí si naplniť život novými hodnotami namiesto alkoholu – a to trvá dlhšie,“ zdôrazňuje Novotný. Len čo si však vypije, nové životné hodnoty sa v momente stratia a hodnota alkoholu stúpa.

Alkohol je otroctvo
Lucii a jej manželovi dieťa utešene rástlo, lenže rástla aj manželova spotreba. Z troch – štyroch pív denne bolo zrazu päť aj šesť – a to nerátame tie, na ktoré sa stavil už cestou z práce. „Počas materskej som tak často počúvala, ako sme na tom s peniazmi zle, že som mala výčitky svedomia aj keď som dieťaťu musela kúpiť nové topánky. On si však na to svoje vždy korunky našiel. Už mu k tomu nechýbali ani kamaráti – len mi občas nezabudol pripomenúť, že pre rodinu sa ich musel vzdať,“ spomína Lucia. „Pre človeka závislého od alkoholu sa alkohol stane životným cieľom. Všetko ostatné podriaďuje tomuto cieľu – teda droge. Alkoholik prestáva byť slobodným človekom a stáva sa otrokom svojej drogy,“ konštatuje Imrišková.

„Naše večery začali byť jednotvárne a nemôže za to pravidelný detský režim, ktorý som až úzkostlivo dodržiavala. Keď som sa s ním potrebovala o niečom porozprávať, musela som to stihnúť tak do deviatej, neskôr s ním už nebola nijaká reč. Chodil po byte a frflal, na čo sa len dalo. A po jedenástej sa už do mňa zadrapil za hocijakú maličkosť. Nepomáhalo ani keď som pila s ním, ani keď som mu v bezmocnej zúrivosti vyliala päť vychladených dvanástok rovno do záchodovej misy. A keď som zaviedla reč na liečenie, doma bolo peklo,“ rozpráva ďalej Lucia.

„Každé otroctvo je pre človeka zničujúce. Alkohol ako cieľ ničí dušu človeka, ničí jeho rozum, jeho city, jeho záujmy. Odborne tomu hovoríme »»alkoholcentra­lizácia««,“ vysvetľuje Imrišková. Človek, ktorému nefunguje rozum a city, vlastne prestáva byť človekom. To je najväčšia tragédia závislosti.

Rána s opicou
Keď Lucia otehotnela druhý raz, mala v práci veľmi zlý zážitok. Ponáhľala sa domov celá uplakaná a veľmi túžila po tom, aby si ju privinul – lenže on už nevládal stáť na vlastných nohách. „Dcéru bolelo bruško a v noci som jej musela tri razy prezliekať periny a strážiť ju. Môj muž zatiaľ vyspával opicu, hlava zakrytá vankúšom a ráno pochopiteľne nevedel o ničom. Vtedy som od neho odišla prvý raz k rodičom,“ spomína Lucia.

Lucia zatelefonovala manželovmu otcovi aj mame, aby vedeli, prečo to urobila a čo sa vlastne medzi nimi deje. Urazil sa a vynadal jej takým nevyberaným slovníkom, aký od neho ešte nepočula. Napokon sa však Lucia k manželovi vrátila za podmienky, že prestane piť. On si však nikdy nepripustil, že je alkoholik.
Podľa Novotného sa udáva až zhruba 60-percentná úspešnosť liečby. Na každého pritom platí niečo iné, neexistuje jednotná forma, ktorú možno použiť na liečenie každého alkoholika. „Abstinencia je neprenosná. Prvý predpoklad úspechu však je pozrieť sa pravde do očí,“ hovorí Novotný. Mnohých vopred odradí predstava, že ich zatvoria do akejsi liečebne ako do väzenia. Sú však prípady, ktoré ústavnú liečbu nepotrebujú – ak spolupracujú, stačí im ambulantná starostlivosť.

„On súhlasil, že s tým niečo urobí, ale k lekárovi ísť odmietol. Vraj to zvládne sám a mám to nechať na ňom. Bola som taká ukolísaná predstavou, že všetko bude dobré, že budeme zasa šťastná rodina, že som si ani nevšimla, ako prešli ďalšie dva roky – a vôbec nič sa nezmenilo. Všetka neha sa vytratila a ostali len povinnosti – okrem tých manželských. Život s alkoholikom, to sú preplakané noci a bezmocné zúfalstvo. Našťastie deti nič nevideli, lebo všetko sa odohrávalo v noci, keď už spokojne spali,“ spomína trpko Lucia.

Podľa odborníkov to však alkoholik sám nezvládne. „Liečba spočiatku znamená pre pacienta veľký konflikt: keď sa rozhoduje piť alebo nepiť, stojí pred priam hamletovskou otázkou byť alebo nebyť. A na to, aby nepil potrebuje spojenca – lekára,“ hovorí Novotný. Manželka túto úlohu plniť nemôže, ale môže byť lekárovým pomocníkom. „Ženy majú zmysel pre samaritánstvo, a tak sa to mnohým podarí. Keď muža podržia, nebudú ho ponižovať, ale pomáhať mu v abstinencii, je reálna šanca, že to spolu zvládnu,“ tvrdí Novotný. Keď však muž odmieta priznať, že má s alkoholom problémy, nemôže sa ani uzdraviť. „A s alkoholikom sa žiť nedá, to nech sa jeho žena radšej vráti z kratšej cesty späť,“ radí Novotný.

Má však vzťah s alkoholikom vôbec nejakú budúcnosť? „Vzťah s neliečeným alkoholikom budúcnosť nemá, resp. len vo veľmi nízkom promile "spontánneho uzdravenia“, teda situácie, keď si závislý dokáže uvedomiť svoj problém a pochopí totálnu abstinenciu ako jedinú voľbu," hovorí Imrišková.

Pre Luciu vraj boli najhoršie rána, keď sa on nevedel prebrať a ona musela s vypätím všetkých síl vypraviť deti do školy a do škôlky tak, akoby život bežal normálne. Pre ňu sa však zastavil. „Nie, nebil ma, ani sa neváľal spitý niekde v blate pred domom. Nepovracal sa vo výťahu ani susedom nezvonil o polnoci, či nemajú ešte kvapku niečoho naliať. Len – akoby nebol, nebol pri mne. Časom akoby vo mne všetko otupelo, ako keď dlho znášate bolesť, zvyknete si na ňu. A tak sa vliekli ďalšie roky,“ vzdychne si Lucia.

Za trvajúcim manželstvom s alkoholikom sa často skrýva bezmocnosť a neschopnosť partnerky situáciu riešiť. Aj v prípade rozvodu nemá manželka s deťmi kam ísť a nemá možnosť nájsť prípadnému exmanželovi ani náhradné ubytovanie. Takže za spolužitím s alkoholikom sú mnohé praktické a ťažko riešiteľné problémy.

Sú len dve cesty
„Bez odbornej pomoci si človek s alkoholom poradí zvyčajne iba šokom,“ tvrdí Novotný. Spomína si na prípad, keď muž prestal piť až vtedy, keď sa opitý prevrátil s autom a zabil svoju osemročnú dcéru. „Od toho momentu síce nepije, ale takúto terapiu šokom neodporúčam. Navyše môže viesť k ešte väčšiemu pitiu,“ dodáva Novotný.

Dôležitá je aj verejná mienka, ktorá má vysokú toleranciu k alkoholikom. Tiež sa na neochote riešiť problém závislého v rodine podieľa snaha o zachovanie dekóra či sociálneho statusu rodiny. „U manželiek alkoholikov funguje "kľúč k výberu partnera“ rovnako ako u iných žien. Ak sa žena s alkoholikom rozvedie, takmer zákonite si znovu vyberie alkoholika," varuje Imrišková.

Ak však muž chce prestať, mnohí veria, že manželka má šancu mu pomôcť. Chce to však viac ako svätú trpezlivosť. „Musí vždy vymyslieť nejaký spôsob tlaku na manžela – je to na jej fantázii, lebo na každého platí niečo iné,“ hovorí Novotný. Popri tom tlaku mu však stále musí dávať najavo, že ho má rada. A povedať mu, že keď sa rozhodne vyhľadať odbornú pomoc a bude chcieť, pôjde aj s ním. V priebehu niekoľkých mesiacov začne muž o tom uvažovať. A vtedy ho treba chytiť za ruku a zaviesť k lekárovi.

Mnohé ženy však namiesto toho, aby mužovi pomohli, privedú ho k ďalšiemu poháriku. Musí človek naozaj siahnuť až na dno, aby dokázal žiť inak? Dno vyzerá ako lievik, ktorý človeka sťahuje nižšie a nižšie. Hoci pre každého je dno niekde inde, pre všetkých je na spodku peklo. „Ak alkoholikovi neurčí dno jeho rodina, skončí na ulici ako bezdomovec s fľaškou v ruke,“ hovorí Novotný.
Sú však aj lekári, ktorí v nijaký úspech neveria. „S alkoholikom máte len dve možnosti: buď od neho odídete, alebo sa zmierite s tým, že pocikávať sa vám začne tak najskôr o desať rokov,“ konštatuje psychologička.


Aké najväčšie chyby robia ženy alkoholikov
1. Majú planú nádej, že muž
prestane sám
2. Mužov za alkohol sexuálne
trestajú
3. Vybavujú za muža jeho
záležitosti

Čo hovorí zákon
1. Dá sa alkoholizmus muža posudzovať ako týranie ženy – aj keď ju fyzicky ani inak nenapáda – proste len býva opitý?
Alkoholizmus zákon nepovažuje za trestný čin. Ak by sa však osoba požitím alkoholu priviedla do stavu nepríčetnosti a v tomto stave sa dopustila týrania blízkej osoby správaním spôsobujúcim jej fyzické či psychické utrpenie, alebo by spáchala iný trestný čin (napr. ublíženie na zdraví) dopustí sa trestného činu opilstva.
Páchateľovi pritom hrozí trest odňatia slobody až na 8 rokov. Popri treste súd môže uložiť aj ochranné protialkoholické liečenie v ambulantnej forme.
Súd môže páchateľovi zakázať požívať alkoholické nápoje. V prípade, že tento zákaz nebude rešpektovaný, súd nariadi výkon trestu odňatia slobody.
Alkoholikovi môže priestupkový orgán uložiť zákaz navštevovať miesta, v ktorých sa podáva alkohol.
2. Čo vlastne môže robiť žena, ktorej muž je alkoholik – môže ho napríklad nepustiť domov?
Trestný zákon zakazuje brániť oprávnenej osobe pri vstupe do (užívania) domu alebo bytu, preto neodporúčam, aby ohrozená osoba sama „zobrala spravodlivosť do vlastných rúk“. Zákaz vstupu do bytu (domu) môže nariadiť len súd vo forme predbežného opatrenia, ktoré môže nariadiť v prípadoch ohrozenia blízkych osôb násilím. Takisto policajt môže zaistiť osobu, ktorá ohrozuje život a zdravie iných osôb.
Súd v rozvodovom konaní k alkoholizmu manžela prihliada najmä pri zverení dieťaťa do osobnej starostlivosti a pri úprave styku
s dieťaťom. Pri preukázaní násilia voči blízkym osobám existuje možnosť, že súd neprizná násilníckej osobe bytovú náhradu pri zrušení spoločného nájmu bytu manželov alebo že túto osobu vylúči z užívania bytu (domu), ktorý je v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov.
ZDROJ: Róbert Dobrovodský, právny poradca Aliancie žien

6 rád, keď mu chcete pomôcť zbaviť sa závislosti

1. Nepiť (solidárna abstinencia)
Ani pred ním, ani v spoločnosti, na oslavách či na návšteve.
2. Nedráždiť ho
Stáva sa, že žena si v nedeľu po obede naleje pivo a mužovi hovorí:
„Vidíš, keby si nebol alkoholik, mohol si si dať aj ty!“
3. Doma nesmie držať nijaký alkohol
Ani rum na pečenie.
4. Musí zvládnuť rôzne skraty v manželovom správaní
Najmä v prvom období abstinencie býva podráždený, výbušný.
5. Správať sa k nemu partnersky
Keď muž pije, často preberá rozhodovanie manželka – keď sa rozhodne
abstinovať, mala by mu vrátiť jeho kompetencie v rodine.
6. Pomôže vrátiť ho k deťom
Keď deti reagujú na otca negatívne, on má pocit, že je medzi cudzími ľuďmi.
7. Nečakať zázraky na počkanie
Prvý polrok je preňho sériou sebaovládania, harmónia v rodine zavládne až tak po troch rokoch.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Chýba vám dostatočné množstvo spánku, naučte sa zaspávať osamote.
Šetrite na nové bývanie, po ktorom...

+ Dávajte mimoriadny pozor na poľadovicu, mohli by ste prísť k úrazom.
Dostanete pokutu za neprimeranú...