Náročné obdobie pre alergikov je tu!

Na Slovensku trpí približne 40 percent dospelej populácie niektorým z prejavov alergie. Vyplýva to z reprezentatívneho výskumu, ktorý sa u nás uskutočnil v polovici novembra minulého roka.

04.05.2006 08:03
debata

Najfrekventova­nejším typom alergie je tzv. senná nádcha, odborníci hovoria skôr o sezónnej peľovej alergii. V prípade peľových alergikov ide totiž o alergiu na pele. Táto zima bola svojím spôsobom k peľovým alergikom prajná pre svoju dĺžku. „Napríklad z hľadiska výskytu alergénov liesky sa tento rok sezóna oneskorila až o šesť týždňov,“ vysvetľuje Karol Mičieta z Katedry botaniky Prírodovedeckej fakulty UK, ktorá má v Bratislave monitorovaciu stanicu a týždenne vypracúva peľové správy.

„Z hľadiska mesačnej koncentrácie peľových zŕn je najhorším mesiacom apríl,“ pokračuje odborník. Momentálne vrcholí zastúpenie peľových zŕn brezy, jaseňa a topoľa, predpokladá sa nárast peľu javora. Problémy majú tzv. jarní alergici, ktorí sú citliví na peľ stromov, prevažne brezovitých. „Táto peľová sezóna je pre alergikov mimoriadne zlá, pretože vzhľadom na dlhú zimu kvitnú mnohé rastliny naraz a výrazne sa tak zvyšuje koncentrácia alergénov v ovzduší,“ vysvetľuje MUDr. Katarína Bergendiová z Pneumo-Alergo centra v Bratislave. „Aj alergici, ktorí sa mali po iné roky celkom dobre, v súčasnosti veľmi búrlivo reagujú.“ Sezóna stromového peľu, ktorá je kratšia ako letná sezóna tráv, trvá štyri až šesť týždňov – od konca marca do začiatku mája.

Večerná peľová sprcha
Zo stoviek druhov tráv má, našťastie, len menší počet divoko rastúcich druhov schopnosť vyprodukovať také veľké množstvo peľových zŕn, aby sa dosiahla ich vysoká koncentrácia v ovzduší. Peľová sezóna tráv trvá od polovice mája do konca júla, vrcholí koncom júna. Každý druh tráv totiž uvoľňuje svoj peľ v určitom dennom čase. Karol Mičieta považuje za veľkú chybu, keď sa necháva ležať pokosená tráva na trávnikoch medzi domami. Organické zvyšky tráv považuje za zdroj výskytu spór húb ako napríklad alternaria, na ktorú je dnes už taktiež precitlivených veľké množstvo alergikov. Veľmi veľa polinotikov (peľových alergikov) nesmierne citlivo reaguje na pele burín, ktorých sezóna nastáva koncom leta a na jeseň. Významnými burinami sú v tomto smere palina a ambrózia.

Treba povedať, že pele vyvolávajúce alergické reakcie takmer vždy pochádzajú z nenápadných zelených rastlín. Tie sa opeľujú vetrom, preto sa z nich peľ uvoľňuje do vzduchu. Farebné a voňavé kvety opeľuje hmyz, ich peľové zrná sú veľké a lepkavé, takže sa nemôžu vznášať vo vzduchu a alergie vyvolávajú len veľmi zriedkavo. Dráždiť však môže ich silná, aromatická vôňa. Rastliny uvoľňujú viac peľu, keď je teplo a slnečno a najhorším počasím pre peľových alergikov je suchý, slnečný a vetristý deň.

„Peľová nádcha sa prejavuje kýchaním, vodovým výtokom z nosa, opuchom nosovej sliznice, svrbením hrdla, podnebia a očí,“ hovorí MUDr. Bergendiová. „Niekedy aj slzením, opuchom mihalníc, bolesťou za očami, zvýšenou únavnosťou a minimálne zvýšenými teplotami. Asi tretina alergikov na pele trpí tzv. orálnym alergickým syndrómom. Znamená pálenie a svrbenie pier a sliznice úst a vzniká po konzumácii určitých druhov ovocia a zeleniny.“

Netlmiace antihistaminiká
Základom liečby sezónnej peľovej alergie je vylúčenie kontaktu s alergénom. Samozrejme, to sa ľahšie povie, ako uskutoční. Našťastie dnes jestvuje aj množstvo moderných liekov, ktoré tlmia prejavy alergie, majú protizápalový účinok a možno ich užívať dokonca preventívne.„Ne­liečená alergia môže prerásť do astmy, astma a alergia majú totiž spoločný patogenetický základ,“ upozorňuje MUDr. Katarína Bergendiová. Alergia znamená vlastne pretrvávajúci zápal a jeho prehliadanie môže spúšťať vznik nových a nových alergických prejavov. Alergický proces sa tak môže rozšíriť na ďalšie orgány, napr. alergia dosiaľ obmedzená len na prejavy v nose sa môže skomplikovať záchvatmi dýchavičnosti. Zápalový proces, odborne nazývaný „minimálny perzistujúci zápal“, prebieha aj v dňoch, keď pacient nemá príznaky. Je však príčinou zhoršovania alergického ochorenia, a tak sa v prípade ťažších alergikov čoraz častejšie hovorí o tom, že protialergické lieky by mali užívať celoročne.

Lieky tlmiace alergiu sa nazývajú antihistaminiká. Blokujú totiž účinok histamínu, látky, ktorá spôsobuje všetky nepríjemné prejavy alergickej nádchy. Dnešné moderné lieky už u väčšiny ľudí nespôsobujú ospalosť a majú rýchlejší nástup účinku, čo je veľká výhoda. Hovorí sa im aj netlmiace antihistaminiká. Navyše umožňujú dávkovanie len raz denne. Medzi klasické účinné látky patria loratadín či cetirizín. Sú aj voľne v predaji. Tieto účinné látky pod rozličnými obchodnými názvami vyrábajú aj generické firmy, takže si možno kúpiť aj lacnejšie náhrady originálov. Najnovšie antihistaminiká na našom trhu obsahujú účinné látky ako desloratadín, levocetirizín či fexofenadín. Nie všetci alergici však reagujú na všetky antihistaminiká rovnako. Vždy je dobré vyskúšať aspoň dva preparáty, aby bolo možné nájsť ten, ktorý bude vyhovovať najlepšie. Čo je však dôležité vedieť, je to, že antihistaminiká treba začať užívať už 2 až 3 týždne pred začiatkom peľovej sezóny. Liek bude účinkovať aj vtedy, keď sa užije pri prvých príznakoch, ale efekt nebude taký výrazný, ako keby sa liek užil ešte pred kontaktom s alergénom!

Kortikosteroidy, imunoterapia a zinok
Niektoré antihistaminiká je možné priamo aplikovať do nosa či očí, ako napríklad azelastín (Allergodil, Antalerg) či levokabastín (Livostin). Medzi zlatý štandard patria aj lieky kromoglykátového typu (Allergocrom, Cromohexal, Cromobene), ktoré pôsobia ešte v začiatkoch alergickej reakcie a zastavujú ju skôr, ako sa začne. Najmä tento typ liekov (obsahujú kromoglykát alebo nedocromil sodný) treba začať užívať dostatočne včas! Keď už alergia prepukne, majú malý účinok. Podľa doktorky Bergendiovej sa však už vzhľadom na nižšiu účinnosť nepoužívajú ako lieky prvej voľby.

Zápalovú reakciu v nose najúčinnejšie potláčajú lokálne nosové kortikosteroidy (Flixonase, Rhinocort, Nasonex). Používanie kortikosteroidov sa trochu podobá na zásah hasičov pri požiari, zatiaľ čo používanie antihistaminík pripomína skôr používanie protipožiarnych dverí, ktoré bránia šíreniu ohňa ešte v zárodku. Dnes sa pred užívaním tabletiek uprednostňuje miestne použitie kortikosteroidov vo forme kvapiek či inhalačných sprejov, kde pôsobia len na postihnutom mieste a sú najúčinnejším liekom pri závažnejších formách sezónnej peľovej alergie. Miernia zápal nosovej sliznice a sú potrebné najmä pri výraznom upchatí nosa, ale používajú sa aj pri alergickom zápale spojiviek.

Pri účinnej liečbe alergie je dôležitá tzv. imunoterapia (hyposenzibili­zácia). Zasahuje priamo do príčiny ochorenia. „Podáva sa alergén, na ktorý je pacient najviac alergický od najnižšej koncentrácie po najvyššiu, pričom si pacient vytvára vlastné protilátky. Cieľom je znížiť precitlivenosť organizmu, zlepšiť klinický stav pacienta, zvýšiť kvalitu jeho života a znížiť spotrebu liekov.“ Imunoterapiu možno uskutočniť vo forme injekcií do svalu alebo v kvapkovej forme (pod jazyk). Má však zmysel, ak sa robí aspoň tri roky po sebe.

S ďalším objavom prišli prednedávnom odborníci zo Spoločnosti pre zdravú výživu v nemeckom Aachene. Pri vzniku sennej nádchy podľa nich zohráva dôležitú úlohu nedostatok zinku v tele. Zinok vraj pôsobí antialergicky, stabilizuje bunky imunitného systému a zabezpečuje, aby telo reagovalo na alergén postupným, nie nadmerným vylučovaním histamínu. Odporúčajú, aby si ľudia, ktorých trápi alergická nádcha, doplnili svoju výživu o tento stopový prvok. Prirodzenou cestou tak znížia precitlivenosť organizmu napríklad na peľ.

Ako zmierniť peľovú alergiu

 • Bielizeň sušte počas peľovej sezóny vnútri, aby sa na nej nezachytával peľ.
 • V čase, keď sa uvoľňuje peľ, zatvárajte okná. Robte to aj počas „večernej peľovej sprchy“, keď peľ klesá k zemi.
 • Dajte si a okná namontovať protipeľové sieťky, sú na suchý zips.
 • Ak ste alergickí na peľ, mali by ste jazdiť výlučne v klimatizovanom aute za zatvorenými oknami.
 • Určitou ochranou pred peľovými zrnkami je aj to, ak si do nosa votriete trocha kozmetickej vazelíny alebo bariérového krému proti peľom.
 • Na očiach noste okuliare (ak nenosíte dioptrické, na zamračené dni si kúpte „imidžové“ okuliare s priehľadnými sklami).
 • Po príchode domov sa prezlečte, lebo na odeve môžete mať prichytený peľ. Opláchnite si vlasy, vymyte si vodou nos a oči.
 • V miestnostiach, kde sa dlhodobo zdržiavate, sa snažte počas peľovej sezóny znehybniť vzduch – nijaký prievan ani ventilátory! Prúd vzduchu dvíha peľ z podlahy a nábytku. Samozrejme, po skončení peľovej sezóny znova vetrajte, aby ste zabránili rastu plesní a množeniu roztočov.
 • Pouvažujte nad kúpou kvalitnej práčky vzduchu, vysávača s protipeľovým filtrom, prach a podlahy utierajte namokro. Ak musíte upratovať vy, robte to s maskou na tvári (stačí hoci chirurgické rúško).
 • Nekoste trávu, nezbierajte kvety ani liečivé rastliny, nedržte doma živé kvety vo váze.
 • Ak si to môžete dovoliť, dožičte si aspoň raz ročne dovolenku pri mori, ideálne je urobiť tak v čase, keď pre vás doma vrcholí peľová sezóna. Morská klíma peľovým alergikom výrazne prospieva.
 • Na účinné zmiernenie nepríjemných príznakov môžete vyskúšať aj fotoliečbu sliznice nosa pomocou svetla špeciálneho zloženia – rhinolight.
debata chyba

+ Aj náročný deň môžete pekne zakončiť ak to budete skutočne chcieť.
Máte pred sebou veľa práce, preto sa...

+ Bolesti hlavy môžete odstrániť kvalitnou masážou celého tela.
Ak sa pohrávate s myšlienkou, že by ste z práce...