Tretie zuby nie sú lacná záležitosť

Potrebujete do úst korunku, mostík, celkovú alebo čiastočnú zubnú protézu? Zubné protézy sa oficiálne nazývajú "snímateľné náhrady". Odbor v zubnom lekárstve, ktorý sa zaoberá náhradami už neopraviteľných alebo chýbajúcich zubov, sa nazýva zubná protetika. A tretie zuby dnes veru nie sú vôbec lacná záležitosť.

22.05.2006 08:01
debata

Zubné náhrady môžu byť fixné – sem patrí inlej, korunka či mostík – a snímateľné, medzi ktoré zaraďujeme čiastočnú alebo totálnu, celkovú protézu. Takzvaná celková snímateľná náhrada, či už horná, alebo dolná, je určená pre tých, ktorým už neostali žiadne vlastné zuby. 

Možno je to tvrdo povedané, ale ako píše MUDr. Eva Kovaľová, PhD., v knihe Zdravé zuby po celý život, „mostík, protéza či implantát sú najčastejšie náhradou špinavých zubov. Zub totiž môžeme stratiť následkom úrazu alebo následkom nedostatočnej, nesprávnej starostlivosti. Iná možnosť nie je“. Čo však robiť, ak sa tak už stalo? Aké máme možnosti a koľko nás to bude stáť?

Poklad v pohári
Zdravotné poisťovne prispievajú na úhradu stomatologických výrobkov v minimálnej miere – pozri tabuľka výšky úhrad stomatologických výrobkov. V nej vidíme, že poisťovňa prispieva na 9 výrobkov bežnej stomatologickej protetiky. Ceny materiálov, z ktorých sa zubné náhrady robia, medziročne stúpajú o 10 percent. Aj zubné techniky zvyšujú ceny, ktoré nie sú štátom regulované. Podhodnotené príspevky poisťovní sa však už nezmenili niekoľko rokov. Najmä pri fixnej protetike je príspevok poisťovne naozaj len neveľkým finančným príspevkom, trochu lepšie je to pri snímateľných náhradách.

V praxi však aj tak často dochádza k situácii, že bezzubý, starý pacient si musí priplatiť aj za tú „najobyčajnejšiu zubnú protézu“, oficiálne nazývanú celková snímateľná (horná alebo dolná) náhrada v štandardnom vyhotovení, pretože konkrétna zubná prax sa finančne jednoducho nevmestí do maximálnej úhrady zdravotnou poisťovňou, čo je v tomto prípade 3 600 Sk. „Ak pekár kupuje múku po desať korún, nemôže desať korún pýtať aj za chlieb, ktorý upečie a predáva,“ bráni zubných lekárov MUDr. Vlastimil Graus, prezident Regionálnej komory zubných lekárov z Bratislavy.

"Mám dokonca kolegov, ktorí kupujú tovar cez rakúske firmy, pretože to vyjde lacnejšie. My za výrobky zubnej protetiky v ústach pacienta navyše nesieme zodpovednosť a ak sa niečo stane, musíme ich grátis prerobiť. Len pre cenovú orientáciu – na plášťovú celoliatu korunku (celokovová korunka) poisťovňa prispieva 580 Sk, pričom sa pohybujeme v reálnych cenách od 2 000 Sk vyššie. Na celoliaty člen mostíka poisťovňa prispeje dospelému 280 korunami, pričom reálna cena je okolo 2 000 Sk. Je to teda veľmi ťažké urobiť za peniaze, ktorými prispeje poisťovňa, ten rozdiel niekto doplatiť musí. V našej praxi dokážeme celkovú snímateľnú náhradu urobiť za 4 100 Sk, takže ak pacientovi poisťovňa prispeje sumou 3 600 Sk, päťsto korún si sám doplatí. Ide však len o klasické vyhotovenie celkovej zubnej náhrady, za nadštandard ako priesvitné podnebie, výstuž, rozličné druhy ukotvenia snímateľnej náhrady v ústach, kvalitnejšie druhy zubov na protéze sa platí zvlášť. Ak trochu zaironizujeme, tretie zuby sa tak z hľadiska finančnej investície môžu stať pokladom, ktorý  len s obavami budeme na noc odkladať do pohára na nočnom stolíku. A poistiť sa zatiaľ nedajú.

Nárok na novú protézu
„Ani celková zubná náhrada v základnom vyhotovení, čiže tá najlacnejšia, však nie je nijaký šmejd,“ zdôrazňuje MUDr. Graus. „Korektne urobená zubná náhrada musí vydržať roky, ak, samozrejme, pacientovi nespadne do umývadla a nezlomí sa či nepraskne. Dá sa, samozrejme, opraviť, na opravu vám poisťovňa prispeje 60 Sk, ale len odtlačok u zubného lekára stojí 120 Sk.“

Ako často má bezzubý pacient nárok na vyrobenie novej celkovej snímateľnej náhrady? „Najskôr po troch rokoch,“ tvrdí prezident regionálnej komory zubných lekárov. „To však neznamená, že každé tri roky má nárok na novú zubnú protézu. "Znamená to, že tri roky sú minimálna časová hranica, keď je poisťovňa ochotná opäť prispieť na snímateľnú náhradu – v odôvodnenom prípade. Môžete teda za tri roky dostať novú, ale nemusíte. Indikáciou na novú náhradu môže byť výrazná zmena hmotnosti pacienta, ktorému potom protéza už dobre nesedí v ústach, opravovaná snímateľná náhrada, napr. bola lepená, pretože pacientovi praskla, extrémne zožuvaná náhrada a podobne.“

To, koľko vás teda budú stáť nové zuby, je veľmi individuálne. Zubný lekár vám podľa stavu vášho chrupu navrhne možnosti. Ak má zmluvu s vašou poisťovňou, mal by vám vysvetliť, koľko korún vám na stomatologický výrobok prispeje poisťovňa a koľko to bude stáť vás. „Treba si uvedomiť ešte jedno, že konkrétna zubná prax má s poisťovňou zazmluvnený len určitý objem finančných prostriedkov,“ podotýka MUDr. Vlastimil Graus.

„Teraz si predstavme, že ak zubnej ambulancii poisťovňa zaplatí napr. 20-tisíc Sk na mesiac a na tie peniaze pripadá zhruba osemsto poistencov, môže sa stať, že tieto finančné prostriedky sa minú na dôležitejšie, akútne úkony, ja tomu hovorím, že sú preplombované a pretrhané. Vtedy  pacienta, ktorý čaká na výkon zubnej protetiky a chce, aby mu naň prispela poisťovňa, zaraďujeme do poradovníka. Našťastie, zubné náhrady vždy znesú odklad, aj keď klienta treba vždy usmerniť tak, aby dlho bez zubov nechodil, trpí tým celý organizmus. Preťažujú sa nielen čeľustné kĺby, od prehĺtania nedostatočne požuvanej potravy sa odvíja aj veľa chorôb.“

Ceny protetiky každým rokom stúpajú
Pacient musí žiadať svojho zubného lekára o rozpočet stomatologického výrobku, napr. zubnej protézy vopred, na to má zákonný nárok! Keďže je slobodná voľba lekára, nie je na škodu opýtať sa niekedy aj viacerých, koľko vás zubná náhrada bude stáť, závisí to totiž aj od konkrétnej zubnej praxe, laboratória, s ktorým spolupracuje, materiálov, aké používa. „Najdrahší zubní lekári nemusia byť vždy tí najlepší,“ pripúšťa kriticky MUDr. Graus. Niekedy sa stáva, že čakacia lehota na protetické práce v poradovníku je taká dlhá, že medzitým sa zmenia ceny. „Malo by platiť, že cena za prácu, ktorú sme raz vypočítali a poznačili do karty, by sa meniť nemala. V opačnom prípade ho na to treba upozorniť a korektne mu to vysvetliť, ceny zubnej protetiky totiž stúpajú s každým ďalším rokom.“

Ak je pacient sociálne slabší a čakacia lehota v poradovníku na protetiku príliš dlhá, môže požiadať v pobočke svojej zdravotnej poisťovne o výnimku. Mnohí pacienti sa pri biednom príspevku poisťovní rozhodnú uhradiť si zubnú protetiku kompletne z vlastného vrecka a v tom prípade sa na nijakú čakaciu listinu nedostávajú. „Môžu sa však ísť informovať aj na inú zubnú prax, kde možno tak rýchlo nevyčerpali pridelený objem finančných prostriedkov od poisťovne,“ vysvetľuje MUDr. Graus.

„Môj dlhoročný rodinný známy sa dozvedel, že u mňa bude na svoju zubnú náhradu čakať minimálne rok, mám totiž poradovník pacientov, ktorý, samozrejme, musím dodržať. Ak by prišla kontrola, dosť ťažko by som vysvetľoval, prečo som nejakého pacienta uprednostnil. Nakoniec zašiel k svojmu obvodnému zubnému lekárovi, tam mali peniaze a urobili mu snímateľnú náhradu s príplatkom od poisťovne skôr. Aj tak to môže fungovať v praxi.“

Ako sa starať o protézu
O zubnú náhradu sa treba aj primerane starať, pretože je vyrobená zo živice a v jej póroch sa množia mikróby. Vo vlhkom prostredí pod protézou sa veľmi rady rozmnožujú najmä plesne, ktoré poškodzujú sliznice a jazyk. „Snímateľnú zubnú náhradu je potrebné po každom jedle opláchnuť vodou a minimálne raz denne dôkladne očistiť mäkkou kefkou a jemnou pastou, resp. saponátom či detským mydlom,“ vysvetľuje MUDr. Graus.

Štandardná zubná pasta, ale najmä tie bieliaceho typu, obsahujú veľa abrazív, akýsi piesok, ktorý by protézu mohol poškodiť. Na poškrabanom povrchu sa ľahšie usadzuje mikrobiálny povlak. Podľa knihy MUDr. Kovaľovej môžeme raz týždenne na jednu hodinu namočiť snímateľnú protézu do pohára s vodou, v ktorej sme rozpustili lyžičku jedlej sódy. Má to mierny dezinfekčný účinok. Dobre sa osvedčili napr. aj špeciálne čistiace tablety, ktoré sa (takisto len raz za čas!) pridávajú do pohára vody.

Sliznica v ústach nie je stavaná na to, aby bola dlhodobo krytá snímateľnou zubnou náhradou, aj preto hovoríme o „snímateľných“ náhradách. "Poznám však pacientov, ktorí si protézu nevybrali z úst celé týždne, zažil som aj takých, ktorí ju mali doslova prirastenú pre ťažké zápaly a opuchy slizníc. Ak však zubná náhrada niekde tlačí a príliš trpezlivý pacient si na to zvykne, môžu v ústach vzniknúť výrastky, ktoré sa vedia aj rakovinovo zvrhnúť.

Tzv. fibrómy už treba operačne odstraňovať. V nových topánkach sa nedá ísť na bál, čiže aj novú protézu treba zaťažovať postupne, ak však snímateľná náhrada niekde tlačí, treba urobiť jej korekciu, pribrúsiť ju a podobne, aby sedela v ústach tak, ako má," dodáva odborník.
Aj pacienti bez vlastných zubov, čiže tí so snímateľnými náhradami, by mali chodiť raz ročne na preventívne prehliadky k zubnému lekárovi.

Zubné náhrady

  • fixné: inleje, korunky, mostíky
  • snímateľné: čiastočná a úplná zubná protéza
  • kombinované fixno-snímateľné: pri rôznych typoch zásuvných spojov (spôsob uchopenia náhrady v ústach) vedia byť niektoré fixné náhrady za istých podmienok aj snímateľné, niektoré vie sňať a vyčistiť len lekár

Na čo máte nárok

  • rozpočet na zubnú protetiku sa máte právo dozvedieť vopred
  • je slobodná voľba lekára, informujte sa o cene za konkrétny stomatologický výrobok  u viacerých
  • ak je čakacia lehota na protetiku pre vyčerpaný objem finančných prostriedkov od poisťovne u vášho zubného lekára pridlhá, opýtajte sa v inej zubnej praxi, tam sa možno dostanete na rad skôr
  • nárok na celkovú snímateľnú náhradu (hornú alebo dolnú) máte najskôr o tri roky, ale len v prípade, ak je to indikované
  • poisťovňa prispieva len na náhrady v základnom (štandardnom) vyhotovení: napr. pri plášťových celoliatych korunkách ide o kovové korunky, ak chce pacient zlaté, musí si za zlato zaplatiť (cca. 580 Sk/gram), na korunku treba rátať aspoň 1,5 gramu, pri fazetovaných korunkách (spredu biele, zozadu kovové) poisťovňa prispieva len na predné zuby (jednotky, dvojky, trojky), podobne je to pri členoch mostíka, pri snímateľnej náhrade v štandardnom vyhotovení napr. nie je výstuž (nie je skeletovaná) atď. 
  • možný nadštandard pri celkových snímateľných náhradách: priesvitné podnebie (pri hornej): živici, z ktorej je urobená, chýbajú pigmenty, pôsobí ľahšie, výroba z liatej živice, ktorá je údajne menej porézna, rôzne typy výstuží, drahšie typy umelých zubov (s vyššou odolnosťou), možné sú aj keramické zuby, tie však vyžadujú špeciálny spôsob upevňovania, rôzne typy ukotvenia náhrady v ústach (trojramenné zásuvné spoje, teleskopické korunky – jedna stojí 8 000 Sk a potrebujete štyri), kombinácií a možností je veľmi veľa
  • najdrahšou možnosťou sú implantáty (od 20-tisíc Sk/kus)
debata chyba

+ Motivácia príde, keď stanovíte jasné ciele vo vašom športe.
Zariaďujte si bývanie podľa vašich predstáv,...

+ Vitamíny doplníte liekmi, ktoré vám lekárnik poradí v lekárni.
Peniaze síce budete mať, ale šťastie vám to...