Vlasy dokážu prezradiť aj to, čo jete

Ľudský vlas, to je studnica informácií. Jeho analýzou napríklad vedci zistili, že slávny skladateľ Beethoven mnoho rokov trpel otravou olovom. Vyšetrením chumáča štyri centimetre dlhých nefarbených vlasov odstrihnutých čo najbližšie pri pokožke hlavy, sa možno dozvedieť, aké vitamíny a stopové prvky organizmu chýbajú.

15.01.2007 05:00
debata

Nejde o posudzovanie zdravotného stavu, ale o jeho zhodnotenie z hľadiska výživy organizmu, ktoré pomáha určiť pravdepodobnosť vzniku budúcich chorobných porúch a zmien. Výsledky takejto analýzy poskytnú lekárovi informácie o poruchách rovnováhy v organizme skôr, ako sa prejaví prípadná choroba.

Vonkajší keratínový obal vlasu bráni strate vnútorných zložiek a prenikaniu vonkajšieho znečistenia dovnútra vlasu. To zaručuje stálosť jeho chemického zloženia a bioprvky sa tak zabudovávajúdo štruktúry vlasov natrvalo v priebehu ich rastu. Ich koncentrácia vo vlasoch, ktorú možno zistiť pomocou biochemickej analýzy, informuje o ich obsahu v tele počas dlhšieho časového obdobia, ktoré sa ráta na mesiace. Množstvo bioprvkov vo vlasoch je omnoho vyššie ako v krvi, napríklad obsah vápnika vo vlasoch je takmer 200-krát, horčíka 30-krát, zinku 100-krát vyšší. Vďaka tomu je možné vo vlasoch hodnotiť aj také bioprvky, ktorých množstvo je v organizme veľmi malé, a preto ich stanovenie z krvi je náročné. Cenná je analýza toxických stopových prvkov vo vlasoch, ktorých hodnoty nemá bežný človek možnosť zistiť.

„U svojich pacientov používam analýzu vlasov v prípade, keď už všetko ostatné zlyhalo,“ vysvetľuje imunologička doc. MUDr. Mária Šustrová, CSc. „Alebo predpokladám nedostatok niektorých prvkov v organizme, ktoré nevieme stanoviť z krvi,“ dodáva. Z krvi je možné bežne stanoviť obsah vápnika, fosforu, sodíka, draslíka či horčíka, v špecializovaných zariadeniach možno vyšetriť aj hladiny mangánu, zinku, selénu, medi či kobaltu, iné stopové prvky sa vyšetrujú len vo vysokošpeciali­zovaných ústavoch a pri určitých diagnózach."

„Možno povedať, že každému alergikovi chýba v tele horčík, zinok alebo oba tieto prvky. Len analýza vlasov nám povie, ktorýz nich je potrebné dopĺňať,“ tvrdí gastroenterológ Jaroslav Orlík z Opavy. V ČR už takýmto spôsobom vyšetrili viac ako päťtisíc osôb, väčšina ľudí však o tejto metóde zatiaľ nepočula a venuje sa jej len minimum lekárov. Musia totiž absolvovať špeciálne školenia. Expertom je český lekár MUDr. Jaroslav Orlík, ktorý už spracoval vyše päťtisíc takýchto analýz. „Na Slovensku nie je ani desiatka lekárov, ktorí sú ochotní venovať sa poradenstvu tohto druhu a majú absolvované aspoň dva kurzy zo štyroch,“ tvrdí Ing. Anton Bako z firmy Biomol, ktorá sprostredkúva odoslanie vzoriek vlasov do Európskeho laboratória stopových prvkov v poľskej Lodži.

Pritom optimálne by bolo, aby pacienti mali možnosť výsledky svojej vlasovej analýzy konzultovať s odborníkom, ktorýim vysvetlí, ako sa stravovať, prípadne ktoré doplnky stravy užívať. Ešte dôležitejšie ako výsledky analýzy vlasov na jednotlivé stopové prvky sú ich vzájomné pomery. Napríklad správny pomer vápnika a horčíka má vplyv na stav svalového napätia, v opačnom prípade hrozia kŕče, zápcha, poruchy zažívania. Koncentrácia sodíka a horčíka je zas úzko spätá s hladinou krvného tlaku. Vysoká koncentrácia sodíka pri súčasne vysokom pomere sodíka k horčíku upozorňuje na sklony mať vysoký krvný tlak.

„Máme pacientov, ktorí sa úpravou výživy zbavili alergií, chlapca v bdelej kóme, ktorému zmizli kŕče, cukrovkárov či ľudí s kardiovasku­lárnymi problémami, ktorí zaznamenali viditeľné zlepšenia svojho zdravotného stavu,“ uzatvára Anton Bako. „Vlasová analýza nie je nič nové, v dermatológii sa s jej pomocou už dávno stanovuje závažný nedostatok zinku pri niektorých ochoreniach,“ dodáva doc. Šustrová. Vyšetrenie tohto druhu však zdravotné poisťovne nepreplácajú a pacient si ho spolu s lekárskou konzultáciou a odporúčanými doplnkami stravy musí hradiť sám.

debata chyba

+ Na alkohol zabudnite, škodí vášmu telu a mysli a hlavne pečeni.
Pred dovolenkou si ešte všetko dokončite,...

+ Pravidelný prísun vitamínov zlepší vašu obranyschopnosť.
Prinúťte sa dnes dorobiť aspoň časť práce, nebuďte...