Na jej labutie šaty svet nezabudne! Oslávenkyňa Bjork stále púta pozornosť

, 22.11.2020 10:30

Islandská speváčka Björk dokáže byť extravagantná a výbušná, ale aj jemná, citlivá a tichá. Hovorí sa, že sa v jej hudbe odráža jej divoká materská krajina, s celou svojou históriou, prírodným bohatstvom i nezmieriteľnými protikladmi.

Záber z roku 2010 a Bjork na výstave v New Yorku.
Záber z roku 2010 a Bjork na výstave v New Yorku. Autor: SITA/AP, Charles Sykes

Björk sa narodila 21. novembra 1965 ako Björk Gudmundsdóttirová v Reykjavíku do rodiny islandských hippies. Rysy drobnej čiernovlásky prezrádzajú, že má inuitských predkov. Jej výchova vraj bola veľmi alternatívna a Björk už od piatich rokov hrala na klavír, flautu a spievala. Preslávila sa vo veku jedenásť rokov, keď sa stala islandskou popovou hviezdičkou.

Potom pôsobila v kapele Sugarcubes a v prvej polovici 90. rokov natočila úspešný sólový album Debut (1993) a hneď o dva roky na to Post (1995). Zatiaľ posledný, deviaty štúdiový album Utopia nahrala v roku 2017. Vo svojich piesňach Björk v neobvyklej zmesi spája vplyvy elektronickej a vážnej hudby, tvrdého rocku i folklóru.

Speváčka Bjork na
		archívnom zábere z koncertu
		v...
Na nový album Björk s
		názvom
		Vulnicura...
+6Speváčka Bjork na
		zábere z roku
		2012.

Okrem spevu sa však táto nezameniteľná dáma preukázala aj hereckým talentom. Za svoj výkon vo filme Tanec v temnotách režiséra Larsa von Triera bola nominovaná aj na sošku Oscara. Hoci si ju napokon neodniesla, jej účasť na slávnostnom ceremoniáli zostala zapísaná v análoch módnej histórie. Speváčka totiž dorazila na červený koberec v šatách s atrapou labute, ktoré sa dodnes radia medzi najznámejšie oscarové kreácie.

Speváčka Bjork v labutích šatách od Marjan...
Speváčka Bjork v labutích šatách od Marjan Pejoski na zábere z roku 2001 z vyhlásenia cien Americkej filmovej akadémie. Autor: SITA/AP, MICHAEL CAULFIELD

Jej odevné kreácie patria medzi neprehliadnuteľnú súčasť jej vystúpení a so speváčkou ochotne spolupracujú renomované značky ako Gucci aj originálni dizajnéri ako napríklad Iris van Herpen. Björk v tomto smere nesklamala ani v roku 2015, keď sa objavila na hudobnom festivale Pohoda v Trenčíne.

Björk, ktorá je tiež dlhoročnou ekologickou aktivistkou, má dve deti, z prvého manželstva má syna Sindriho, zo vzťahu s umelcom Matthewom Barneym dcéru Isadoru.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#šaty #Oscar #jubileá hviezd #hudba #extravagancia #Björk
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ S lyžovaním veľmi opatrne, radšej si dajte tento rok prestávku.
Dokončite prácu na čas, inak vám hrozia...

+ Máte dosť svojich problémov, šetrite sa a budete celkom v pohode.
Nepanikárte z vysokých cien, viete...