Legenda, na ktorú svet nezabudne! Bruce Lee by oslávil 80 rokov

27.11.2020 00:00

Hviezda akčných filmov Bruce Lee sa za svoj krátky život stihol stať legendou a dodnes inšpiruje a ohromuje fanúšikov bojových umení po celom svete.

Bol ikonou akčných snímok z prelomu šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov minulého storočia, v ktorých sa vďaka použitiu bojového umenia kung-fu dokázal presadiť proti mnohonásobnej presile a protivníkov zrážal k zemi precízne vykonanými údermi.

Bruce Lee na zábere z roku  1973 z filmu...
Bruce Lee na zábere z roku 1973 z filmu "Enter the Dragon. Autor: SITA/AP

Bruce Lee (vlastným menom Lee Jun Fan) sa narodil 27. novembra 1940 v čínskej štvrti amerického San Franciska ako štvrté z piatich detí čínskeho operného speváka jeho ženy nemeckého pôvodu. Podľa čínskej tradície bol narodený v roku aj hodine draka (medzi šiestou a ôsmou hodinou rannou), čo znamená silu a rovnováhu. V útlom veku sa presťahoval s rodičmi do Hongkongu.

V roku 1959 sa malý, chudý a okuliarnatý Bruce vybral do Ameriky stať sa „druhým Johnom Waynom a Jamesom Deanom“. Vyštudoval filozofiu na Washingtonskej univerzite, hovoril anglicky, kantonský, mandarínsky a japonsky. Lee zlepšoval svoje schopnosti ako inštruktor bojových umení v USA, kde sa mu podarilo presláviť do tej doby takmer neznáme kung-fu a tiež aktívne posilňoval. Prvú príležitosť prejaviť svoj talent dostal v televíznom seriáli The Green Hornet.

Svojou hereckú kariéru úspešne naštartoval až v rodnom Hongkongu akčnými filmami Veľký šéf a Päsť plná hnevu. Začal hrať malé roly v hollywoodskych filmoch a filmové hviezdy typu James Coburn či Steve McQueen brali u „Malého Draka“ lekcie bojového umenia.

Linda Cadwell, vdova po Bruceovi Lee a ich...
Linda Cadwell, vdova po Bruceovi Lee a ich dcéra Shannon Lee na zábere z roku 2010. Autor: SITA/AP, Kin Cheung

Tri týždne pred premiérou najslávnejšieho filmu Návrat draka, ktorý vyvolal svetovú horúčku po bojových umeniach, točil Bruce Lee v Hongkongu film Hra so smrťou. Osudného 20. júla 1973 sa tento drobný šľachovitý chlapík ospravedlnil svojim kolegom, že ho bolí hlava a šiel si ľahnúť. Už sa nikdy nezobudil. Zomrel ešte v ten istý deň zrejme na krvácanie do mozgu, ktoré mohli spôsobiť časté údery do hlavy, ktoré utrpel pri zápasoch.

Záber Brucea Leeho z roku 1973 o ktorý sa...
Záber Brucea Leeho z roku 1973 o ktorý sa postarala filmová spoločnosť Columbia Pictures. Autor: SITA/AP, Anonymous

Veľmi podobný osud stretol aj Bruceovho syna Brandona, ktorý po otcovi zdedil gény pre bojové umenie. Študoval bojové umenia a herectvo. Jeho hviezdnu kariéru ukončil 31. marca 1993 v 28 rokoch výstrel z rekvizitnej zbrane pri natáčaní thrileru Vrana.

Bruce Lee na zábere z roku  1973 z filmu "Enter...
Bruce Lee na zábere z roku  1973 z filmu...
+2Záber Brucea Leeho z roku 1973 o ktorý sa...
Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#výročie #kung fu #Bruce Lee
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Pravidelný pohyb na čerstvom vzduchu vám urobí dobre, pozor na mrazy.
So šéfom sa nehádajte, vyšší plat a...

+ Používajte kvalitný krém na pleť aj na horách sú silné, slnečné lúče.
Zistíte, že sa vaše financie...