Prehovorila na inaugurácii, všetci stíchli! Teraz poetka ovládla rebríček predaja kníh!

Dvadsaťdvaročná poetka Amanda Gorman z Los Angeles ovládla vďaka svojmu výkonu na stredajšej inaugurácii prezidenta Joea Bidena rebríček knižného predaja na Amazone. Jej dve zbierky sú od stredy na prvých dvoch miestach, pričom jedna ešte len vyjde.

22.01.2021 13:00
Biden InaugurationAmerická poetka Amanda Gorman. Foto: ,
Americká poetka Amanda Gorman. V kreácii značky Prada.
debata

Gorman predniesla svoju báseň zloženú pre stredajší večer a nazvanú The Hill We Climb (Kopec, na ktorý stúpame). Ako píše magazín Forbes, vo chvíli, keď mladá černoška, ​​ktorá mala v detstve vadu reči, začala bezchybne deklamovať úderné slová svojej básne, všetci stuhli a počúvali.

Dokázala Amerike, zjazvenej vnútorným terorizmom, smrtiacou pandémiou a politickým rozkolom ponúknuť to, čo všetci potrebovali – posolstvo nádeje. Časť svojej básne Gorman zložila 6. januára, kedy na Kapitol útočili priaznivci bývalého prezidenta Donalda Trumpa.

Lady Gaga spieva americkú národnú hymnu počas...
Nový americký prezident Joe Biden (vľavo) a...
+8Speváčka Jennifer Lopez počas inaugurácie...

„Byť Američan je viac, než len zdedená pýcha. Je to minulosť, do ktorej vstupujeme a ktorú naprávame. Nevrátime sa späť k tomu, čo už bolo. Postúpime k tomu, čo bude, k pomliaždenej, ale celej krajine. Laskavej, ale odvážnej. Búrlivej, ale slobodnej,“ stojí v jednej časti básne.

Amanda Gorman je najmladšou z básnikov, ktorí kedy vystúpili na prezidentskej inaugurácii. Pochádza z Los Angeles a na Harvardovej univerzite študovala sociológiu. Niečo už publikovala a ďalšie knihy sú na vydanie pripravené. Gorman zaujala prvú dámu Jill Bidenovú, ktorá ju na inauguráciu pozvala.

Americké médiá pripomínajú, že poetka v detstve trpela podobne ako Biden vadou reči. V prípade Gormanovej to bola neschopnosť správne vysloviť niektoré hlásky. „Nepovažujem tú vadu za slabosť. Urobila zo mňa človeka schopného vystupovať na verejnosti, rozprávačku, akou som chcela vždy byť. Keď sa musíte sústrediť na to, ako vytvoriť určitý zvuk, keď sa musíte skoncentrovať na výslovnosť, získate predstavu o tom, ako slová znejú, ako ich vníma publikum,“ povedala v rozhovore s denníkom Los Angeles Times.

Do štvrtkového dňa sa podľa svetových médií Gormanová prebudila ako celebrita, pretože na Amazone od stredy vyletela na prvú priečku predaja jej zbierka básní The Hill We Climb a na druhé miesto ešte nevydaná Change Sings:A Children's An­them.

O tom, čo v stredu povedala, sa veľa debatuje aj na sociálnych sieťach. Bývalá prvá dáma a uchádzačka o Biely dom Hillary Clintonová napríklad na twitteri napísala. „Nebola snáď tá Amandina báseň úžasná? Sľúbila, že bude v roku 2036 kandidovať na prezidentku a ja sa nemôžem dočkať.“

Nový americký prezident Joe Biden a prvá dáma...
Bill Clinton a jeho manželka Hillary Clinton....
+8Viceprezidentka Kamala Harrisová (na snímke s...
debata chyba
Viac na túto tému: #predaj #inaugurácia #poetka #Amanda Gorman

+ Zamerajte sa na konzistentnosť, to je kľúč k úspechu.
V práci bude pre vás ťažké sa rozhodnúť, popremýšľať nad...

+ Súťažný duch vás posunie ďalej, než ste si mysleli.
Finančná nezávislosť je na dosah, pokračujte v úsilí....