Vyzerá ako dievčatko a stala sa kráľovnou, písalo sa v roku 1953! Alžbeta II. má 95 rokov

Pre väčšinu svojich poddaných je britská kráľovná Alžbeta II., ktorá 21. apríla oslavuje 95 rokov, jediným panovníkom, ktorého zažili.

21.04.2021 08:34
Princ Philip kráľovná alžbeta Foto:
Kráľovná Alžbeta II. a jej manžel, britský princ Philip mávajú z balkóna Buckinghamského paláca, jún 1953.
debata (5)

V poradí 40. panovníčka na anglickom tróne od čias Viliama Dobyvateľa (1066–1087) a prapravnučka kráľovnej Viktórie (1837–1901) je podľa stáročnej tradície aj hlavou anglikánskej cirkvi. Vlády sa ujala vo februári 1952 po smrti svojho otca Juraja VI., ktorý na tróne sedel od roku 1936. Slávnostne bola Alžbeta II. korunovaná 2. júna 1953 vo veku 26 rokov.

Princ Philip Čítajte viac Veľmi osobná bola kráľovná Alžbeta II. málokedy! Tu sú jej láskyplné slová o manželovi, princovi Philipovi

Dňa 9. septembra 2015 sa stala najdlhšie vládnucim monarchom v dejinách Spojeného kráľovstva, keď v dĺžke vládnutia prekonala svoju praprastarú matku, kráľovnú Viktóriu. Po smrti saudskoarabského kráľa Abdalláha, ktorý zomrel 23. januára 2015 vo veku 90 rokov, sa Alžbeta II. stala najstaršou žijúcou aktívnou panovníčkou. Najdlhšie slúžiacou panovníčkou sa stala 13. októbra 2016, po smrti thajského kráľa Pchúmipchóna Adundéta (Rámu IX.), ktorý na tróne sedel 70 rokov.

Kráľovná Alžbeta II. sa objavila na verejnosti...
Kráľovná Alžbeta II. navštívila vojenské...
+10Britská kráľovná Alžbeta II. a princ Harry s...

Zafírové jubileum, teda 65 rokov na britskom tróne, si Alžbeta II. ako prvá britská panovníčka pripomenula 6. februára 2017. Ako prvá britská kráľovná oslávila 20. novembra 2017 aj platinové výročie svadby. Jej dlhoročným životným partnerom a neúnavným podporovateľom bol princ Philip, ktorý po jej boku stál až do svojej smrti 9. apríla 2021.

Elizabeth Alexandra Mary, budúca britská kráľovná Alžbeta II., sa narodila 21. apríla 1926 v Londýne ako prvorodená dcéra Alberta, vojvodu z Yorku, a Elizabeth Bowes-Lyonovej, vojvodkyne z Yorku. Mala mladšiu sestru Margaret, grófku zo Snowdonu (1930–2002). Pokojný rodinný život princeznej sa skončil v roku 1936, keď zomrel jej starý otec, kráľ Juraj V. Jeho nástupcom sa najprv stal jej strýko Eduard III., ktorý sa však rozhodol dať prednosť láske a oženil sa s rozvedenou Američankou Wallis Simpsonovou, čím prenechal vládu svojmu bratovi Jurajovi VI. Jedenásťročná princezná Elizabeth sa tak stala prvou v nástupníckej línii na britský trón.

Britain Prince Philip Funeral Čítajte viac Británia sa rozlúčila s princom Philipom: Za rakvou tí najbližší, kráľovná prišla s rúškom

Počas druhej svetovej vojny sa obe princezné, Elizabeth i Margaret, z dôvodu bezpečnosti zdržiavali na Windsorskom hrade, kde sa snažili zahnať pochmúrne myšlienky v ťažkej situácii – okrem iného aj tradičnými vianočnými predstaveniami s deťmi služobníctva. Vtedy Elizabeth po prvý raz vystúpila aj na verejnosti, a to v živom vysielaní rozhlasovej stanice BBC. Chcela povzbudiť deti v Británii, z ktorých mnohé museli byť v tých časoch evakuované. Po dovŕšení 18-tich rokov sa stala štátnou poradkyňou v neprítomnos­ti kráľa.

20. november  1947- svadobné foto kráľovnej... Foto: SITA/AP
Princ Philip, alžbeta 20. november 1947- svadobné foto kráľovnej Alžbety II. a princa Philipa.

Philipa, vtedy 13-ročného chlapca a svojho budúceho manžela, spoznala na svadbe jeho bratranca ako osemročná v roku 1934, keď ešte vôbec netušila, že ako manželia strávia 73 rokov. Až o 12 rokov neskôr požiadal Philip princeznú Elizabeth o ruku, ale snúbenci museli čakať, kým nevesta nedovŕši 21. rok svojho života. Stalo sa tak 21. apríla 1947.

Philip a Elizabeth sa zasnúbili 6. júla 1947 a svadba sa konala 20. novembra 1947. Philip sa vzdal všetkých svojich titulov, ktoré ho spájali s nemeckými koreňmi a prijal matkino meno Battenberg v poangličtenej forme Mountbatten. Prestúpil tiež z pravoslávnej do anglikánskej cirkvi – ako dieťa pochádzajúce z gréckej i dánskej kráľovskej rodiny bol totiž pokrstený pravoslávnym obradom.

Kráľovná Alžbeta II. počas príchodu na poslednú... Foto: SITA/AP, Victoria Jones
alžbeta kráľovná Kráľovná Alžbeta II. počas príchodu na poslednú rozlúčku so svojím manželom princom Philipom, 17. apríla 2021.

Mladý pár žil istý čas na ostrove Malta. Philip slúžil v námorníctve a princezná cestovala medzi Maltou a Londýnom, kde sa o ich ročného syna Charlesa starali starí rodičia. Počas cesty po africkej Keni zastihla 6. februára 1952 Elizabeth správa, že zomrel jej otec, britský panovník Juraj VI. Princezná bola ihneď oficiálne vyhlásená za kráľovnú, ale korunovaná bola ako Alžbeta II. až 2. júna 1953. „Vyzerá ako dievčatko a stala sa kráľovnou,“ písal vtedy britský denník The Daily Telegraph. Pôsobila ako krehké dievčatko, ktoré sotva unesie ťažkú kráľovskú korunu. Korunováciu vtedy nakrúcala televízia, čo bola úplne prevratná novinka.

Mladá 26-ročná panovníčka sa postavila na čelo britského Spoločenstva národov, britskej armády, letectva a námorníctva i vyše 700 organizácií. Zároveň sa stala najvyššou predstaviteľkou anglikánskej cirkvi a vojvodkyňou z Lancasteru. Princ Philip sa stal vojvodom z Edinburghu a prijal tituly Jeho kráľovskej Výsosti a britského princa.

Britain Royals Britská kráľovná Alžbeta II. prichádza na pripomienku konca 1. svetovej vojny, ktorú v Británii pripomína Remembrance Day. Čítajte viac Krásne gesto od trúchliacej kráľovnej! Nezabudla na svojho zamestnanca, ktorý odchádzal do dôchodku

Alžbeta II. a princ Philip mali okrem korunného princa Charlesa, ktorý sa narodil v roku 1948, aj ďalšie tri deti: princeznú Annu (1950), princa Andrewa (1960) a princa Edwarda (1964). S narodením princa Andrewa sa Alžbeta II. stala od čias kráľovnej Viktórie prvou britskou panovníčkou, ktorá porodila dieťa počas vládnutia. Jej manželstvo s Philipom trvalo 73 rokov – až do smrti princa, ktorý zomrel 9. apríla 2021 vo veku 99 rokov.

Kráľovnú Alžbetu II. bolo len zriedkakedy počuť hovoriť niečo osobné na tému jej manželstva. Jemné a dojímavé slová boli preto vždy z jej úst veľmi významné. Na 50. výročie ich svadby na adresu princa Philipa povedala: „Je to niekto, kto vám neuľahčuje rozdávanie komplimentov na jeho adresu. Bol však jednoducho mojou silou a oporou po všetky tie roky. Ja, jeho celá rodina, táto a mnohé ďalšie krajiny sú mu za veľa vďačné, za oveľa viac, akoby on kedy pripustil, alebo, ako by sme my priznali.“

Zľava: Prince George, prince Louis, Savannah... Foto: SITA/AP, vojvodkyňa z Cambridge
Princ Philip Zľava: Prince George, prince Louis, Savannah Phillips (opretá o pohovku hore), princezná Charlotte, Isla Phillips drží v náručí Lenu Tindall, Mia Tindall spolu s kráľovnou Alžbetou II. a jej manželom, princom Philipom. Záber vznikol v roku 2018, podaril sa vojvodkyni Kate.

V roku 2002 Alžbeta II. oslávila 50. výročie svojej vlády – ako jedna z mála britských panovníkov, ktorým sa podarilo tento míľnik dosiahnuť. Oslavy však zatienil aj smútok. Vo februári vo veku 71 rokov na následky porážky zomrela totiž jej sestra princezná Margaret a iba niekoľko týždňov nato skonala vo veku 101 rokov aj kráľovná matka.

Keď sa Alžbeta II. stala kráľovnou, britským premiérom bol Winston Churchill a na čele ZSSR stál Josif Vissarionovič Stalin. Na tróne prežila studenú vojnu aj pád komunizmu vo východnej Európe. Zažila aj útok na newyorské dvojičky, teroristický útok v Londýne, referendum Škótska o odtrhnutí od Británie či brexit.

Princ Philip navštívil Slovensko v roku 2008... Foto: Robert Hüttner, Pravda
Kráľovná Alžbeta II., princ Philip, Ivan Gašparovič Princ Philip navštívil Slovensko v roku 2008 spolu s kráľovnou Alžbetou II. V Grasalkovičovom paláci ich prijal vtedajší prezident Ivan Gašparovič s manželkou Silviou.

Na pozvanie slovenského prezidenta Ivana Gašparoviča navštívila 23.-24. októbra 2008 spolu s manželom princom Philipom Slovensko.

Podľa tradície oslavuje Alžbeta II. narodeniny dvakrát. Prvý raz v deň svojho narodenia, keď sa konajú len menšie oslavy v rodinnom kruhu. Veľkolepejšie oficiálne slávnosti sa však organizujú v júni, keď už býva v Londýne stabilnejšie slnečné počasie.

© Autorské práva vyhradené

5 debata chyba
Viac na túto tému: #jubileum #kráľovná Alžbeta II.

+ Na sladké nápoje zabudnite, škodíte tým svojmu chrupu.
Dávajte pozor pri podpisovaní zmlúv, prečítajte si...

+ Na alkohol zabudnite, zabaviť sa dokážete aj lepším spôsobom.
Nemusíte byť vždy stredobodom pozornosti, nie vždy...