Váhostav, Matovič aj Brexit, jeho smiech sadol všade! Komik El Risitas je mŕtvy

Vo veku 65 rokov zomrel španielsky herec a komik Juan Joya Borja, známy ako El Risitas (v preklade z angličtiny Chichot), ktorý sa stal celosvetovo známym vďaka sérii skečov a meme ako Spanish Laughing Guy. Informoval o tom španielsky denník La Vanguardia.

, 29.04.2021 17:48
debata (3)
Komik Juan Joya Borja známy aj ako El Risitas... Foto: VICTOR LERENA / EPA / Profimedia
608552786 Komik Juan Joya Borja známy aj ako El Risitas na archívnom zábere z roku 2009.

Borja v júni roku 2007 poskytol rozhovor moderátorovi TV programu Ratones Coloraos, v ktorom vybuchol do nákazlivého smiechu, keď rozprával, ako hádzal kuchynské panvice do mora, keď ako mladý pracoval v plážovej reštaurácii. Tento skeč sa preslávil v roku 2015, keď sa objavil vo videu na kanáli YouTube.

Následne sa objavili desiatky parodických klipov: ktokoľvek mohol k jeho videu napasovať nejaké titulky a predstierať, že hovorí o nekompetentných šéfoch alebo zážitku z rodiny. Na Slovensku bolo tak v apríli roku 2015 zverejnené meme parodujúce politickú aféru Váhostav. O rok neskôr bol už celosvetovo známy televízny skeč použitý na parodovanie rozhodnutia o brexite, pričom El Risitas v ňom „vystupoval“ ako poradca vtedajšieho britského premiéra Davida Camerona. Na satirickej slovenskej stránke Zomri sa video s Risitasom objavilo tiež niekoľkokrát. Naposledy napríklad ako paródia na Igora Matoviča, ktorý hovorí o rozhodnutiach v pandémii.

Jedným z najväčších hitov sa stalo video upravené tak, že Borja v ňom vystupuje ako vývojár spoločnosti Apple a hovorí o novom Macbooku 2015. Hercova tvár sa objavila aj na streamovacej platforme Twitch ako často zdieľaný emotikon „KEKW“.

Obdobia, keď Borja účinkoval v médiách, sa striedali s dlhými „anonymnými“ sezónami, ktoré trávil v meste Punta Umbría v provincii Huelva, kde v miestnych plážových baroch rozprával svoje vtipy. Sporadicky účinkoval aj na večierkoch a párty, ktoré oživoval svojím humorom. Účinkoval aj v niekoľkých filmoch a reklamách.

Ako informoval spravodajský portál ABC de Sevilla, Borja zomrel v nemocnici v Seville, ktorá bola jeho rodiskom. Kým sa stal hercom a komikom, pracoval v kuchyni a na stavbách. Súdiac podľa množstva komentárov a reakcií na rôznych sociálnych sieťach, kde sa objavila správa o jeho smrti, je zrejmé, že komikov smiech mal vplyv na mnoho životov, napísal denník La Vanguardia.

El Risitas sa v vlani v septembri podrobil amputácii nohy kvôli kardiovaskulárnym komplikáciám. Napriek svojej sláve a dlhoročnej kariére zostal v sevillskej nemocnici La Caridad, ktorá už celé storočia slúži chorým starším ľuďom, sociálne odkázaným alebo opusteným.
Len čo sa na internete objavili správy, že Borja má vážne zdravotné problémy, vrátane cukrovky, na lekársku starostlivosť preňho sa vyzbierali tisíce eur. Borja sa svojím fanúšikom poďakoval za pomoc prostredníctvom sociálnych sietí.

© Autorské práva vyhradené

3 debata chyba
Viac na túto tému: #úmrtie #paródia #komik #smiech #El Risitas
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy

+ Energiu načerpáte spánkom a vyrovnaným postojom k životu.
Nestresujte, čo ste nestihli teraz, nevadí, upokojte...

+ Vyhýbajte sa sýteným minerálnym vodám a sladeným nápojom.
Nenechajte sa využívať a stojte pevne za svojím...