V manželstve sme boli traja! Slávny rozhovor s Dianou pre BBC vznikol vďaka podvodu

Novinár Martin Bashir podľa nezávislého vyšetrovania sfalšoval dokumenty, aby sa dostal k rozhovoru a neskôr o nich tiež klamal manažérom BBC.

21.05.2021 13:00
Diana Foto: ,
Princezná Diana na zábere z roku 1995.
debata

Novinár BBC využil „lstivé správanie", aby si v roku 1995 zabezpečil šokujúci rozhovor s princeznou Dianou. Vyplýva to z výsledkov vyšetrovania, ktoré zverejnili vo štvrtok.

Martin Bashir svojím konaním „vážne porušil" smernice vysielateľa. Podľa zistení sfalšoval dokumenty, aby sa dostal k rozhovoru a neskôr o nich tiež klamal manažérom BBC. Interné vyšetrovanie BBC z roku 1996 v novej správe označili za „žalostne bezvýsledné".

Kate Čítajte viac Tento typ šiat si pýta špičkovú postavu! Potom v nich môžete žiariť ako vojvodkyňa Kate

Vyšetrovacia správa podľa Britskej vysielacej spoločnosti ukazuje „jasné zlyhania". „Mrzí nás to," skonštatovali v súvislosti s vyšetrovaním zástupcovia BBC.

Martin Bashir podľa nezávislého vyšetrovania... Foto: SITA/AP, Nick Wass
Martin Bashir Martin Bashir podľa nezávislého vyšetrovania sfalšoval dokumenty, aby sa dostal k rozhovoru a neskôr o nich tiež klamal manažérom BBC. Záber z roku 2013.

Bashir označil sfalšovanie dokumentov za hlúpe a ospravedlnil sa zaň, no tvrdí, že to nemalo žiadny vplyv na Dianino rozhodnutie poskytnúť mu rozhovor. To podľa neho potvrdzuje aj vlastnoručne napísaný odkaz od Diany z decembra 1995. Na interview je podľa vlastných slov „nesmierne hrdý".

william Čítajte viac Princ William ukázal pri očkovaní bicepsy! Asi netušil, čo to spôsobí

Bashirov rozhovor s Dianou pre reláciu Panorama bol v tom čase pre BBC obrovským úlovkom. Princezná v ňom povedala slávnu vetu o tom, že v manželstve „boli traja". Bolo to tiež prvý raz, čo člen kráľovskej rodiny takto otvorene prehovoril o živote v nej – diváci si mohli vypočuť, ako rozpráva o nešťastnom manželstve s princom Charlesom, ich aférach i jej boji s bulímiou.

Dianin brat, gróf Spencer však neskôr kritizoval taktiky, ktoré Bashir použil a po tom, ako s týmito obvineniami vyšiel na verejnosť, objednala si BBC vlani nezávislé vyšetrovanie.

Diana sa s Charlesom rozviedla v roku 1996 a v roku 1997 zahynula pri autonehode v Paríži, keď ju prenasledovali paparazzi. Charles sa v roku 2005 zosobášil s Camillou, vojvodkyňou z Cornwallu.

Päťdesiatosemročný Bashir minulý týždeň zo zdravotných dôvodov odišiel z BBC. Trpí vážnymi následkami ochorenia COVID-19. Okrem rozhovoru s Dianou je známy aj vďaka interview s Michaelom Jacksonom z roku 2003.

debata chyba
Viac na túto tému: #princezná Diana
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy

+ Nastal čas skončiť s diétami, ktoré nemali nikdy dlhodobý účinok.
Máte radi všetko pod kontrolou, ale pozor veľa...

+ Nachádzate sa pod veľkým tlakom. Nájdete oporu v blízkej osobe.
Pozor na podvody a klamstvá, do ktorých...