Z Ruska odchádzajú umelci! Speváčku Allu Pugačevu nasleduje slávna primabalerína Oľga Smirnovová

Stále viac ruských umelcov po invázii na Ukrajinu mieri za hranice, niektorí svoje cesty mimo Ruska vysvetľujú ako dovolenku, iní otvorene hovoria o tom, že z vlasti odchádzajú na protest proti vojne a prezidentovi Vladimírovi Putinovi.

17.03.2022 10:57
Oľga Smirnovová Foto:
Primabalerína Oľga Smirnovová.
debata (24)

Najnovšie sa na presídlenie na Západ odhodlala primabalerína baletu moskovského Veľkého divadla (Bolšoj teatr) Oľga Smirnovová. Medzi fanúšikmi však budí väčší rozruch neprítomnosť popovej speváčky Ally Pugačevy, ktorá je aj s manželom a deťmi mimo Ruska od konca februára.

Alla Pugačeva Čítajte viac Slávna speváčka Alla Pugačeva vraj odcestovala z Ruska

Alla Pugačeva odletela súkromným lietadlom z Moskvy 28. februára a pretože sa potom dlho odmlčala na sociálnych sieťach, špekulovalo sa, kam odišla. Podľa všetkého je momentálne v Izraeli a na svojom instagramovom účte nedávno odkázala kritikom do Ruska, aby sa neradovali, pretože „dovolenka a liečenie ešte nie sú emigrácia“.

vojna na Ukrajine, Mariupoľ Čítajte viac 22. deň: Rusi v Merefe zbombardovali školu a kultúrny dom, zahynulo 21 ľudí

Tridsaťročná Smirnovová, jedna z najväčších hviezd ruského baletu, naproti tomu svoj odchod z prominentného miesta v známom baletnom súbore zdôvodnila práve svojím postojom k vojne na Ukrajine. „Musím byť úprimná a povedať, že celou svojou dušou som proti vojne… Nikdy som si nemyslela, že by som sa mohla hanbiť za Rusko…, ale dnes jednoznačne vnímam, že existuje určitá neprekročiteľná hranica,“ napísala na sociálnej sieti Telegram.

Smirnovová bude teraz tancovať v Holandskom národnom balete, oznámil v stredu jeho šéf Ted Brandsen. „Je nám cťou, že bude s naším súborom v Holandsku tancovať, aj keď okolnosti, ktoré ju k tomu prinútili, sú neuveriteľne smutné,“ uviedol vo vyhlásení.

Mila Kunis Čítajte viac Doteraz mlčala, teraz to prišlo: Nikdy som nebola pyšnejšia, že som Ukrajinka, vraví Mila Kunis

Smirnovová, ktorá v Moskve od roku 2016 tancovala ako sólistka, nie je prvou zástupkyňou ruského baletu, ktorá opustila vlasť. Už krátko po ruskej invázii rozviazal spoluprácu s baletom Veľkého divadla jeho bývalý umelecký šéf a choreograf Alexej Ratmanskij, ktorý práve pripravoval nové predstavenie. Odišli aj mnohí zahraniční tanečníci, napríklad Talian Jacopo Tissi, Brazílčania David Motta Soares a Victor Caixeta alebo Brit Xander Parish.

Agentúra AFP pripomenula, že odchod Smirnovovej môže v Rusku evokovať úteky slávnych tanečníkov počas studenej vojny. V roku 1961 emigroval počas zájazdu do Francúzska sólista Rudolf Nurejev, čo Sovietsky zväz vnímal ako potupu. Neskôr na Západ utiekla aj baletka Natalja Makarovová av roku 1974 aj Michail Baryšnikov.

Deti zdravotníkov sa zohrievajú v deke, keď...
Marina Yatsko, vľavo, beží za svojím priateľom...
+6Zdravotníci sa neúspešne pokúšajú zachrániť...
24 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine #Oľga Smirnovová