Vtáky, hmyz, ruže... Takto vyzerajú pozvánky na korunováciu Karola III. Čo sa na nich objavilo, prekvapilo celý svet

Pozvánky sú vytlačené na recyklovanom papieri a dômyselne zdobené prírodnými motívmi, čo odráža dlhoročné ekologické kampane kráľa.

05.04.2023 10:25
debata (1)

Na korunovačných pozvánkach je po prvý raz uvedená „kráľovná Kamila“. Titul „kráľovná Kamila“ bol po prvýkrát oficiálne použitý na pozvánkach na blížiacu sa korunováciu britského kráľa Karola III.

zväčšiť Pozvánka na blížiacu sa korunováciu britského... Foto: Buckingham Palace
karol, pozvánka Pozvánka na blížiacu sa korunováciu britského kráľa Karola III.

Kamila bola od vlaňajšieho úmrtia kráľovnej Alžbety II. označovaná ako kráľovná manželka. Na pozvánkach pre viac ako 2000 hostí je už uvedená spoločne s kráľom Karolom III. ako kráľovná Kamila.

„V prvých mesiacoch vlády Jeho Veličenstva malo zmysel hovoriť o Jej Veličenstve ako o kráľovnej manželke, aby sa tak dalo odlíšiť od Jej Veličenstva kráľovnej Alžbety II.,“ uviedol nemenovaný zdroj z kráľovského dvo­ra.

zväčšiť Na snímke, ktorú vydal Buckinghamský palác v... Foto: TASR/AP, Hugo Burnand
karol, kamila Na snímke, ktorú vydal Buckinghamský palác v utorok 4. apríla 2023, britský kráľ Karol III. a kráľovná manželka Kamila pózujú v Modrom salóne Buckinghamského paláca v Londýne.

„Kráľovná Kamila je popri kráľovi Karolovi III. primeraným titulom na pozvánkach. Korunovácia je vhodným časom na to, aby sme začali používať výraz ‚kráľovná Kamila‘ pri oficiálnom označení jej pozície. Všetky bývalé kráľovné manželky sú známe ako ‚kráľovné‘ plus ich krstné meno,“ dodal zdroj.

harry Čítajte viac Harry sa chcel v Londýne stretnúť s otcom, z paláca prišla stručná odpoveď

Pozvánky sú vytlačené na recyklovanom papieri a dômyselne zdobené prírodnými motívmi, čo odráža dlhoročné ekologické kampane kráľa. Ich súčasťou sú vtáky, hmyz, listy brečtanu, hlohu a dubu spolu s ružami, bodliakmi, narcismi a trojlístkami, ako symbolmi jednotlivých časti Spojeného kráľovstva. Autorom je grafik a heraldik Andrew Jamieson z Cechu umeleckých pracovníkov (AWG). Čestným členom AWG je aj kráľ.

Pozvánka znie: „Korunovácia ich veličenstiev kráľa Karola III. a kráľovnej Kamily – Na príkaz kráľa sa grófovi maršalovi nariaďuje, aby pozval (meno hosťa) do kostola Westminsterského opátstva 6. mája 2023.“

Manželia v nedeľu oslávia 18. výročie svadby. Kamila sa počas pôsobenia v kráľovskej rodine vžila do svojej úlohy a ako plnohodnotná kráľovská dáma minulý týždeň absolvovala s kráľom svoju prvú štátnu návštevu v Nemecku.

Banket  s britským panovníkom Karolom III. a...
Niekdajšia nemecká kancelárka Angela Merkelová...
+7Niekdajšia nemecká kancelárka Angela Merkelová...
1 debata chyba
Viac na túto tému: #kráľovná Kamila

+ Dobré správy sa k vám budú hrnúť, máte sa načo tešiť.
Pred vami stoja skvelé ponuky, pokúste sa ich využiť...

+ Zdravotné veci riešte ešte za horúca, nenechávajte to na neskôr.
Nezosmiešňujte ľudí okolo seba, mohlo by sa vám...