Freddie Mercury odkázal množstvo svojich osobných vecí priateľke Mary Austinovej. Teraz ich ide ponúknuť v dražbe

Zbierka 1500 predmetov Freddieho Mercuryho, vrátane ručne písaných textov piesní a javiskových kostýmov, bude v septembri ponúknutá v aukcii.

27.04.2023 00:00
Freddie Mercury Foto:
Freddie Mercury na archívnej snímke.
debata

Spevák skupiny Queen ju budoval 30 rokov a všetko uchovával vo svojom dome v západnom Londýne. Keď v roku 1991 zomrel, všetko odkázal jednej zo svojich najstarších priateliek Mary Austinovej.

Vrcholom aukcie bude Mercuryho deväťstránkový ručne písaný text jedného z najväčších hitov skupiny Queen, We Are The Champions, vrátane harmónií a akordov. Očakáva sa, že sa predá za 200 a000 až 300a 000 libier.

karol III. Čítajte viac Karol III. pasoval Briana Maya na rytiera. Pred obradom mu položil zásadnú otázku: Čo vaše kolená?

Doposiaľ nezverejnený pracovný text piesne Killer Queen, napísaný v roku 1974 na jedinom liste papiera čiernym perom, by potom mohol byť vydražený za 50 000 až 70 000 libier.

Devätnásťročná Austinová bola na rande s gitaristom skupiny Queen Brianom Mayom, keď sa v roku 1970 prvýkrát stretla s Mercurym. Nasťahovali sa k sebe a zostali si blízki aj potom, čo jej povedal, že je gay. O speváka sa starala, aj keď zoslabol po chorobe súvisiacej s AIDS.

freddie mercury Čítajte viac Skupina Queen vydala “stratenú” pieseň Freddieho Mercuryho

Dom v Kensingtone zostal tri desaťročia takmer celý v podobe, v akej ho Mercury zanechal, vrátane starožitného nábytku, umeleckých diel, ktoré zbieral a prepychových látok, ktoré miloval. Na maslovo žltých stenách jedálne viseli grafiky Matissa a Chagalla a nad raňajkovým stolom v kuchyni bol vystavený Picassov portrét.

Teraz sa však Austinová rozhodla zbierku predať, „pretože si potrebuje urobiť poriadok vo svojich veciach“. „Nastal čas, aby som urobila ťažké rozhodnutie uzavrieť túto veľmi zvláštnu kapitolu svojho života,“ dodala 72-ročná žena. Okrem niekoľkých „osobných darčekov“ a spoločných fotografií predáva všetko.

V aukcii budú ponúknuté Mercuryho javiskové kostýmy, vrátane flitrových overalov, trblietavých topánok a umelej kožušiny. Fanúšikovia skupiny Queen si budú môcť zaobstarať aj korunu a plášť, ktoré mal spevák na sebe počas svojho posledného turné v 80. rokoch.

V predaji ale sú aj Mercuryho osobné veci, napríklad telefón z nočného stolíka, mramorový bar, koktailové obrúsky s monogramom či malý strieborný hrebeň na fúzy.

Všetkých 1500 predmetov bude v lete vystavených v londýnskej aukčnej sieni Sotheby's, než budú v septembri predané. Očakáva sa, že aukcia vynesie viac ako šesť miliónov libier a časť výťažku bude venovaná na charitatívne účely.

debata chyba
Viac na túto tému: #Freddie Mercury

+ Zanedbávate svoje zdravie a to sa vám v budúcnosti môže vypomstiť.
Zabudnite, že niečo nemusíte urobiť, dajte si...

+ Vaše telo potrebuje vitamíny, doprajte mu ich v akejkoľvek podobe.
Ak niečo sľúbite, snažte sa to aj splniť,...