Dosiahli úplné dno, vyslovil princ Harry na súde v Londýne

Odpočúvania telefónov sa v britskej bulvárnej tlači vykonávali "v priemyselnom meradle", uviedol princ Harry.

08.06.2023 00:00
harry Foto: ,
Princ Harry na vrchnom súde v Londýne.
debata

V stredu sa vrátil na lavicu svedkov na vrchnom súde v Londýne, kde už druhý deň vypovedal v súvislosti so svojou žalobou proti bulváru, ktorý obviňuje z nabúravania sa do mobilov a používania ďalších nelegálnych metód pri získavaní informácií. Harry dodal, by cítil istú nespravodlivosť, ak by súd neuznal, že bol obeťou tohto konania.

harry Čítajte viac Princ Harry opäť v Londýne, z jeho úst padali obvinenia: Otrasné správanie, obťažovanie, podnecovanie nenávisti

Princ, ktorý je prvým vysoko postaveným členom britskej kráľovskej rodiny, ktorý po 130 rokoch vypovedal na súde, v utorok vyhlásil, že tlač zničila jeho vzťahy. Britské médiá aj vláda podľa neho dosiahli „dno“.

Harry v utorok čelil takmer päťhodinovému krížovému výsluchu právnika Andrewa Greena, ktorý zastupuje spoločnosť Mirror Group Newspapers (MGN), vydavateľa denníkov Daily Mirror, Sunday Mirror a Sunday People. Práve MGN princ a zhruba 100 ďalších osôb žalujú kvôli obvineniu z rozsiahleho nezákonného zhromažďovania informácií v rokoch 1991 až 2011.

V takmer päťdesiat-stranovej písomnej výpovedi aj v utorok Harry uviedol, že tlač má na rukách krv, zničil jeho kamarátske aj romantické vzťahy a zasial paranoju do jeho života od roku 1996, kedy bol školákom. Médiá podľa neho tiež prispeli k tomu, že sa s manželkou Meghan vzdali kráľovských povinností a odsťahovali do USA.

„Keby súd zistil, že vás žiadny novinár MGN ‚nehackol‘, uľavilo by sa vám, alebo by ste bol sklamaný?“ pýtal sa v stredu Green mladšieho syna britského kráľa Karola III. „To by bola špekulácia. Domnievam sa, že hackovanie telefónov sa uskutočňovalo v priemyselnom meradle najmenej v troch vtedajších novinách, o tom niet pochýb,“ odvetil Harry. Dodal však, že by cítil určitú nespravodlivosť, keby súd jeho tvrdenie neuznal.

Britský princ Harry prišiel na londýnsky vrchný...
Britský princ Harry prišiel na londýnsky vrchný...
+7Britský princ Harry prišiel na londýnsky vrchný...

Skupina MGN už skôr priznala, že jej tituly boli zapojené do nezákonného odpočúvania hlasových správ z mobilných telefónov. Vysporiada sa tiež s viac ako 600 nárokmi, ale Green vyhlásil, že neexistuje žiadny dôkaz, že by sa táto prax týkala aj Harryho.

Green tvrdil, že niektoré osobné informácie o princovi pochádzali od vysoko postavených asistentov Buckinghamského paláca alebo boli poskytnuté s ich súhlasom. Harry a ďalší žalujúci sa počas sedemtýždňového súdneho procesu snažia dokázať, že seniorní redaktori a vedúci pracovníci MGN o nezákonnom počínaní vedeli a schvaľovali ho.

kate Čítajte viac Tu je najväčšia sila princeznej Kate! Nikoho nedokážu deti rozžiariť tak ako ju, zábery s najmenšími sú hodné miliónov

Rovnako ako v utorok, aj v stredu Harry opäť pôsobil uvoľnene, hovoril zreteľne ale ticho, keď sa ho Green podrobne vypytoval na 33 novinových článkov, ktorých údaje boli podľa princa získané nezákonne.

Očakáva sa, že súdny proces potrvá do konca júna a verdikt bude oznámený na konci roka. Z finančných urovnaní aj verejného ospravedlnenia v tituloch MGN je nesporné, že nezákonné zhromažďovanie informácií bolo v novinách spoločnosti bežnou praxou. Či sa Harrymu podarí dokázať, že sa týkalo aj jeho, ale jasné nie je.

Princezná Kate v centre na podporu rodiny vo...
Princezná Kate v centre na podporu rodiny vo...
+12Princezná Kate v centre na podporu rodiny vo...
debata chyba
Viac na túto tému: #princ Harry #súd #spor s bulvárom

+ Netrávte veľa času pri monitore, spravte pre svoje telo aj niečo zdravé. Nestresujte sa, všetko vo vašej práci...

+ Neponocujte, musíte sa patrične vyspať, aby ste na druhý deň vládali.
Možnosti s bývaním sa zmenia, nedokážete...