Francúzsky najvyšší súd zamietol obvinenie zo znásilnenia filmárom Lucom Bessonom

Francúzsky najvyšší súd po piatich rokoch sporov ukončil prípad režiséra, scenáristu a producenta Luca Bessona, ktorého v roku 2018 belgicko-holandská herečka Sand Van Royová obvinila zo znásilnenia.

22.06.2023 07:51
Luc Besson Foto:
Režisér Luc Besson na archívnej snímke.
debata

Odvolací súd pred rokom rozhodol, že filmár nebude stíhaný. Kasačný súd, ekvivalent najvyššieho súdu, zamietol herečkine odvolanie proti minuloročnému verdiktu a tým prípad ukončil, napísala agentúra AFP.

Súd dospel k záveru, že „neexistujú žiadne dôvody na prijatie odvolania“. Podľa Bessonovej právničky Thierry Marembertovej sa vďaka vzornému súdnemu postupu ukázala pravda. Van Royová naopak verdikt kritizovala, súd sa podľa nej opakovane odmietol venovať časti predložených dôkazov. Dodala, že sa obráti na Európsky súd pre ľudské práva.

Simona Simanová Čítajte viac Ako zo slávneho filmu Luca Bessona! Čo ťahá moderátorku Simonu Simanovú pod hladinu?

Tridsaťpäťročná herečka a modelka na vplyvného filmára podala trestné oznámenie v máji 2018 po tom, čo sa s ním stretla v jednom parížskom paláci. Vyšetrovateľom oznámila, že s Bessonom udržovala intímny vzťah už asi dva roky, ale že sa k tomu cítila byť nútená kvôli ich pracovným väzbám. Dva mesiace potom podala Van Royová na Bessona ďalšie trestné oznámenie za znásilnenie, ktoré sa podľa nej stalo pred viac ako dvoma rokmi.

Režisér Luc Besson na archívnom zábere z roku 2014. Čítajte viac Besson je nevinný, rozhodol súd: Nikdy som žiadnu ženu neznásilnil, odkázal režisér

Parížska prokuratúra obvinenia v roku 2019 zamietla, na čo právnik Van Royovej podal sťažnosť kvôli uponáhľanosti a neúplnosti pôvodného vyšetrovania. Prípad sa dostal pred nového sudcu, ktorý sa kauzou začal zaoberať od začiatku.

Režiséra Brutálnej Nikity, Leona alebo Piateho elementu potom z nevhodného správania alebo sexuálneho obťažovania podľa serveru Mediapart obvinilo ďalších osem žien. Činy boli väčšinou premlčané a Besson ich rázne odmieta. K vzťahu s Van Royovou dvakrát uviedol, že si na časť udalostí, z ktorých ho herečka viní, nepamätá. Ich vzťah popísal ako dobrovoľný a naplnený „jemnosťou“, píše AFP. Agentúra poznamenáva, že filmárov prípad sa stal symbolom kampane #MeToo proti sexuálnemu obťažovaniu vo francúzskej kinematografii.

debata chyba
Viac na túto tému: #Luc Besson #Sand Van Roy

+ Navštevujte pravidelne lekára, aby ste mali prehľad. Kontrola je dôležitá.
Odkladajte si časť príjmu, aby ste...

+ Konzumujte viac vitamínov, aby ste podporili imunitu. Výživa je základ.
Starosti nepretriasajte pred...