Vo svojom živote prelomila niekoľko tabu. Svet si pripomína smutné výročie úmrtia princeznej Diany

31. augusta 1997 zastihla princeznú Dianu, mamu princov Williama a Harryho, tragická smrť pri autonehode v Paríži. Dodnes zostáva ikonou noblesy, súcitu a pomoci druhým.

01.09.2023 14:00
diana Foto:
Princezná Diana v roku 1985 počas gala podujatia v Melbourne.
debata

V lete roku 1997 sa v tlači objavili prvé zmienky o vzťahu Diany s egyptským milionárom Dodim Al Fayedom. Práve s ním sedela na konci augusta v Paríži v čiernom mercedese, ktorého vodič sa snažil uniknúť dotieravým fotografom. Neskoršie vyšetrovanie ukázalo, že bol podnapitý, išiel príliš rýchlo a stratil kontrolu nad riadením. Vo veľkej rýchlosti narazil do mostného piliera. Vodič a Dodi Al Fayed zomreli okamžite, princezná neskôr po prevoze do nemocnice.

Britain Royal Farewell Čítajte viac Ak by Diana ešte žila, Harry by si Meghan nezobral, tvrdí niekdajší zamestnanec Alžbety II.

Vo svojom živote prelomila Diana niekoľko tabu. Dokázala verejne hovoriť o svojej depresii a pokusoch o samovraždu, čím spôsobila, že mentálne choroby už nie sú v Británii tabu. Podaním ruky chorému pacientovi na AIDS zabránila fámam, že sa táto choroba šíri jednoduchým dotykom. Rozumela ľuďom v zúfalej životnej situácii a snažila sa im pomôcť. Okrem iného viedla kampane za zákaz nášľapných mín a pripisuje sa jej podiel na vzniku zmluvy o medzinárodnom zákaze používania týchto mín. Dodnes zostáva jednou z najpopulárnejších postáv britskej kráľovskej rodiny a má vplyv na mladšie generácie jej členov.

diana Čítajte viac Princezná Diana šaty od Victora Edelsteina milovala! Vydražili sa za rekordnú sumu

Niekoľkoročné vyšetrovanie nehody jednoznačne nepreukázalo cudzie zavinenie, milovníci konšpiračných teórií však majú na vec iný názor. Príbeh Diany sa stal námetom mnohých literárnych i filmových diel, zachytil ho napríklad aj ocenený britský seriál Koruna (The Crown) z produkcie streamovacej platformy Netflix.

Rok 1987 - princezná Diana počas návštevy v...
Diana Spencerová ešte ako priateľka princa...
+7Rok 1981 - zásnubná fotografia princa Charlesa...
debata chyba
Viac na túto tému: #princezná Diana

+ Mali by ste cvičiť aspoň trikrát do týždňa. Nestíhate, samé výhovorky.
Nakúpite niečo nové do domácnosti....

+ Zvyknite si na pravidelný prísun kalórií. Nenechajte svoje telo vyhladovať.
Ak nebudete stáť na jednom mieste,...