Pink bude na koncertoch na Floride rozdávať knihy, ktoré sú v školách zakázané

Americká speváčka Pink bude na svojich koncertoch vo floridských mestách Miami a Sunrise rozdávať knihy, ktoré sú v štáte v niektorých školských obvodoch zakázané, píše web denníka Miami Herald.

20.11.2023 00:00
Pink a jej dve deti - dcéra Willow Sage Hart... Foto: ,
Speváčka Pink a jej dve deti - dcéra Willow Sage Hart (vľavo) a syn Jameson Moon Hart na iHeartRadio Music Awards v Los Angeles.
debata

Štyridsaťštyriročná umelkyňa, tvrdí, že knihy v jej živote vždy hrali zásadnú úlohu a už ako dieťaťu jej prinášali radosť. Školské združenia v Spojených štátoch, a predovšetkým na juhovýchodnej Floride, vplyvom konzervatívnych politikov v posledných rokoch zo školských knižníc odstránili množstvo diel týkajúcich sa sexuality, rasy alebo pohlavia.

„Je obzvlášť nenávistné, keď úrady cielia na knihy o rase a rasizme a organizujú ťaženie proti autorom z LGBT komunity. V tejto krajine sme už slávili toľko úspechov na ceste k väčšej rovnosti. Nikto by tento pokrok nemal chcieť zvrátiť,“ poznamenala speváčka.

Bebe Rexha Čítajte viac Do Pink hodili popol zosnulej matky, Bebe Rexhu trafil telefón... zbláznili sa vari fanúšikovia?

Pink, vlastným menom Alecia Mooreová Hartová, pre svoj happening oznámila partnerstvo s neziskovou organizáciou PEN America, ktorá sa snaží zvyšovať povedomie o ľudských právach a slobode prejavu prostredníctvom literatúry, a 25-ročnou autorkou Amandou Gormanovou.

Knižne vydaná báseň The Hill We Climb (Vrch, na ktorý sa šplháme) Gormanovej je jedným zo štyroch diel zakazovaných v škole, ktoré bude Pink rozdávať. Ďalšími je román Beloved (Milovaní) Toni Morriosonovej, The Family Book (Rodinná kniha) Todda Parra a Girls Who Code (Dievčatá, ktoré programujú) Reshmy Saujaniovej.

Republikánsky guvernér Floridy a uchádzač o kreslo v Bielom dome v budúcom roku Ron DeSantis vlani v marci podpísal takzvaný „zákon o právach rodičov vo vzdelávaní“. Zákon uľahčuje aktivistickým skupinám, ako napríklad konzervatívnej organizácii Moms for Liberty (Mamy pre slobodu), nechať odstrániť zo školských políc knihy, ktoré považujú za problematické, píše stanica CNN. Konkrétne táto skupina a s ňou spriaznené organizácie svoje schôdze premenili na predstavenia, keď na nich začali čítať explicitné pasáže z kníh, ktoré by sa podľa nich nemali dostať do rúk deťom, napísala CNN v októbri.

PEN America uvádza, že v 33 floridských okresoch, zhruba v polovici štátu, bolo v školách zakázaných alebo obmedzených 1 400 kníh. Ako „zákaz knihy“ eviduje nezisková organizácia „akékoľvek rozhodnutie vydané proti predtým dostupnej knihe na základe jej obsahu, ktoré vychádza z podnetu rodiča, komunitnej organizácie, úradu alebo zákonodarcu“, píše Miami Herald.

debata chyba
Viac na túto tému: #knihy #speváčka Pink