Už to vypuklo! Londýnsky súd sa začal zaoberať sťažnosťou princa Harryho

Súd začal prejednávať princovu sťažnosť na odobratie policajnej ochrany po tom, čo sa vzdal svojej úlohy v monarchii.

06.12.2023 14:00
meghan, harry Foto: ,
Vojvodkyňa Meghan a princ Harry na udeľovaní cien "Ripple of Hope" v New Yorku.
debata

Princ Harry bol vystavený „nezákonnému a nespravodlivému zaobchádzaniu“ zo strany britskej vlády kvôli rozhodnutiu odobrať mu policajnú ochranu, keď sa nachádza v Británii, povedala to jeho právnička londýnskemu súdu. Ten začal prejednávať princovu sťažnosť na odobratie policajnej ochrany po tom, čo sa vzdal svojej úlohy v monarchii. Vypočutie by mohlo trvať až tri dni.

harry Čítajte viac Princ Harry a Elton John vyhrali ďalšie kolo ich boja s bulvárom

Mladší syn kráľa Karola III. mal nárok na policajnú ochranu, kým sa on a jeho manželka Meghan oficiálne vzdali svojich rolí v kráľovskej rodine a odsťahovali sa v roku 2020 do Spojených štátov, odkiaľ Meghan pochádza. Ministerstvo vnútra potom rozhodlo, že Harry nemá nárok na osobnú policajnú ochranku počas pobytu v Británii, aj keby si náklady hradil sám. Manželia sa odvtedy spoliehajú na súkromnú ochranku, tá ale nemá v zahraničí dostatočné právomoci a nemôže získať prístup k britským tajným informáciám.

Harryho právnička Shaheed Fatima uviedla, že Harry bol vystavený nezákonnému a nespravodlivému zaobchádzaniu. „V tomto prípade ide o právo na bezpečnosť a ochranu človeka. Pre nikoho z nás nemôže existovať právo, ktoré by malo väčší význam,“ dodala.

harry Čítajte viac Tajomný, ale veľavravný! Člen kráľovskej rodiny naznačil stretnutie s Harrym a Meghan v Kalifornii

Výkonný výbor pre ochranu kráľovskej rodiny a verejných činiteľov, známy pod skratkou RAVEC, ktorý schvaľuje pridelenie ochranky členom kráľovskej rodiny, a ďalším osobám, ako je napríklad premiér, podľa advokátky nedodržal svoje vlastné zásady a nezaobchádzal s Harrym rovnako ako s inými osobnosťami. Tiež mu neoznámil, prečo sa tak rozhodol.

Harryho „konzistentný postoj bol – a zostáva – že by mu mala byť poskytnutá štátna ochrana s ohľadom na hrozby či riziká, ktorým čelia,“ uviedla. Právnik britskej vlády James Eadie uviedol, že s Harrym bolo zaobchádzané „na mieru“ a že bude „príležitostne“ zaradený do skupiny osôb, ktorým je poskytovaná ochrana.

Sudca Peter Lane rozhodol, že iba úvodné vyhlásenia v prípade sa môžu konať verejne, pričom prevažná časť konania bude uzavretá, aby sa zabránilo ohrozeniu bezpečnostných opatrení.

V máji vrchný súd v Londýne rozhodol v Harryho neprospech po tom, čo napadol rozhodnutie vlády nenechať ho zaplatiť si vlastnú policajnú ochranu. Právnici polície a vlády úspešne argumentovali, že by nebolo správne Harrymu umožniť si zaplatiť policajnú ochranu, pretože by to znamenalo, že by si bohatí jedinci mohli „kupovať“ špeciálne vycvičených policajtov, ktorí by de facto pôsobili ako súkromní bodyguardi.

Princ často hovorí o svojich obavách o bezpečnosť svojej rodiny a pravidelne sa ohradzuje proti zasahovaniu tlače, ktorej kladie za vinu smrť svojej matky princeznej Diany, ktorá zahynula pri autonehode, keď v roku 1997 v Paríži utekala pred bulvárnymi fotografmi.

Vojvodkyňa Meghan na  gala podujatí "Variety's...
Carey Mulligan na  gala podujatí "Variety's...
+11Billie Eilish na  gala podujatí "Variety's...
debata chyba
Viac na túto tému: #Londýn #princ Harry #súd

+ Čaká vás náročná dlhá cesta, preto pozor na vyčerpanie pri šoférovaní.
Vyhýbajte sa zbytočným nákupom, môžete...

+ Ste vo fyzickej aj psychickej pohode. Vidno to na vašej rozžiarenej tvári.
Súťaž v televízii prinesie vytúženú...