Útoky na Depardieua sú smrťou umenia, píšu jeho kolegovia: Herca sa zastali aj slávne divy, podporuje ho Bruni či Richard

Zhruba šesť desiatok francúzskych umelcov sa v otvorenom liste zastalo herca Gérarda Depardieua, ktorý za posledné roky čelí už tretiemu trestnému oznámeniu kvôli sexuálnemu obťažovaniu.

28.12.2023 09:30
Gérard Depardieu Foto:
Francúzsky herec Gérard Depardieu na archívnom zábere z roku 2021.
debata (5)

Medzi podpísanými je napríklad jeho herecký kolega Pierre Richard či Jacques Dutronc, ale tiež množstvo známych umelkýň – žien. Medzi nimi napríklad herečka Carole Boquet, herečky Charlotte Rampling a Nathalie Baye alebo speváčka a bývalá prvá dáma Francúzska Carla Bruni.

Umelci odsudzujú príval nenávisti, ktorý sa podľa nich na Depardieua zniesol napriek prezumpcii neviny, a píšu, že jeho odstrihnutie od sveta filmu by bolo smrťou umenia.

Gérard Depardieu Čítajte viac Kone, ženy aj klitoris. Depardieu ich spojil v jednej vete a pobúril aj ministerku kultúry, môže prísť o najvyššie vyznamenanie

„Film ani divadlo by sa nezaobišli bez jeho jedinečnej osobnosti… do dejín umenia prispieva najvyšším možným spôsobom. Je súčasťou histórie a naďalej ju tvorí. Za to mu Francúzsko toľko vďačí,“ stojí v otvorenom liste.

Speváčka a bývalá prvá dáma Francúzska Carla... Foto: SITA/AP, Vianney Le Caer
Carla Bruni Speváčka a bývalá prvá dáma Francúzska Carla Bruni na archívnom zábere. Je jednou zo signatárok listu na podporu Gerárda Depardieua.

Depardieu v stredu 27. decembra oslávil 75. narodeniny. Má za sebou nakrúcanie viac ako dvoch stoviek filmov, množstvo ocenení a podľa kritikov je charizmatickou, ale kontroverznou osobnosťou. V poradí tretie trestné oznámenie spojené so sexuálnym násilím naň podala minulý týždeň španielska spisovateľka a novinárka Ruth Baza.

Francúzsky herec Gérard Depardieu na archívnom...
Záber z filmu Danton z roku 1983, na snímke...
+22Herec Gerard Depardieu na archívnom zábere z...

Desiatky francúzskych osobností niektoré kritické vyjadrenia na Depardieuovu adresu odsudzujú ako lynč. O prípadnom porušení zákona by podľa nich mal rozhodnúť súd. „Nech sa stane čokoľvek, nikto nebude schopný zmazať jedinečnú stopu, ktorú jeho dielo zanechalo v našej dobe,“ píšu umelci v otvorenom liste.

Francúzsky herec Gérard Depardieu Čítajte viac Veľký talent v tieni škandálov. Povesť oslávenca Gérarda Depardieua pošpinili obvinenia

Spolky bojujúce za práva obetí sexuálneho násilia na list reagovali nevôľou, píše agentúra AFP. „Mám pocit, že dochádza k nedorozumeniu, keď počujem o ‚prívale nenávisti‘, ktorá sa na Depardieua valí. Obvinenia zo strany sťažovateliek nikdy neboli o pomste, ale o potrebe chrániť ostatných,“ povedala zakladateľka spolku MeTooMedias Emmanuelle Dancourt.

zväčšiť Herečka Carole Bouquet tiež podporila... Foto: Profimedia
Carole Bouquet Herečka Carole Bouquet tiež podporila umeleckého kolegu Gerárda Depardieua.

V otvorenom liste, ktorý v stredu zverejnil denník Le Monde, spolok MeTooMedias kritizoval prezidenta Emmanuela Macrona. Ten sa herca v decembri zastal a povedal, že vďaka nemu je Francúzsko hrdou krajinou. Podľa otvoreného listu tým prezident mohol ovplyvniť prácu justície, ktorá preveruje podanie proti hercovi ohľadom sexuálneho násilia, a vyslať zlý signál obetiam. „Utvrdili ste vašimi slovami kultúru znásilnenia na najvyššej štátnej úrovni,“ stojí v liste.

Podľa signatárov stratil Depardieu všetku dôstojnosť. Poukazujú okrem iného na hanlivé výroky voči ženám, ktoré Depardieu predniesol v roku 2018 na návšteve Severnej Kórey. Zábery z návštevy zverejnenej pred niekoľkými týždňami viedli ministerku kultúry Rimu Abdul Malakovú k tomu, aby nechala zostaviť komisiu, ktorá zhodnotí, či hercovi odobrať Rád čestnej légie.

Gérard Depardieu Čítajte viac Je to sprisahanie, tvrdí rodina Gerárda Depardieua. V súkromí je skromný, nežný a dokonca prudérny, tvrdia jeho blízki

Najnovšie oznámenie podané na Depardieua novinárkou Bazaovou má podľa AFP malú šancu na úspech, pretože vo Francúzsku je údajný čin z roku 1995 už premlčaný, rovnako ako prípad herečky Hélène Darrasovej z roku 2007. Francúzska justícia sa však stále zaoberá oznámením o znásilnení herečky Charlotte Arnouldovej, ktorá oznámenie podala v roku 2020.

© Autorské práva vyhradené

5 debata chyba
Viac na túto tému: #prínos #kultúra #list #podpora #Gérard Depardieu #sexuálne násilie #prezumpcia neviny

+ Do nového dňa vykročíte s úsmevom a nedáte sa rozladiť pesimistami.
Pravidelná revízia finančných cieľov udrží...

+ Všetko zlé je na niečo dobré, poučte sa so svojich chýb a šetrite si zdravie.
Nezabudnite si pýtať peniaze,...