Exmanželka Billa Gatesa má za sebou zásadný krok, reagoval aj slávny miliardár

Melinda Gates sa 7. júna vzdá postu vo vedení nadácie, ktorú spolu so svojím exmanželom Billom Gatesom založili pred 20 rokmi na podporu zdravia a znižovania miery chudoby vo svete.

20.05.2024 00:00
Bill Gates a  Melinda Gates Foto:
Bill Gates a Melinda Gates na archívnej snímke.
debata

Táto nadácia patrí k najvplyvnejším filantropickým nadáciám na svete, dodala vo svojej správe agentúra AFP. V statuse na sieti X Gates neuviedla príčinu svojho odchodu z nadácie. Dodala, že rozhodnutie o tom sa jej neprijímalo ľahko. Oznámila, že podľa podmienok dohody, ktorú pri rozvode uzavrela s Billom Gatesom, po odchode z nadácie bude mať k dispozícii 12,5 miliardy dolárov na prácu „v mene žien a rodín“. Objasnila, že „v Spojených štátoch a na celom svete nastal kľúčový okamih pre ženy a dievčatá a tí, ktorí bojujú za ochranu a presadzovanie rovnosti, naliehavo potrebujú podporu“.

Bill Gates a  Melinda Gates Čítajte viac Rozvedení Bill a Melinda Gatesovci bok po boku. Čo dalo niekdajších manželov dohromady?

Jej posledným pracovným dňom v nadácii bude 7. jún. Nadáciu bude následne viesť iba Bill Gates. Jej generálny riaditeľ Mark Suzman informoval, že nadácia doteraz známa ako The Bill & Melinda Gates Foundation sa zmení na Gates Foundation.

Gates v reakcii na rozhodnutie exmanželky vyjadril ľútosť nad tým, že z nadácie odchádza, ale vyjadril presvedčenie, že bude pokračovať vo filantropickej prá­ci.

Philanthropy-Gates-Foundation Čítajte viac Rozvod Gatesovcov? Vyronila som more sĺz, opísala Melinda

Ocenil jej prínos pre nadáciu, lebo ako „spoluzakladateľka a spolupredsedníčka Melinda pomáha pri formovaní našich stratégií a iniciatív, čo má významný vplyv na globálne zdravie a rodovú rovnosť“.

Gatesovci založili svoju nadáciu v roku 2001 vďaka financiám získaným úspechom spoločnosti Microsoft. Táto nadácia je hlavným donorom Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a má značný vplyv na politiky v rozvojových krajinách, najmä v oblasti zdravia a vzdelávania. Vďaka jej pôsobeniu sa podarilo znížiť úmrtnosť spojenú s maláriou a inými infekčnými chorobami.

jennifer gates Čítajte viac Kto je muž, ktorý sa stal manželom dcéry Billa Gatesa? Olympionik z bohatej rodiny

Webová stránka nadácie uvádza, že od roku 2000 minula na tieto účely 53,8 miliardy dolárov. Tvrdí sa tam tiež, že počet detí, ktoré na celom svete zomrú pred piatymi narodeninami, sa od roku 2000 znížil na polovicu.

Bill a Melinda Gatesovci oznámili svoje plány na rozvod v máji 2021, po 27 rokoch manželstva. Nadácia vtedy uviedla, že zostanú spolupredsedami a budú pokračovať v spoločnej filantropickej prá­ci.

debata chyba
Viac na túto tému: #Melinda Gates

+ Vaša cieľavedomosť vás môže dostať ďaleko, treba však vedieť kedy ju využiť.
Veľa ste pracovali, aby ste mali...

+ Nevyhýbajte sa novým chutiam, vyskúšajte niečo, čo ste ešte neskúsili.
S financiami nastanú menšie problémy,...