Takto členov kráľovskej rodiny často nevidieť! Kráľovná Camilla slzy neudržala, emócie prevalcovali aj Karola III.

Príbehy o odvahe či húževnatosti inšpirujú a pripomínajú, za čo vďačíme vojnovej generácii, vyhlásil britský kráľ Karol III. v Portsmouthe, kde sa zúčastnil na oslavách 80. výročia vylodenia spojeneckých vojsk v Normandii.

05.06.2024 15:14
Camilla Foto: ,
Kráľovná Camilla na oslavách 80. výročia vylodenia spojeneckých vojsk v Normandii.
debata

V Portsmouthe, jednom z miest, odkiaľ v roku 1944 vyplávali spojenecké vojská, aby oslobodili Nemcami okupované Francúzsko, sa koná slávnosť, na ktorú prišla aj kráľovná Camilla, princ William, premiér Rishi Sunak a ďalší britskí politici. Princezná Kate sa aj naďalej drží v ústraní, na podujatí sa nezúčastnila.

„Príbehy o odvahe, húževnatosti a solidarite, ktoré sme dnes a po celý život počuli, nás nemôžu nedojať, inšpirujú nás a pripomínajú nám, za čo vďačíme tejto veľkej vojnovej generácii,“ uviedol panovník. Podujatie je podľa neho „poctou“ takmer 160 000 vojakom, ktorí sa v Portsmouthe nalodili, aby sa vydali do Francúzska.

zväčšiť Kráľ Karol III. a kráľovná Camilla na oslavách... Foto: SITA/AP, Dylan Martinez
D-Day-80th Anniversary Kráľ Karol III. a kráľovná Camilla na oslavách 80. výročia vylodenia spojeneckých vojsk v Normandii.

„Tí, ktorí sa tu v Portsmouthe zhromaždili, na toto miesto nikdy nezabudnú,“ povedal kráľ. "Všetci vedeli, že je možné ako víťazstvo, tak aj neúspech a nikto nemohol poznať svoj osud. O osem desaťročí neskôr je takmer nemožné predstaviť si emócie toho dňa, "dodal.

Kráľ Karol III. a kráľovná Camilla na oslavách...
Kráľ Karol III. a kráľovná Camilla na oslavách...
+8Kráľ Karol III. a kráľovná Camilla na oslavách...

Kráľovnú Camillu premohli slzy pri emotívnej spomienke jedného z veteránov, Erica Batemana, ktorý sa vylodil na pláži Utah. Emócie prevalcovali aj Karola III. Bateman, ktorý slúžil na vojnovej lodi HMS Erebus, vzdal hold svojim padlým kamarátom a povedal: „Toľko mužov a žien, vrátane môjho drahého priateľa Freda, sa ku mne pridalo, ale bohužiaľ, neprežili.“

Brigitte Macron, prezidentka SR Zuzana Čaputová...
Brigitte Macron, francúzsky prezident Emmanuel...
+29Prezidentka SR Zuzana Čaputová a jej partner...

Kráľ Karol vo svojom prejave pripomenul, že vojaci, ktorí po vyplávaní z Portsmouthu bojovali vo Francúzsku, pochádzali z 30 národov. „Keď ďakujeme všetkým, ktorí toľko obetovali pre víťazstvo, ktorého plody si užívame dodnes, sľúbme si znovu, že budeme vždy pamätať na tých, ktorí ten deň slúžili, vážiť si ich a ctiť ich a žiť podľa slobody, za ktorú zomreli tým, že budeme vyvažovať práva s občianskymi povinnosťami voči našej krajine, lebo sme im všetci navždy zaviazaní,“ povedal Karol III. Na záver svojho prejavu zožal potlesk účastníkov spomienkovej akcie v Portsmouthe.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #kráľ Karol III.

+ Zabúdate na zeleninu, má to zlý vplyv na váš organizmus.
Nenechajte sa v práci vytočiť, bude to mať trvalé...

+ Trávenie času s rodinou a priateľmi vám prinesie radosť a pocit naplnenia.
Šetriaci režim vám asi nič nehovorí,...