Reč je o členoch gréckej kráľovskej rodiny, ktorá však po období politickej nestability, štátnom prevrate v Grécku a následnom páde junty v roku 1974 musela z krajiny odísť. Kráľ Konštantín sa stal posledným gréckym kráľom, následne však aj s celou rodinou musel krajinu opustiť a usadili sa vo Veľkej Británii.
Čítajte viac Kráľovská svadba pod Olympom! Grécka princezná sa po dlhom čakaní konečne vydala, jej šaty začali vznikať už pred rokmiPráve tam vznikol aj záber, ktorý zdieľala v utorok podvečer grécka princezná Marie Chantall, manželka korunného princa Pavlosa, ktorý je najstarším synom zosnulého kráľa Konštantína II. a jeho manželky, kráľovnej Anne-Marie. Ani ona nechýba na zábere, kde s najstarším synom, jeho manželkou a deťmi, ale aj ďalšími členmi rodiny pózujú v rezidencii v Londýne.
„Veselé Vianoce od nás všetkých,“ napísala korunná princezná Marie Chantall, ktorá je matkou piatich detí. A aký je vlastne dôvod na spomenutú oslavu? Členovia bývalej gréckej kráľovskej rodiny získali grécke občianstvo a prisľúbili lojalitu republike.
Čítajte viac Kráľovské manželstvá poznačené škandálmi? Nórska princezná nie je jediná, svet híkal nad milenkou kráľa Karola III. aj neverami manžela monackej princeznejO občianstvo požiadalo minulý týždeň desať členov rodiny vrátane detí a vnúčat bývalého kráľa Konštantína, ktorý zomrel v roku 2023. Rozhodli sa používať priezvisko De Grece – čo v preklade z francúzštiny znamená „z Grécka“.
„Priezvisko, ktoré si zvolili, dokazuje, že chcú udržiavať mýtus,“ povedal Nikos Andrulakis, líder stredoľavej opozičnej strany PASOK. Aj ďalší lavicoví politici toto rozhodnutie, vrátane udelenia občianstva, kritizovali.
Čítajte viac Na tento úsmev čakala celá Británia! Princezná Kate ozdobila vianočnú omšu, výraz na tvári jej manžela hovorí za všetky slová...Členovia bývalej kráľovskej rodiny však uviedli, že výber priezviska bol nevyhnutným predpokladom na obnovenie ich štátnej príslušnosti, ktorej strata im „spôsobila značné emocionálne utrpenie“. Rodina, ako povedali, „bola a bude verná Grécku“. „S hlbokými emóciami máme po tridsiatich rokoch opäť grécke občianstvo,“ uviedli.
Konštantína II. ešte v roku 1994 Atény zbavili občianstva a definovali podmienky, za ktorých môže byť on a jeho rodina uznaní za gréckych štátnych príslušníkov. Ľavicové strany uviedli, že migranti pracujúci v Grécku museli čakať desaťročia na získanie občianstva – napriek tomu, že splnili kritériá. Konzervatívnu vládu ľavica obvinila, že sa takto snaží získať hlasy.