Máte zdravé obličky?

Vo svete trpí chronickým ochorením obličiek 500 miliónov ľudí, čo predstavuje asi každého desiateho obyvateľa. Na Slovensku žije 2 882 pacientov, ktorí sú odkázaní na dialýzu, čiže umelú obličku, a 700 už podstúpilo transplantáciu obličky. To sú však takí, ktorým vlastné obličky definitívne zlyhali. Mnoho ďalších sa do tohto štádia dostať nemusí – ak budú liečení včas.

04.03.2008 07:00
obličky
Obličky patria k životne dôležitým orgánom a pre človeka sú rovnako nevyhnutné ako srdce či pľúca.
debata

Otílii Švecovej prišla lekárka na ochorenie obličiek náhodne. Keď pri bežnej angíne poslala jej krvnú vzorku do laboratória, objavili sa zvýšené hodnoty kreatinínov, čo je prvý signál, že s výkonnými filtrami tela, cez ktoré každú minútu pretečie až liter krvi, čosi  nie je v poriadku. Ďalšie vyšetrenia odhalili polycystické obličky. Najväčšiu cystu na pravej obličke jej síce chirurgicky vybrali, ale ochorenie po rokoch dospelo do štádia, keď už bola nevyhnutná dialýza. Je to vlastne liečba s pomocou umelej obličky, keď krv pacienta zvyčajne filtruje a čistí špeciálny prístroj. Tento proces treba zväčša podstúpiť trikrát do týždňa a trvá 4–6 hodín. Pani Švecová ho dôverne pozná. Na novú obličku totiž čakala 13 rokov.

Pacienti rovno z ulice

Obličky patria k životne dôležitým orgánom a pre človeka sú rovnako nevyhnutné ako srdce či pľúca. Každý zdravý človek ich má v tele dve, majú tvar fazule a veľkosť zovretej päste. Dôležité sú preto, lebo z organizmu odstraňujú odpadové látky, ktoré sa neskôr vylúčia močom. Okrem toho udržiavajú správne množstvo vody v tele, rovnováhu vnútorného prostredia, produkujú dôležité hormóny a podieľajú sa na regulácii krvného tlaku. Za deň sa v obličkách vytvorí 1,5 až 2 litre moču. V moči zdravých ľudí sa nenachádzajú krvinky ani bielkoviny!

To, že s obličkami niečo nie je v poriadku, nemusí spočiatku človek vôbec pociťovať. Prvé príznaky sa totiž často objavujú až pri znížení obličkovej činnosti o 35–40 percent, niekedy dokonca aj neskôr. Patrí medzi ne bolesť hlavy, slabosť, rýchla únava, nechutenstvo, opakované vracanie, častejšie močenie – najmä v noci, zvýšený pocit smädu, vysoký krvný tlak. Dvoma veľmi jednoducho zistiteľnými parametrami, ktoré signalizujú, že "čosi nesedí”, je zistenie zvýšenej hodnoty bielkoviny v moči alebo tzv. kreatinínu v krvi. Ďalšia diagnostika je už potom možná s pomocou ďalších vyšetrení počínajúc sonografiou obličiek až po biopsiu (odber kúska tkaniva).

„Až 20 percent novozaradených pacientov do dialyzačného alebo transplantačného programu prichádza doslova z ulice,“ tvrdí doc. MUDr. Martin Demeš, PhD., hlavný odborník MZ SR pre nefrológiu. Znamená to bez toho, aby o svojich zdravotných problémoch v tomto smere tušili. "Pritom mnohé riziká, ktoré vedú k dialýze obličiek, sú ovplyvniteľné, a to cukrovka, vysoký krvný tlak, zápaly, obezita či nekontrolované užívanie liekov. Aj preto na Slovensku organizujeme kampaň zameranú na zdravie obličiek, ktorá sa týka najmä cca 120-tisíc pacientov s ochorením obličiek, ktorí sú ešte v štádiu tzv. preddialýzy, to znamená, vlastné obličky im ešte nezlyhali.”

Na vine cukrovka a tlak

Množstvo pacientov s ochoreniami obličiek vo všeobecnosti vo svete i u nás rastie. Dôležité je najmä nedostať sa do štádia, keď funkčná kapacita obličiek poklesne natoľko, že je nevyhnutná dialýza (na 10–20 percent). Ako pri všetkých ochoreniach aj tu platí, že čím sa liečba začne skôr, tým lepšie. „Poznáme 5 štádií chronického obličkového ochorenia, pričom prvý stupeň je ešte normálna filtrácia, štvrtý už ťažká obličková nedostatočnosť a piaty zlyhanie obličiek.“ vysvetľuje doc. Demeš. „Prvé tri sú prakticky bezpríznakové a my chceme odhaliť práve takýchto pacientov. Ich liečba je totiž najhumánnejšia, najlacnejšia a najmodernejšia.“

Ročne sa na Slovensku, čo sa týka obličiek, transplantuje 20–25 pacientov na milión obyvateľov. "Aby však pacienti na dialýzach nepribúdali, potrebovali by sme ich transplantovať 40 na milión obyvateľov. Od roku 1994 je rozbehnutý aj program darcovstva od živých darcov a po minuloročnej kampani Oblička nad zlato sa situácia v tomto smere výrazne zlepšila, prudko stúpla transplantačná aktivita. Mnoho potenciálnych darcov obličky sa totiž dozvedelo, že svojim najbližším môžu darovať vlastnú – zdravý organizmus si totiž za normálnych okolností vystačí len s jednou obličkou.

Kto je v riziku?

Príčiny chronického ochorenia obličiek sú rôzne. „V súčasnosti sú však najčastejšími príčinami cukrovka a vysoký krvný tlak,“ podotýka prof. MUDr. Viera Spustová, DrSc., prezidentka Slovenskej nefrologickej spoločnosti. Až 30 percent pacientov v dialyzačných centrách zlyhali obličky následkom cukrovky. V niektorých krajinách dosahuje ich počet až polovicu. Pokročilé štádiá chronického ochorenia obličiek so sebou navyše prinášajú aj srdcovo-cievne komplikácie, málokrvnosť a poruchy zrážania krvi, imunity, výživy a mnohé iné. „Dnes pacienti umierajú na komplikácie, nie na samotné zlyhanie obličiek, pretože dialyzačná liečba im zachraňuje život,“ dodáva prof. Spustová.

„Nefrológov nepribúda tak rýchlo, ako pribúda obličkových ochorení, ale pacientmi s týmto problémom sa môžu zaoberať aj internisti,” dodáva MUDr. Žilinská. "V obdobiach medzi jednotlivými kontrolami u nefrológa by pacientov mali vedieť manažovať aj praktickí lekári. Urológovia sa zameriavajú skôr na liečbu chirurgických problémov, čiže takých, čo sa dajú odstrániť operatívne.“

Najčastejšie príčiny vzniku chronického ochorenia obličiek

  • dlhoročná cukrovka
  • nedostatočne liečený vysoký krvný tlak
  • ateroskleróza – kôrnatenie tepien (tzv. ischemická nefropatia)
  • zápal obličkových klbôčok (tzv. glomerulonefritída)
  • nebakteriálny zápal obličkových kanálikov (niekedy následkom nadmerného užívania liekov proti bolesti)
  • bakteriálny zápal obličkových kanálikov
  • dedičné ochorenia (napr. polycystické obličky)
  • niektoré iné ochorenia alebo stavy po operáciách obličiek

Kto sú rizikoví pacienti?

  • majú cukrovku alebo vysoký krvný tlak
  • vyšší vek
  • sú obézni
  • fajčia
  • majú ochorenie obličiek v rodine
  • už trpia nejakým ochorením obličiek

Ako si udržať zdravé obličky?

  1. Pestro sa stravujte, obmedzte živočíšne tuky a soľ, jedzte dostatok zeleniny.
  2. Venujte sa pohybu, predchádzajte obezite. Pozor však na populárne diéty, najmä, ak predpisujú vysoký obsah bielkovín a nízky príjem cukrov.
  3. Pite dostatok tekutín, alkohol konzumujte v rozumnom množstve.
  4. Nefajčite.
  5. Lieky užívajte s mierou, pozor najmä na lieky proti bolesti (najmä ibuprofén).
  6. Kontrolujte si krvný tlak, hladinu cukru a tukov v krvi, moč. Všetko je súčasťou preventívnych prehliadok u praktického lekára.
  7. Vyhýbajte sa chemikáliám, najmä častému kontaktu s anilínovými farbami.
  8. Každú infekciu svedomito vyležte a využívajte celú predpísanú dávku antibiotík, aj keď sa už cítite lepšie.

Zlyhanie obličiek

//Akútne://náhla, rýchla strata funkcie obličiek, ktorá môže vzniknúť napr. pri zranení, užitím toxickej látky alebo liekov. Niekedy sa činnosť obličiek úplne alebo čiastočne obnoví, inokedy je poškodenie nezvratné.
//Chronické:// postupná strata funkcie obličiek. Vzniká ako následok ochorenia, ktoré veľmi často prebieha nenápadne, bez príznakov celé roky a pacientovi nespôsobuje žiadne problémy. Liečba a vyhliadky do budúcnosti závisia od štádia, v ktorom sa ochorenie odhalí, a od miery poškodenia obličiek.

debata chyba