Nahé krivky ako z rozprávky: Takto maľujú na telo Slováci

09.02.2010 02:43
Majstrovstvá Slovenska v maľovaní na telo
Filmový megahit Avatar zasiahol aj do tvorivosti umelcov v body-arte. Takto vyzerala modelka v slovenskej ´avatarovskej´ verzii. Autor:

Nielen na maliarske plátno, aj na nahé ženské telo sa dá maľovať. Maľovanie na telo má silné korene v krajinách ako Japonsko, Afrika, Veľkonočné ostrovy či Grécko.

Body art je umenie, ktoré pramení už z dávnych čias. Ľudia si maľovaním skrášľovali telá – či už rôznymi farbami alebo tetovaním – prakticky od nepamäti. Už staré, primitívne kmene mali rituálne zvyky, v rámci ktorých používali tetovanie nielen na výzdobu tela, ale aj ako zdôraznenie svojich výnimočných vlastností. Krvavou a bolestivou cestou získaný motív mal nositeľa ochrániť pred zlými silami.

Modelka Barbora stvárňujúca "Pani...
Modelka Barbora stvárňujúca "Pani Zimu", kontroluje, či vzbudzuje mrazivý dojem naozaj všade... Autor: Dávid Popovič

Na VI. ročníku Majstrovstiev sveta v bodyarte 2010, ktoré sa konali v rámci výstavy Interbeauty v bratislavskej Inchebe, sa zúčastnilo so svojimi modelkami osem súťažiacich – sedem žien a muž, ktorý je, mimochodom, vojakom z povolania s hodnosťou majora. Súťažilo sa vo voľnej disciplíne, na telo sa maľovalo podľa vlastného návrhu na tému „rozprávka“.

Ivana Hupková dorába zadoček "Snehovej...
Ivana Hupková dorába zadoček "Snehovej kráľovnej", modelky Andrei. Autor: Dávid Popovič

Koncepcia súťaže povoľovala maľovať na celé telo, pričom modelka pred samotnou súťažou nesmela mať na tele predkreslené vôbec nič – ani len ceruzkou. Na maľovanie bol vymedzený čistý čas cca 5 hodín. Súťažiaci si priniesli vlastné pomôcky a farby vrátane trblietok či make-upu a takisto rôzne materiály pre dekoráciu maľovaného tela. Na modelku sa farby nesmeli striekať ani používať žiadne šablóny, maľovať sa mohlo jedine ručne. Po 5 hodinách maľovania súťažiaci s modelkami vyšli na pódium, kde ešte približne polhodinku dolaďovali svoje „diela“.

Víťaz VI. ročníka Majstrovstiev Slovenska v...
Víťaz VI. ročníka Majstrovstiev Slovenska v bodyarte 2010 Šimon Szorad so svojou "Sirénou". Autor: Dávid Popovič

V rámci zadanej témy „rozprávka“ sa na pódiu ocitli napríklad Snehová kráľovná, Dúhová víla, modelka pomaľovaná ako Aladín, Tisíc a jedna noc, Siréna, ale aj modrá Avatarka zo súčasného oceňovaného a populárneho filmu Jamesa Camerona. Víťazom sa stal jediný súťažiaci muž – Šimon Szorad so svojou modelkou s motívom Siréna. Mimochodom, profesionálny vojak Szorad bol jedným z posledných Slovákov v Bagdade a jeho sestra Andrea Jacková je tiež niekoľkonásobnou majsterkou SR v bodyarte.

Pri tejto ,,Pani Zime" bolo veru niektorým...
"Tisíc a jedna noc" je len názov modelu alebo...
+10Jediným pomaľovaným mužským modelom bol Aladín.
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Začnite jesť zeleninu a ovocie, vitamíny z nich vášmu telu môžu len prospieť.
Nedávajte späť to, čo...

+ Vypnite myseľ a urobte si pár dní voľno a nič neriešte.
Dnes vás v práci určite potrebovať nebudú, nemajte...