Modelky chcú ochranu práv: Žiadne nahé fotky, ani obťažovanie!

07.02.2012 11:00
Robyn Lawley
Modelka Robyn Lawley na titulnej strane magazínu Elle. Autor:

Modelky v USA v pondelok vytvorili skupinu na ochranu práv. Pred blížiacim sa newyorským Týždňom módy chcú presadiť niekoľko vylepšení pracovného prostredia.

Modelka Robyn Lawley na titulnej strane...
Modelka Robyn Lawley na titulnej strane magazínu Elle. Autor: ELLE

Medzi nimi sa nachádza zabez­pečenie súkromia v zákulisí, aby nikto nemohol urobiť ich nahé fotky. Chcú tiež program dôverného poradenstva, ako si poradiť so sexuálnym obťažovaním, napísala agentúra Reuters.

Dvadsaťdeväťročná modelka Sara Ziff, ktorá v biznise pracuje od svojich 14 rokov, založila neziskovú skupinu Model Alliance. Podľa vlastných slov ju k tomu viedlo zistenie, ako toto odvetvie porušuje zákony o práci detí, ako sa vyhýba finančnej transparentnosti, a ako toleruje sexuálne zneužívanie na pracovisku.

„Väčšinou modelky začínajú kariéru ako maloleté a pracujú v neregulovanom podnikateľskom prostredí, kde panuje všeobecné povedomie o tom, ako ľahko sú nahraditeľné,“ uviedla Ziff vo vyhlásení.
Rada amerických módnych návrhárov (CFDA) uviedla, že poskytla Ziffovej poradenstvo, ako svoju skupinu založiť. „Zmeny prichádzajú z činov a skupina Model Alliance môže byť katalyzátorom zmien,“ povedal šéf CFDA Steven Kolb.

Návrhárka Diane von Furstenbergová, prezidentka CFDA, so skupinou spolupracuje. Počas newyorského Týždňa módy, ktorý sa začína vo štvrtok, chce zaviesť pravidlá, s ktorých pomocou zo zákulisia zmiznú fotografi aj všetci zamestnanci, ktorí tu nemajú nevyhnutné úlohy, aby modelky mali pri prezliekaní súkromie.

Modelka v zákulisí - nové odbory chcú zabrániť,...
Modelka v zákulisí - nové odbory chcú zabrániť, aby fotografi mohli dievčatá fotiť, keď sa prezliekajú. Autor: Reuters

Dvadsaťdvaročná austrálska modelka Robyn Lawley, ktorá predvádza modely vo väčších veľkostiach, označila skupinu Model Alliance za úžasný nápad. „Veľa mladých dievčat prichádza do tohto priemyselného odvetvia a nemajú nikoho, kto by ich chránil. Táto skupina im pomôže uvedomiť si, že majú nejakú moc a že môžu povedať ‚nie‘ veciam, ktoré sa im nepáčia,“ vyhlásila.

„Začala som s modelingom, keď som mala šestnásť a snažila sa preraziť sama. Moji rodičia pri tom neboli a občas to bolo dosť nepríjemné,“ dodala Lawley. „Ale o tom sa nehovorí. Pretože keď niečo poviete, nedostanete ďalšiu prácu.“

Skupina už vytvorila návrh súpisu práv, ktorý má pomôcť modelkám požadovať spravodlivé zaobchádzanie a pracuje na vytvorení dôvernej služby poskytujúcej pomoc pri sexuálnom zneužívaní a obťažovaní.

„Myšlienka organizujúcich sa modeliek môže vyzerať nezmyselne, a čo horšie, dokonca smiešne. Modelky rozhodne nie sú tými, koho by ste si predstavili, keď príde reč na detskú prácu alebo zlé pracovné podmienky,“ povedala bývalá modelka a novinárka píšuca móde Jenna Sauers.

„Nie je ale vôbec nič smiešne na pracovnej sile, ktorá je prevažne mladá, ženského pohlavia a chudobná, a pracuje pre najbohatšie a najmocnejšie módne značky,“ dodala Sauers, ktorá je v správnej rade Model Alliance.

„Modelky vyhrali v genetickej lotérii. Sú vysoké, krásne, dostávajú zaplatené za promenádu,“ uviedla Susan Scafidi, odborníčka na právo z newyorskej Fordhamské univerzity, ktorá sa do vedenia skupiny tiež zapojila. „Ale sú to tiež ľudské bytosti, nie sú to ramienka na šaty,“ dodala.

Na newyorskom Týždni módy predvedie svoje kolekcie na jeseň a zimu 2012 pred nákupcami, novinármi a celebritami približne 90 módnych návrhárov. Po New Yorku budú nasledovať Týždne módy v Londýne, Paríži a Miláne.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ O ceste do zahraničia radšej ani neuvažujte, neohrozujte svoje okolie.
Nové príležitosti a výzvy,...

+ Uvoľnite sa, nastal čas na miernejšie tempo a voľbu životných priorít.
Nie je vhodný čas na investovanie,...