Po Lagerfeldovej smrti prepísali históriu! Na móle prvýkrát plnoštíhle modelky

21.02.2020 15:15

Viac ako päťdesiat rokov pôsobil na poste kreatívneho riaditeľa talianskej značky Fendi Karl Lagerfeld. Spolupracoval so Silviou Venturini Fendi, ktorá ho po minuloročnej smrti plnohodnotne nahradila. A vo štvrtok večer poriadne prekvapila.

Modelka Paloma Elsesser počas prehliadky značky...
Modelka Paloma Elsesser počas prehliadky značky Fendi v Miláne. Autor: SITA/AP, Antonio Calanni

Päťdesiatdeväťročná Silvia – potomok známej talianskej kožušníckej rodiny, ktorá sa počas desaťročí vyprofilovala na jeden z najslávnejších talianskych módnych domov, na prehliadke Jeseň/Zima 2020, poslala na mólo dve plnoštíhle modelky.

Paloma Elsesser a Jill Kortleve sa stali nositeľom pozitívnej zmeny, na akú najmä taliansky módny priemysel nie je veľmi zvyknutý. Hoci v záplave štíhlych krások boli len ony dve ženami s normálnymi a plnšími krivkami, tento krok si povšimli aj svetové médiá.

Modelka predvádza
		kreáciu z dielne Fendi
		v...
Modelka Paloma Elsesser
		na prehliadke
		značky...
+5Modelka Karen Elson na
		prehliadke značky
		Fendi...

Hoci čosi podobné sa dnes už stáve bežnou praxou dizajnérov, pre značku Fendi (a pod Lagerfeldovým vedením) také niečo nebolo prípustné. O nemeckom návrhárovi kolovali mnohé historky o tom, ako neznášal plnoštíhle ženy. Hoci sám istý čas bojoval s nádvahou, podarilo sa mu schudnúť a až do smrti si udržiaval štíhlu postavu.

Dizajnérka Silvia Venturini Fendi na otázku redaktora Luka Leitcha z portálu Vogue.com, priznala, že bolo pre ňu frustrujúce predvádzať kreácie značky na armáde štíhlych modeliek. „Obzvlášť preto, že ja sama nie som prototypom tejto konfekčnej veľkosti. Vnímam ako oslobodzujúce znázorniť tieto odevy iným spôsobom, v iných veľkostiach,“ citoval ju Vogue.com.

Topmodelka Gigi Hadid na prehliadke značky...
Topmodelka Gigi Hadid na prehliadke značky Fendi v Miláne. Autor: SITA/AP, Antonio Calanni

Výsledkom bola dvojica príťažlivých kreácií. Aj módny portál však podotkol, že inkluzivitu netvoria dva príklady po mnohých rokoch. Až čas ukáže, ako vážne to myslia u Fendiovcov s módou pre „skutočné ženy“.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#plnoštíhle dámy #móda #Miláno #Fendi
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku