Ako priznala už na piatkovej tlačovej konferencii, zúčastnila sa na viacerých podujatiach plesového typu. Vždy ako účinkujúca a podporovateľ charitatívneho zamerania. Preto pricestovala aj do Bratislavy. Každý pár v opere budovy SND totiž zaplatil minimálne vstupné 500 eur (kto chcel, mohol prispieť aj vyššou sumou), ktoré organizátori v plnej výške odovzdajú Nadácii Detského kardiocentra v Bratislave.
Slávnostnú atmosféru, krásne vyzdobené priestory historickej budovy Opery SND, ale aj delikátne menu si ani tento rok nenechalo ujsť množstvo známych tvárí. Nikoho neprekvapilo, že vidí herca Martina Hubu, je totiž členom Čestného plesového výboru. Jeho zloženie na sobotňajšom podujatí však nebolo kompletné. Herečka Emília Vášáryová musela účasť pre chorobu zrušiť, operná speváčka Ľubica Vargicová mala zase dlhodobo dohodnuté vystúpenie a nemohla ho zrušiť.
Vôbec prvé pozvanie však na ples dostala herečka Anka Šišková či slovenská topmodelka Michaela Kocianová. Medzi pozvanými nechýbala Katarína Hasprová, Zlatica Puškárová s partnerom Patrikom Švajdom, herec Jozef Vajda, Lukáš Latinák, Juraj Kukura či hudobníčka Silvia Sarköziová s manželom alebo Boris Kollár s partnerkou Andreou Heringhovou a scenárista Andy Kraus. Okrem mediálne známych tvárí sa však v opere ukázali aj verejnosti menej známe, no minimálne rovnako významné osobnosti ekonomického a podnikateľského prostredia. Politickú sféru zastúpili ministri Tomáš Borec a Miroslav Lajčák.
Program, ktorý si opäť vzal pod režisérsku taktovku Ján Ďurovčík, hneď v úvode ponúkol hru husľového virtuóza Vladimíra Jablokova, ktorý zaujímavo skombinoval klasické čísla s adaptáciami moderných melódií od účinkujúcich večera. Roztomilým momentom bolo i to, že medzi vyparádenou spoločnosťou pobehoval husľový virutóz v klasických teniskách. Hostia si tiež užili vystúpenie Viedenského štátneho baletu, ktorého sólistami sú aj Slováci Nina Poláková a Roman Lazík.
Operný spevák Pavol Bršlík, držiteľ titulu Operný objav roka od nemeckého magazínu Opernwelt, ponúkol pozvaným hosťom dve slávne piesne – Granada a O sole mio. Zaznela aj obľúbená ária Libiamo, ktorou si tvorcovia programovej časti symbolicky pripomenuli 160. výročie uvedenia Verdiho opery La Traviata. Opera, hoci v prenesenom význame, sa tento rok prepracovala aj do oblasti moderovania.
Moderátorkou 13. ročníka Plesu v opere sa totiž stala speváčka Adriana Kučerová, ktorú diváci doteraz poznali predovšetkým ako opernú divu. V sobotu večer však dokázala, že jej talent neskončí pri nádhernom hlase, ale zvládla na jednotku aj sprevádzanie hostí prestížnym podujatím. Hneď v úvode sa predstavila v opulentných a neprehliadnuteľných šatách od Hany Převrátilovej, neskôr ich vymenila za model od svojho dvorného návrhára Róberta Bartolena.
„Som sebakritická a viem, že to nebolo ideálne, ale bolo pre mňa dôležité, aby som si zapamätala slová, nerobila brepty, aby mi nevypadli texty a to sa nestalo. Takže som na seba trošku aj hrdá. Mala som z toho veľkú trému, oveľa väčšiu ako keby som išla spievať,“ priznala pre Pravda.sk Kučerová. „Presvedčili ma s argumentom, že je to vlastne taká čestná, symbolická funkcia a navyše bol večer venovaný opere. Preto som súhlasila,“ vysvetlila operná speváčka.
Po už v úvode spomenutom údere na gong a prvom valčíku sa rozpútala najmä voľná zábava. V rámci si mohlo bezmála tristo pozvaných párov vychutnať aj vystúpenia Svetlany Rymarenko, ktorá je členkou vokálnej skupiny Fragile. Zaspievala spolu s Cigánskymi diablami a Oskarom Rózsom. O ďalšiu zábavu sa vystúpeniami postarali speváci Helena Vondráčková, Vašo Patejdl, Beáta Dubasová a hudobná skupina Desmod.
Až o polnoci prišla na rad hviezda programu, škótska rodáčka Sharleen Spiteri a s oklieštenou zostavou kapely zahrala tie najznámejšie hity. Publikum sa dočkalo hitov ako Summer Son či In demand a po vytlieskanom prídavku prišiel na rad aj singel I don´t want a lover v netradičnej, jemne country verzii. „Dúfam, že raz sa budem môcť vrátiť na Slovensko s celou kapelou Texas. Užila som si tento večer u vás, prajem, aby ste si vy užili jeho zvyšok,“ rozlúčila sa brunetka.
Mnohí hostia si jej slová vzali k srdcu a zabávali sa až do posledného valčíka. Aj po ňom sa však ešte v budove Opery SND nezhasínalo…
Zaujímavosti z 13. Plesu v opere:
Slávnostné menu: Organizátori ho zverili do rúk hneď trom šéfkuchárom – jedálny lístok zostavili Peter Kulčár, Peter Kiss a Jozef Masarovič. V menu sa objavil napríklad mečúň, ale aj lahodné delikatesy z bravčového mäsa, jahňaciny či delikátny cisársky trhanec alebo čokoládové tortičky. Na príprave jedál pre hostí pracovalo dohromady približne 250 osôb od rána do večera. Delikatesy museli byť dokonale pripravené a maximálne čerstvé.
Výzdoba: Tvorcovia ju navrhli v decentnom tóne. Dominovala biela, krémová a červená farba, kráľovským kvetom bola ruža, doplnená o ďalšie druhy kvetín. O celkovú premenu historickej budovy SND sa už tradične postaral dvorný architekt Miloš Pietor.
Charitatívny rozmer: Každý pozvaný pár na Plese v opere zaplatil sumu 500 eur, mnohé páry však venovali aj vyšší finančný obnos (napríklad podnikateľ Boris Kollár až 15 000 eur), pričom všetky prostriedky získa Nadácia Detského kardiocentra v Bratislave. Jej správkyňa Mária Kadlečíková odpovedala Pravda.sk v krátkom videorozhovore, ktorý si môžete pozrieť vyššie. Riaditeľka Plesu v opere Andrea Cocherová tiež vyjadrila nadšenie, že hostia prispeli na dobrú vec. „Nesmierne si vážime, že hostí plesu v opere opäť spojila ľudskosť, solidarita a snaha pomôcť tam, kde je to nevyhnutné. Aj v tomto roku sme našu pomoc zamerali na Detské kardiocentrum. Všetky financie vrátane dobrovoľných príspevkov venujeme do posledného centa Nadácii Detského kardiocentra, ktorá ich využije na technické vybavenie operačných sál v novom pavilóne nemocnice, ktorá sa začne stavať už v tomto roku.“.
Na Hviezdoslavovom námestí pred budovou SND sa v čase konania plesu uskutočnila aj akcia s názvom Kontraples pred operou. Organizátori ju označili za kultúrno-politický protest, ktorým chceli vyjadriť svoj nesúhlas s „najväčšou plesovou akciou roka, ktorá je v čase ekonomickej krízy či politických afér mnohých z pozvaných hostí výsmechom stovkám tisícov ľudí, ktorí v našej krajine žijú pod hranicou chudoby“.
Hoci malo ísť o podujatie – poctu českému básnikovi, prozaikovi a filozofovi Egonovi Bondymu a dobrovoľníci medzinárodného hnutia Food Not Bombs mali rozdávať ľuďom bez domova i všetkým prítomným polievku, čaj či teplé oblečenie, protest pred budovou opery sa zvrhol na spŕšku nadávok a pobúrených výkrikov ľudí za vyhradenou zónou. Mnohí z nich častovali prichádzajúcich hostí vulgárnymi výrazmi. Kým väčšina hostí pokriky ignorovala, alebo odmenila úsmevmi, spevák Janko Kuric z formácie Vidiek na oplátku ukázal verejnosti prostredník.