Najsilnejšie či najvtipnejšie! Oscarové výroky hviezd, ktoré stoja za to!

Najlepšie výroky z 87. ročníka udeľovania cien americkej Akadémie filmových umení a vied.

23.02.2015 14:00
debata
Herec Eddie Redmayne získal cenu ako najlepší... Foto: Reuters, MIKE BLAKE
Eddie Redmayne Herec Eddie Redmayne získal cenu ako najlepší herec za výkon vo filme Teória všetkého.

„Dnes oslavujeme tých najlepších a najbelších v Hollywoode – pardon, najžiarivejších,“ moderátor galavečera Neil Patrick Harris v otváracom čísle narážal na skutočnosť, že celú dvadsiatku nominovaných hercov a herečiek tvorili ľudia bielej pleti (Benedict Cumberbatch, Eddie Redmayne, Michael Keaton, Bradley Cooper, Steve Carell, Felicity Jones, Julianne Moore, Rosamund Pike, Reese Witherspoon, Marion Cotillard, Robert Duvall, Ethan Hawke, Edward Norton, Mark Ruffalo, J.K. Simmons, Patricia Arquette, Keira Knightley, Emma Stone, Meryl Streep a Laura Dern).

„Ak môžete, zavolajte svojej mame, všetci. Zavolajte mame, zavolajte otcovi. Ak máte to šťastie, že na tejto planéte žije váš rodič, alebo dvaja, zavolajte im. Neposielajte esemesky, nepíšte e-maily, zavolajte im. Povedzte im, že ich máte radi, poďakujte sa im a počúvajte ich tak dlho, ako sa s vami budú chcieť rozprávať,“ J.K. Simmons, ktorý získal Oscara za herecký výkon vo vedľajšej úlohe hudobnej drámy Whiplash.

„Všetky ženy, ktoré porodili všetkých daňovníkov a obyvateľov tejto krajiny, bojovali sme za rovnaké práva pre všetkých. Je čas, aby sme mali v USA raz a navždy rovnaké mzdy a rovnaké práva pre ženy,“ Patricia Arquette, ktorá dostala Oscara za herecký výkon vo vedľajšej úlohe drámy Chlapčenstvo.

Herečka Julianne Moore ďakuje za Oscara,... Foto: SITA/AP, John Shearer
Julianne Moore Herečka Julianne Moore ďakuje za Oscara, ktorého dostala za výkon vo filme Still Alice.

„Každá z nominovaných za herecký výkon vo vedľajšej úlohe je osvedčená a silná. Sú to štyri ženy, plus – v súlade so zákonmi štátu Kalifornia – Meryl Streep,“ uviedol Jared Leto pri predstavovaní herečiek nominovaných v kategórii Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe.

„Akúkoľvek rolu hrali vo filmovom priemysle, filmy, na ktorých pracovali, nás rozosmiali, rozplakali a ukázali nám život v novom svetle. Keď sme to potrebovali, posilnili nás, stimulovali naše mysle a nabúrali naše istoty. Prostredníctvom svojej práce sa s nami podelili o kúsky ich duší a preto nám budú chýbať tak, ako nám chýbajú naši starí priatelia. Ich práca tu zostáva a pripomína nám, aké sme mali šťastie, že tu s nami chvíľu boli. Nikdy nepríde nikto ďalší ako oni, každý jeden z nich,“ vyhlásila Meryl Streep pred tradičnou spomienkou na osobnosti filmového priemyslu, ktoré navždy odišli v uplynulom roku.

Speváci Common (vľavo) a John Legend získali... Foto: Reuters, LUCY NICHOLSON
Common (vľavo) a John Legend Speváci Common (vľavo) a John Legend získali Oscarov za skladbu k filmu Selma.

„Tento most bol kedysi symbolom rozdeleného národa, ale teraz je symbolom zmeny. Duch tohto mosta prekračuje rasu, pohlavie, náboženstvo, sexuálnu orientáciu i spoločenské postavenie. … Tento most postavili na nádeji, zvarili ho súcitom a pozdvihli láskou všetkých ľudí,“ rapper Common po zisku Oscara v kategórii Najlepšia pôvodná filmová pieseň, ktorého získal spolu s Johnom Legendom za skladbu Glory z filmu Selma.

„Vieme, že práve teraz je boj za slobodu a spravodlivosť skutočný. Žijeme v krajine s najvyšším počtom ľudí za mrežami na svete. V súčasnosti si odpykáva rôzne tresty viac čiernych ľudí, ako bolo v roku 1850 v otroctve. Ľuďom, ktorí pochodujú s našou piesňou, chceme povedať, že sme s vami, vidíme vás, milujeme vás, kráčajte ďalej,“ John Legend po zisku Oscara za pieseň Glory.

Herečka Lupita Nyong'o gratuluje... Foto: Reuters, John Shearer
Lupita Nyong'o gratuluje najlepšiemu hercovi vo vedľajšej úlohe - J.K. Simmonsovi Herečka Lupita Nyong'o gratuluje najlepšiemu hercovi vo vedľajšej úlohe - J.K. Simmonsovi.

„Keď som mal 16, pokúsil som sa zabiť, pretože som sa cítil divný a iný a mal som pocit, že nikam nepatrím. A teraz tu stojím. Rád by som preto využil túto chvíľu na to, aby som odkázal niekomu, kto sa cíti divný alebo iný alebo má pocit, že nikam nepatrí, áno patríš. Prisahám. Zostaň divný, zostaň iný, a keď príde tvoja chvíľa a budeš stáť na tomto pódiu, pošli túto správu niekomu ďalšiemu,“ uviedol Graham Moore, ktorý získal Oscara za adaptovaný scenár životopisnej drámy Kód Enigmy.

„Je mi úplne jasné, aké mám šťastie. Tento Oscar – wow! – patrí všetkým ľuďom na svete, ktorí bojujú s ALS. … Budem jeho opatrovníkom a sľubujem vám, že naň budem dávať pozor,“ hovoril dojatý Eddie Redmayne, ktorý získal Oscara za stvárnenie teoretického fyzika Stephena Hawkinga v životopisnom filme Teória všetkého.

„Čítala som článok, podľa ktorého vám zisk Oscara predĺži život o päť rokov, takže ak je to pravda, chcela by som poďakovať Akadémii, pretože môj manžel je mladší ako ja. … Jedna z úžasných vecí na filmoch je, že nám dávajú pocit, že je nás vidieť a nie sme sami a ľudia s Alzheimerom si zaslúžia, aby ich bolo vidieť, aby sme mohli nájsť liek,“ Julianne Moore, ktorá získala Oscara za hlavnú rolu v dráme Still Alice.

Scenárista Graham Moore si odniesol cenu za... Foto: SITA/AP, John Shearer
Graham Moore Scenárista Graham Moore si odniesol cenu za adaptovanie scenáru k filmu Kód Enigmy.

„Kto dal tomuto sukinmu synovi zelenú kartu?“ Sean Penn predtým, ako oznámil, že Oscara pre najlepší film získal Birdman mexického filmára Alejandra Gonzáleza Iňárritu.

„Bože, chcú, aby som rozprával, pretože viem najhoršie po anglicky? Možno vláda na budúci rok stanoví pre Akadémiu nejaké imigračné predpisy. Dvaja Mexičania v rade, myslím, že to je podozrivé,“ začal Iňárritu ďakovnú reč po zisku ceny za najlepší film, pričom narážal na skutočnosť, že vlani získal dvoch Oscarov Mexičan Alfonso Cuarón za réžiu a strih snímky Gravitácia.

Herečka Emma Stone vyzerala nádherne. V kreácii...
Rok 2015: Na Oscara nominovaná herečka Keira...
+92Speváčka Lady Gaga v róbe od Azzedina Alaiu.
debata chyba
Viac na túto tému: #Oscar #slová #Momenty #výroky #ďakovačky

+ Dbajte na správnu techniku, aby ste predišli zraneniam a zlepšili výkon.
Nezabúdajte na poistenie do hôr, mohlo...

+ Ste vo fyzickej aj psychickej pohode. Vidno to na vašej rozžiarenej tvári.
Súťaž v televízii prinesie vytúženú...