Prehliadku oficiálne odštartovala francúzsko-americká herečka Lily-Rose Paradis-Depp a iránsky režisér Asghar Farhadi. Otváracím filmom večera sa stala novinka domáceho režiséra Arnauda Desplechina Les Fantômes d'Ismaël (Ismaelovi duchovia).
Devätnásťročná Lily-Rose Paradis-Depp, dcéra hollywoodskeho herca Johnnyho Deppa a francúzskej speváčky a herečky Vanessy Paradis, bola podľa agentúry AFP vybraná ako „symbol mladosti“. Farhad zase predstavuje angažovaný film. Filmár si vo februári nešiel do USA pre Oscara za snímku Klient, aby dal najavo nesúhlas s imigračnou politikou prezidenta Donalda Trumpa.
Na červenom koberci sa však okrem tejto dvojice prestriedalo množstvo hviezdnych tvárí a prvý deň festivalu nesklamal. Pred objektívmi defilovali domáce krásky ako Clotilde Coureau či Elsa Sylberstein, ale pozornosť patrila aj hollywoodskym legendám. Špeciálne 55-ročná Julianne Moore a ešte o 15 rokov staršia Susan Sarandon vyzerali úchvatne. Hoci sa na červenom koberci objavili aj topmodelky Emily Ratajkowski a Bella Hadid, duo dám v rokoch ľahko hralo prvé husle.
Očarujúca bola aj moderátorka večera, talianska herečka Monica Bellucci, ktorá v rámci svojho moderovania stihla predviesť aj schopnosti filmovej zvodkyne. Spravila tak, keď hercovi Alexovi Lutzovi vtisla vášnivý bozk na pery. Pri prezidentovi poroty 70. ročníka, režisérovi Pedrovi Almodovarovi, si vystačila so srdečným, no decentným bozkom.
Členmi poroty sú okrem Almodovara napríklad americký herec Will Smith, jeho kolegyňa Jessica Chastain, čínska hviezda Fan Bingbing alebo taliansky režisér Paolo Sorrentino. V porote sekcie Un Certain Regard je zase prítomná herečka Uma Thurman, ktorá počas slávnostného večera žiarila v ružovej toalete s veľkým výstrihom.
Úvod festivalu poznamenal pokračujúci spor okolo streamovacej služby Netflix, ktorá má v hlavnej súťaži dve snímky. Vo Francúzsku ich ale tento americký gigant odmieta uviesť do kín. Almodóvar v stredu pred novinármi prečítal dlhé vyhlásenie, v ktorom túto situáciu označil za paradoxné. „Osobne si neviem predstaviť, že by (hlavnú) Zlatú palmu alebo inú cenu dostal film, ktorý verejnosť nebude môcť vidieť v kinosálach,“ uviedol.
Medzi súťažnými filmami je zastúpený napríklad Happy End Rakúšana Michaela Hanekeho, ktorý získal Zlatú palmu už v rokoch 2009 a 2012. Súperiť s ním bude okrem iného snímka Oklamaný americkej režisérky Sofie Coppolovej či francúzsky film Rodin od Jacquesa Doillona.