Svadobné šaty princeznej Kate: Uvidí ich vraj až 650-tisíc ľudí!

Buckinghamský palác očakáva rekordný počet návštevníkov počas zvyšku leta. Odhaduje sa, že až 650-tisíc ľudí by si mohli prísť pozrieť výstavu svadobných šiat a doplnkov, ktoré koncom apríla na sobáši s princom Williamom predviedla Kate Middleton.

22.07.2011 11:47
debata
Svadobné šaty Kate Middletonovej, ktoré navrhla... Foto: SITA
výstava - svadobné šaty Kate Middletonovej Svadobné šaty Kate Middletonovej, ktoré navrhla v salóne Alexander McQueen dizajnérka Sarah Burton.

Módna kreácia kombinujúca bielu a slonovinovú farbu, ktorú navrhla dizajnérka Sarah Burton zo salónu Alexander McQueen, si získala srdcia módnych kritikov aj laickej veejnosti už v čase ostrosledovaného aprílového sobáša vo Westminsterskom opátstve.

Až do posledného momentu sa podarilo utajiť všetky detaily okolo svadobnej róby, ktorá vyrazila dych miliónom Britov aj zvyšku sveta. Najprv šaty mohli ľudia obdivovať len prostredníctvom internetu, televízie a obrázkových magazínov – teraz dostanú možnosť pozrieť si ich aj „zoči-voči“. Vystavené totiž budú v priestoroch Buckinghamského paláca v tanečnej sále na oválnom pódiu.

Svadobné topánočky Kate Middletonovej sú... Foto: Reuters
svadobné šaty Kate Middletonovej - výstava - Buckinghamský palác Svadobné topánočky Kate Middletonovej sú súčasťou výstavy v Buckinghamskom paláci.

Zvýšený záujem o kráľovskú rodinu, ktorý odborníci pripisujú najmä mladomanželom – princovi Williamovi a Kate Middletonovej, dnes s titulmi vojvoda a vojvodkyňa z Cambridge, sa odrazil už na predaji vstupeniek na turistickú návštevu Buckinghamského paláca. Záujem vzrástol o 107 percent v porovnaní s minulým rokom.

Celkovo sa pritom očakáva, že by priestory londýnskej rezidencie kráľovnej Alžbety II. mohlo navštíviť až 643 tisíc ľudí. Tí si budú môcť prezrieť devätnásť miestností veľkolepého paláca, výstavu klenotov od Fabergeho a tiež samotné svadobné šaty – spoločne so svadobnými topánkami, náušnicami a hodvábnou replikou svadobnej kytice.

Nad šatami je umiestnený originálny závoj a korunka od Cartiera, ktorú neveste požičala kráľovná a ktorá je vykladaná 900 diamantmi.

V rámci výstavy budú môcť návštevníci vidieť aj... Foto: Reuters
svadobné šaty Kate Middletonovej - výstava - Buckinghamský palác V rámci výstavy budú môcť návštevníci vidieť aj repliku svadobnej kytic

Caroline de Guitaut, kurátorka dekoratívneho umenia Kráľovskej kolekcie, uviedla, že kráľovský pár stavil počas svojho svadobného dňa na skromnosť, krásu a gracióznosť. „Snažili sa urobiť tú svadbu takú skromnú, ako to je len v prípade udalostí ako je kráľovská svadba možné,“ uviedla De Guitaut. „V tých šatách je idea skromnosti. Neokázalosti. Myslím si, že v teste času obstoja,“ doplnila.

Vo videu, vytvorenom po svadbe a na účely výstavy, rozpráva dizajnérka Sarah Burton o detailoch prípravy šiat či 2,7 metra dlhej vlečky. Middleton bola veľmi úzko zapojená do spolupráce s Burtonovou. V piatok sa očakáva návšteva vojvodkyne z Cambridge a samotnej kráľovnej Alžbety II. na výstave v priestoroch paláca.

„Čo je ohromujúce… je fakt, koľko nápadov, neobyčajnej práce, majstrovstva a schopností bolo do všetkého vložených,“ uviedla kurátorka. Okrem šiat sa postarala aj o to, aby mohli návštevníci vidieť svadobnú tortu. Replika je navlas rovnaká ako skutočný osemposchodový dezert z aprílovej svadby.

Lákadlom pre návštevníkov však môže byť aj výstava diel od ruského klenotníka Fabergeho. Návštevníci si budú môcť prezrieť najkrajšie kúsky zo zbierky, ktorú vlastní britská kráľovská rodina. „Veľa z týchto kúskov sa stále používa. Napríklad, hodiny stále tikajú na stole alebo stenách v súkromí kráľovských apartmánov. Je to stále živá kolekcia,“ upozornila na výnimočnosť zbierky De Guitaut.

Svadobné šaty Kate Middletonovej, dnes...
Svadobné šaty Kate Middletonovej, dnes...
+6Tiara z dielne klenotníctva Cartier, ktorú Kate...
debata chyba

+ Učenie sa niečomu novému každý deň vám dodá pocit spokojnosti.
Užite si naplno príjemné počasie a využite...

+ Vyjadrenie láskavosti iným ľuďom zvyšuje vaše vlastné šťastie
Nastavenie hraníc medzi pracovným a osobným...