Vinczeová ako múza z budúcnosti! Na pódiu s robotom, v umení ľudská

, , 26.11.2018 11:04

Rok sa stretol s rokom a ceny za umenie boli vyhlásené znovu. Redakcia Pravdy mala opäť možnosť zúčastniť sa na slávnostnom večere a zhovárať sa s jeho moderátorkou a múzou Adelou Vinczeovou.

Moderátorka Adela Vinczeová v kreácii od...
Moderátorka Adela Vinczeová v kreácii od mladého dizajnéra Lukáša Krnáča. Po jej boku robot Pepper, s ktorým moderovala vyhlásenie Cien za umenie Nadácie Tatra banky. Autor: Nadácia Tatra Banky

Každý rok túto známu slovenskú tvár oblieka talentovaný módny dizajnér, ktorého si vyberú organizátori. Tento rok sa pocty dočkal Lukáš Krnáč, ktorý síce stále študuje v českom Zlíne, no zároveň už zožal niekoľko výrazných úspechov – medzi inými účasť na pražskom týždni módy či fotenie jeho kúskov pre Vogue CS. Mladosť, dravosť, ale aj ochota experimentovať s víziou budúcnosti hrali v jeho prospech.

VIDEO TU – Kliknite

Vinczeovú obliekol do krátkych šiat zo zaujímavého holografického materiálu, ktorý hádzal vo svetle rozmanité odlesky a pôsobil veľmi futuristicky. „Šaty sú veľmi pohodlné a naozaj sa mi páčia,“ skonštatovala jednoducho Vinczeová po skončení slávnostného večera. „Sú skrátka jednoduché a zároveň veľmi zaujímavé, je to môj štýl. A hodili sa super aj k téme,“ pokračovala moderátorka.

Práve galavečer v budove Opery SND sa tento rok niesol v celkom novej a modernej atmosfére. Pre niekoho možno až primodernej. Doterajších živých partnerov po boku Adely totiž nahradil robot – prototyp vyrobený v Japonsku, ktorý sa jej celý večer prihováral, ohlasoval nominovaných, ale dokonca niekedy aj žartoval s naprogramovanými vetami.

Moderátorská dvojica večera - Adela Vinczeová
		a...
Robot
		Pepper.
+15Moderátorka Adela
		Vinczeová v kreácii
		od...

„Moderovať s robotom bolo úplne iné. Zaujímavejšie z hľadiska nejakej výzvy. Samozrejme, že pri moderovaní vo dvojici existuje nejaká základná báza – kostra, kam sa pôjde, čo by sme zhruba mohli povedať. Často sa toho so živým partnerom vôbec nedržíme. Takže zachovať istú spontaneitu a pocit niečoho, čo vzniká v danom momente, s robotom bolo náročné. Napriek tomu tam záblesky spontaneity vznikli,“ myslí si Vinczeová.

V rozhovore pre TV Pravda však zároveň priznala, že dúfa, že ľudský duch a kreativita zostanú stále v prevahe, hoci technológie už dnes môže umenie využívať vo svoj prospech.

Moderátorka Adela Vinczeová v kreácii od...
Moderátorka Adela Vinczeová v kreácii od mladého dizajnéra Lukáša Krnáča. Autor: Nadácia Tatra Banky

Počas piatkového gala bolo ocenených niekoľko umelcov, ktorí vo svojej práci využili aj možnosti moderných technológií. Medzi ocenenými a nominovanými sa však ocitli aj precítene a výslovne „ľudské“ a veľmi precítené výkony.

Ako každý rok aj tentoraz Nadácia Tatry banky ocenila okrem umelcov v hlavných kategóriách aj mladých tvorcov. Vyhlásenie sa konalo už 23-krát.

Rozhovory s Adelou Vinczeovou a Lukášom Krnáčom si pozrite v našom videu.

Kto získal ceny za umenie?

Sošku Múzy v Hlavnej cene v kategórii Audiovizuálna tvorba film, TV a rozhlas získal Patrik Lančarič za réžiu filmu Válek. Ján Kožuch bol ocenený v kategórii Divadlo za herecký výkon v hlavnej postave kráľa Leara v inscenácii Kráľ Lear v podaní Slovenského komorného divadla Martin. Za autorstvo koncepcie prvej expozície 100 rokov dizajnu/ Slovensko 1918–2018 v Slovenskom múzeu dizajnu si cenu nadácie v kategórii Dizajn odniesli Maroš Schmidt a kolektív. Z oblasti hudby ocenili tenoristu Pavla Bršlíka za interpretačný výkon v úlohe Jeníka v opere Predaná nevesta v produkcii Slovenského národného divadla. V oblasti výtvarné umenie dostala ocenenie Ilona Németh za autorskú výstavu Eastern Sugar inštalovanej v bratislavskej Kunsthalle. V kategórii Literatúra získal cenu reportér a fotograf Andrej Bán za reportážnu knihu Slon na Zemplíne, ktorú vydal Absynt v edícii Prekliati reportéri.

Ocenení mladí tvorcovia:

Audiovizuálna tvorba, film, TV a rozhlas – Martina Buchelová za réžiu krátkeho filmu Magic Moments.
Divadlo – Barbora Andrešičová za herecký výkon v postave Emmy v inscenácii Ľudia, miesta a veci v podaní nitrianskeho Divadla Andreja Bagara.
Dizajn – Ondrej Jób za Manual – projekt digitalizácie analógových písiem používaných vo verejnom priestore na Slovensku.
Hudba – Katarína Kubošiová (Katarzia) a Jonatán Pastirčákza hudbu, texty piesní a interpretačný výkon v inscenácii Antigona v produkcii SND.
Výtvarné umenie – Mária Švarbová za fotografickú publikáciu Swimming Pool.
V kategórii Literatúra ocenenie nebolo udelené.
Cenu poroty získal Marek Adamov a kolektív Truc sphérique za koordináciu projektu rekonštrukcie Novej synagógy v Žiline. (Zdroj: TASR)

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#umenie #ocenení #moderátorka #technológia #Cena nadácie Tatra Banky #Adela Vinczeová #Lukáš Krnáč
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Zabudli ste ohlásiť zmenu lekára, dnes dáte všetko do poriadku.
Nákupný zoznam vám pomôže v rozhodovaní...

+ Nové tetovanie nevyjde a tak sa ocitnete v nepríjemnej situácii.
Brigáda, s ktorou ste počítali...