Muži v ženských šatách zabávajú svet! Mieria aj do Viedne či do Prahy

, 27.03.2019 00:00

Presne desať rokov uplynulo vo februári od momentu, čo sa na obrazovkách hudobnej stanice VH1 objavila šou Ru Paul Drag Race. Asi len málokto tušil, aký fenomén sa z nej stane počas nasledujúceh desaťročnice.

Zľava: Porotcovia šou Ru Paul Drag Race Carson...
Zľava: Porotcovia šou Ru Paul Drag Race Carson Kressley, Michelle Visage, RuPaul Charles a Ross Mathews s cenou EMMY za najlepší súťažný televízny program RuPaul's Drag Race v septembri 2018. Autor: SITA/AP, Jordan Strauss

Súťažno-zábavná reality šou dala na obrazovkách obrovský priestor americkej scéne drag queens a hoci spočiatku bola vnímaná kontroverzne, predovšetkým konzervatívnou časťou publika, zároveň sa stala obrovským hitom a veľkým lákadlom.

Za všetko toto môže Ru Paul, herec, model, spevák, zabávač a jedna z najslávnejších drag queens v histórii, ktorý predstavu o lacnej zábave mužov prezlečených za ženy v nočných kluboch New Yorku nabúral nielen svojím talentom, ale aj rozsahom portfólia toho, čím bol schopný na vystúpeniach newyorskej klubovej scény zaujať.

Jedna z
		víťaziek Ru Paul Drag Race
		Violet...
Kameron
		Michaels počas vystúpenia v šou
		Werq...
+9Kim Chi počas
		vystúpenia v šou Werq the
		World...

Presne to je aj poslanie súťažnej šou Ru Paul Drag Race, ktorá už od februára 2009 pravidelne hľadá najväčšiu superstar medzi drag queens a ukazuje, že o tento titul treba bojovať nielen ukážkovým vzhľadom, za ktorým často stoja hodiny práce strávené pri tvorbe odevných kreácií a hodiny ukážkového líčenia, ale tiež talentom v podobe tanca, humoru, niekedy spevu, či dokonca akejsi stand-up komiky.

Mnohí odborníci však pripisujú projektu, ktorý trikrát získal cenu EMMY alebo napríklad ceny GLAAD Media awards, aj veľmi dôležitú funkciu búrania predsudkov. Kamery na pozadí príprav na jednotlivé vystúpenia či v záberoch zo šatne často zobrazujú aj osobné príbehy protagonistov, ukazujú svet očami gayov, ale tiež transsexuálov a upozorňujú na dôležité problémy, ktorému tieto menšiny v živote čelili a stále čelia.

Jedna z víťaziek Ru Paul Drag Race Violet...
Jedna z víťaziek Ru Paul Drag Race Violet Chachki počas šou v Austrálii, kde sa svetové turné Werq the World Tour začalo.
(Kliknutím na obrázok zväčši, otvoriť v novom okne)
Autor: VOSS EVENTS

Práve hviezdami, ktoré sa podarilo „objaviť“ a predovšetkým zviditeľniť v mainstreamovom priestore, je naplnená aj veľkolepá hudobno-tanečná šou Werq the world tour, medzinárodné turné vytvorené podľa obrazu výnimočných vystúpení scény drag-queens nakombinovaných s muzikálovými postupmi z veľkolepých šou na Broadway.

Diváci po celom svete môžu na jednom pódiu vidieť napríklad víťazky niekoľkých sezón populárnej televíznej šou – medzi nimi napríklad Violet Chachki, ktorá zvíťazila v siedmej sérii, či Aquariu – hviezdu a víťazku zatiaľ poslednej ukončenej, desiatej série. Okrem nich sa v šou predstavia aj mená ako Asia O’Hara, Detox*, Monét X Change či Naomi Smalls. Časť turné tiež absolvuje porotkyňa a jedna z kľúčových postáv televíznej šou Ru Paul Drag Race Michelle Visage.

Fanúšikom programu Ru Paul Drag Race nepochybne...
Fanúšikom programu Ru Paul Drag Race nepochybne známe tváre - Naomi Smalls (vľavo) a Violet Chachki. Autor: VOSS EVENTS

„Veríme, že publikum bude vo vytŕžení, keď sa ich obľúbené drag queens objavia na pódiu vo výnimočných číslach,“ komentoval pre médiá producent Brandon Voss z agentúry Voss Events, ktorá už spolupracovala so Cher či Lady Gaga. A zdá sa, že sa nemýlil. Veď napríklad v neďalekej Viedni, kde bude mať šou zastávku v sobotu 13. apríla, dokonca organizátori museli pridať po vypredaní večernej šou aj slot na popoludňajšie predstavenie.

Celosvetové turné, ktoré sa práve v apríli a máji presunulo do európskych veľkomiest, sa teší obrovskej popularite. Svetoznáme drag-queens sa tiež zastavia v Prahe a čakajú ich mestá ako Miláno, Londýn, Paríž alebo Dublin. Turné bude pokračovať následne v Severnej a Latinskej Amerike.

V súčasnosti na obrazovkách VH1 prebieha 11. séria šou, v ktorej porota na čele s Ru Paulom hľadá novú superstar. A výsledky sledovanosti hovoria jasnou rečou – popularita talentovaných hviezd, ktoré nielen ukazujú talent, ale aj búrajú predsudky, je stále obrovská.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Viedeň #šou #gay #komunita #Emmy #muzikál #program #fenomén #transgender #VH1 #Ru Paul Drag Race #drag queen #Ru Paul
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Potrebujete si odpočinúť od jedla, urobíte si očistný deň len s čistou vodou.
Podnikanie vo dvojici môže...

+ Doprajete si zdravú, desiatovú polievku, čím zmiernite žalúdočné ťažkosti.
Pracovnú cestu starostlivo...