Mórová, Turzonovová či Studenková: Pozrite si róby z Plesu v opere za 19 rokov

Jubilejný dvadsiaty ročník Plesu v opere sa už o pár týždňov bude konať na pôde historickej budovy Opery SND. Počas svojej existencie pútal pozornosť pozvanými hosťami, hviezdami, účinkujúcimi aj pôvabnými moderátorkami večera.

17.12.2019 00:00
debata (1)
Moderátorka 19. ročníka Plesu v opere Lucia... Foto: Ples v opere
Moderátorka 19. ročníka Plesu v opere Lucia Hurajová v kreácii od Marcela Holubca. Moderátorka 19. ročníka Plesu v opere Lucia Hurajová v kreácii od Marcela Holubca.

Organizátori odtajnili, že tento rok sa o slávnostný príhovor a uvítanie hostí postarajú dvaja členovia Čestného plesového výboru a zároveň dve herecké legendy – reč je o Emílii Vášáryovej a Martinovi Hubovi. Vzhľadom na to, že SND oslavuje v roku 2020 svoje veľkolepé sté výročie, lepších „konferenciérov“ si organizátori ani nemohli priať.

Vôbec prvý ročník Plesu v opere, v roku 2001,...
Druhý ročník Plesu v opere, v roku 2002,...
+20Moderátorka Emma Tekelyová sprevádzala Plesom v...

Na to, ako sa predvedia jedna z najväčších hereckých dív domácej hereckej scény, si budú musieť čitatelia počkať. Ale pri príležitosti osláv 20. výročia plesu neuškodí pripomenúť si moderátorky z minulých ročníkov.

Vášáryová nie je jedinou herečkou, ktorá sa ocitne pred zrakmi hostí v úvodnom momente večera. Ako moderátorky sa tejto role zhostila v minulosti aj Kamila Magálová, Diana Mórová či Zuzana Mauréry. Herečka Zdena Studenková moderovala Ples v opere dokonca dvakrát – raz v kreácii od Fera Mikloška, neskôr v šatách od Marcela Holubca.

Prvé moderovanie Plesu v opere pre Zdenu... Foto: ORANGE
2005 Zdena Studenková Prvé moderovanie Plesu v opere pre Zdenu Studenkovú sa konalo v roku 2005.

Práve šaty pútajú pozornosť vždy mimoriadnym spôsobom. Minulý rok sa mnohí hostia nadchýnali nad nežnou ružovou kreáciu herečky Lucie Hurajovej, ktorej róbu vytvoril Marcel Holubec. Rok predtým vyrazila dych Božidara Turzonovová v bielej večernej toalete od Jany Pištejovej.

Moderátorskú taktovku však organizátori počas doterajších rokov konania plesu prisúdili aj ženám nadmieru povolaným a to profesionálnym moderátorkám. História podujatia Ples v opere, ktorý momentálne patrí medzi najvýznamnejšie akcie s charitatívnym rozmerom, sa začala písať už v roku 2001 a vtedy si moderátorské žezlo odskúšala ako prvá Alena Heribanová. Jej kolegyňa Soňa Müllerová mala túto možnosť hneď dvakrát – v rokoch 2002 a 2004. Trojicu niekdajších televíznych hlásateliek uzatvorila Emma Tekelyová, moderovala ples v roku 2003.

Herečka Diana Mórová bola moderátorkou Plesu v... Foto: ORANGE
2008 Diana Mórová Herečka Diana Mórová bola moderátorkou Plesu v opere v roku 2008.

Najmladšou moderátorkou bola doposiaľ jojkárka Lucia Barmošová – v čase moderovania Plesu mala 31 rokov. Zatiaľ najstaršou bola už spomenutá Božiadara Turzonovová, ktorá mala v čase moderovania 75 rokov. Momentálne o dva roky staršia Emília Vášáryová tento „rekord“ v januári 2020 prekoná.

Čo sa týka rób moderátoriek, pracovali na nich domáci dizajnéri. V zozname okrem spomenutých mien nechýba ani Boris Hanečka či Jana Gavalcová, Jana Kuzmová alebo Hana Převrátilová a Veronika Hložníková. Hanečka pripravuje na jubilejný dvadsiaty ročník aj kostýmy pre ostatných účinkujúcich, rovnako ako róbu pre riaditeľku Plesu v opere Andreu Cocherovú.

Herečka a moderátorka 18. ročníka Plesu v opere... Foto: Ples v opere
Herečka a moderátorka 18. ročníka Plesu v opere Božidara Turzonovová. Herečka a moderátorka 18. ročníka Plesu v opere Božidara Turzonovová.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #história #Ples v opere #Soňa Müllerová #Zdena Studenková #moderátorka #Emília Vášáryová #prehľad #Božiadara Turzonovová