Ples v opere oslávil 20 rokov! Prišla Cibulková či Gáborík, Vášáryová ako diva

, , 11.01.2020 21:54, aktualizované: 12.01.2020 13:00

Najznámejší slovenský ples oslávil okrúhle jubileum. V priestoroch budovy Opery SND sa stretli významné osobnosti z rozličných oblastí už dvasiatykrát. Popri oslave plesu sa pripomínalo aj veľké jubileum divadla.

Hokejista Marián Gáborík prichádza s tehotnou...
Hokejista Marián Gáborík prichádza s tehotnou manželkou Ivanou Gáborík Surovcovou.
(Kliknutím na obrázok zväčši, otvoriť v novom okne)
Autor: ORANGE

Akcia, ktorá každoročne púta pozornosť verejnosti, aj tento rok prilákala množstvo záujmu. Ten sprevádzal už príchod hostí po červenom koberci. Dámy ešte zahalené v kožúškoch či so štólami na pleciach, páni v kabátoch. Pravá zábava a promenáda večernej garderóby nasledovala až za dverami Opery.

Emília Vášáryová
		a Martin Huba sa v
		úvode...
Andrea Cocherová,
		riaditeľka dobročinného
		Plesu...
+69Andrea Gontkovičová,
		riaditeľka
		obchodného...
Herečka Lucia
		Hurajová na 20. ročníku Plesu
		v...
Beáta Danglová,
		manželka herca a režiséra
		Dana...
+98Modelka Alexandra
		Gachulincová v šatách
		od...

Na dvadsiaty ročník pozvali organizátori množstvo známych tvárí, ktoré už si v minulosti ples užili. Objavila sa medzi nimi napríklad herečka Monika Hilmerová s manželom Jarom Bekrom, moderátorka Iveta Malachovská s manželom Martinom a Zlatica Puškárová s manželom Patrikom Švajdom či herec Vlado Černý so svojou polovičkou alebo Dano Dangl s pôvabnou manželkou Beátou. Nechýbal ani herec Vlado Kobielsky, herečka Lucia Hurajová, ktorú sprevádzal brat Emil, alebo župan Juraj Droba či diplomat Ján Kubiš. Znovu si užili večernú plesovú atmosféru aj slovenské topmodelky Michaela Kocianová a Alexandra Gachulincová.

Bývalá tenistka Dominika Cibulková prichádza s...
Bývalá tenistka Dominika Cibulková prichádza s manželom Michalom Navarom.
(Kliknutím na obrázok zväčši, otvoriť v novom okne)
Autor: TASR, Pavol Zachar

Ako každoročne, ani tentoraz nechýbali medzi osobnosťami takzvaní „debutanti“. Hoci ich výber sa niesol naprieč spektrom rozmanitých profesií, azda najväčšiu pozornosť pritiahli športovci. Hokejista Marián Gáborík s tehotnou manželkou Ivanou, jeho kolega Marián Hossa s manželkou Janou, futbalista Ján Ďurica s novou partnerkou či tehotná Dominika Cibulková a jej manžel Michal. Všetci boli v centre pozornosti a hľadáčikoch už počas príchodu.

Našťastie, v priestoroch Opery SND sa už mohla pozornosť preniesť aj k tomu, čo k Plesu v opere patrí – kultúrnemu programu, oslave umenia, zábave, ale aj charite. Aj tento rok výťažkom z dobrovoľných príspevkov organizátori podporili inkluzívne vzdelávanie na Slovensku. „Vzdelávanie detí so zdravotným znevýhodnením je veľká a dlhodobo prehliadaná téma. Na Slovensku je veľa takýchto detí a mnohé z nich nemajú možnosť navštevovať bežnú školu vo svojom okolí. Vnímame, že za tri roky sme prispeli k tomu, že sa o tomto probléme začalo viac hovoriť a začali sa aj uskutočňovať postupné zmeny. Veľmi nás to v mene tých detí, ich rodičov, ale aj samotných učiteľov a škôl teší,“ uviedla pre Pravdu riaditeľka Plesu v opere Andrea Cocherová. Potešilo ju, že záštitu nad akciou prevzala prezidentka Zuzana Čaputová, hoci osobne sa na plese zúčastniť nemohla pre pracovné povinnosti.

Sprievodcami večera 20. ročníka Plesu v opere...
Sprievodcami večera 20. ročníka Plesu v opere bola herecká dvojica Emília Vášáryová a Martin Huba.
(Kliknutím na obrázok zväčši, otvoriť v novom okne)
Autor: ORANGE

Hostí dvadsiateho ročníka Plesu privítala herečka Emília Vášáryová spoločne s kolegom Martinom Hubom. A nechýbali ani zástupcovia hostiteľských strán – SND a spoločnosti Orange. O úder na gong sa však postarali dve výnimočné športovkyne. Konkrétne slovenská zjazdová lyžiarka, najlepšia paralympijská športovkyňa roka na svete, najúspešnejšia slovenská paralympionička v histórii samostatného Slovenska, deväťnásobná víťazka Paralympijských hier a pätnásťnásobná víťazka Majstrovstiev sveta v para alpskom lyžovaní Henrieta Farkašová a jej dlhoročná navádzačka Natália Šubrtová, s ktorou spolupracuje už dvanástu sezónu.

Ples v opere povestným úderom na gong oficiálne...
Ples v opere povestným úderom na gong oficiálne otvorili dve výnimočné športovkyne - slovenská zjazdová lyžiarka, najlepšia paralympijská športovkyňa roka na svete Henrieta Farkašová a jej dlhoročná navádzačka Natália Šubrtová, s ktorou spolupracuje už dvanástu sezónu.
(Kliknutím na obrázok zväčši, otvoriť v novom okne)
Autor: ORANGE

„Ako dieťa so zdravotným znevýhodnením som chodila do základnej školy pre zdravé deti. Stretávala som sa v nej s problémom odmietnutia a neprijatia mňa a môjho postihnutia. Myslím si, že je veľmi dôležité, aby spoločnosť vedela prijať aj ľudí so zdravotným znevýhodnením a aj deti vedeli akceptovať iných a podporovať ich. Je veľmi dôležité nevnímať tú inakosť ako niečo zlé, ale ako niečo hodnotné, čo ich môže obohatiť, aby sa mohli vzájomne ťahať, povzbudzovať a obohacovať,“ uviedla aj na margo charitatívnej myšlienky akcie úspešná športovkyňa.

Program jubilejného 20. ročníka, v ktorom sa objavila operná hviezda Hrachuhi Bassenz či domáci Pavol Bršlík, mala na starosti opäť režisérka Jana Burkiewicz. Talentovanej Češke ho organizátori zverili už šiestykrát.

V úvode večera zazneli árie z pera Eugena Suchoňa, Georga Friedricha Händela, Giacoma Pucciniho, Carla Orffa a Antonína Dvořáka. Vystúpenie sólistov doplnil zbor a vizuálne program oživili pôsobivé choreografie. Inšpiráciou pre tohtoročný úvodný ceremoniál bola pre ňu podľa jej slov láska. „Láska ako ústredný leitmotív azda každého operného diela. Láska, ktorá v sebe nesie esenciu spolupatričnosti, empatie, dôvery a nezištnosti – a to je aj esencia dobročinného Plesu v opere,“ vysvetlila Burkiewicz.

Úvodnému ceremoniálu dominovalo operné spojenie...
Úvodnému ceremoniálu dominovalo operné spojenie sopranistky Hrachuchi Bassenz a slovenského tenora Pavla Bršlíka. Autor: ORANGE

Burkiewicz si k spolupráci na programe prizvala pánske trio. Tvoril ho hudobný dramaturg Slavo Solovic, scénograf Juraj Kuchárek a módny návrhár Boris Hanečka. „Traja muži a ja. Bola to veľmi príjemná spolupráca najmä po ľudskej stránke a dúfam, že nie posledná,“ neskrývala svoje nadšenie Jana Burkiewicz.

Dizajnér Boris Hanečka pre slávnostný večer vytvoril dokopy 31 kostýmov pre desaťčlenný súbor tanečníkov, osemnásťčlenný zbor a troch sólistov. Okrem toho sa počas programu objavili na scéne aj tri výnimočné sukne. „Na tvorbu každej z nich sa použilo až 17 metrov látky,“ upresnil módny návrhár. Mnoho hostí však počas večera s napätím čakalo aj na jeho kreáciu pre sprievodkyňu večera – herečku a členku Čestného plesového výboru Emíliu Vášáryovú. Spoločne vybrali rubínovú farbu, v akej nebolo divu SND vidieť dlhý čas.

Ako už bolo spomenuté, Vášáryová sa v úvodnom slove pred hostí postavila spoločne so svojím kolegom Martinom Hubom. A ich prítomnosť nebola vôbec náhodná. Celý program večera bol totiž popri jubileu 20. ročníka plesu zasvätený aj storočnici existencie Slovenského národného divadla, ktoré je od začiatku hostiteľom akcie v najstaršej zo svojich budov.

Moderátorka Zlatica Puškárová v šatách od Jany...
Moderátorka Zlatica Puškárová v šatách od Jany Pištejovej a jej manžel Patrik Švajda.
(Kliknutím na obrázok zväčši, otvoriť v novom okne)
Autor: ORANGE

V rámci ďalšieho programu sa hostia mohli zabávať počas vystúpení kapely Hex, Richarda Müllera či zoskupenia Cimbal Brothers so Svetlanou Rymarenko.

Slávnostnú atmosféru jubilea a myšlienku lásky dobročinného Plesu v opere akcentovala aj kvetinová výzdoba. Kvetinové aranžmány boli netradične viazané do trsov jednotlivých druhov kvetín. Základ tvorila červená farba s akcentmi ružovej a jemnej oranžovej s prechodom k zelenej a bielej farbe. V aranžmánoch prevládali výrazné kvetiny ako hortenzie, skimia, chryzantémy, ruže, ľalia, ľubovník, gerbera, monstera, palma či blahovičník.

Debutanti 20. ročníka Plesu v opere:

Debut na 20. ročníku Plesu v opere absolvoval...
Debut na 20. ročníku Plesu v opere absolvoval režisér a herec Peter Bebjak (vpravo) so svojím partnerom - výtvarníkom Andrejom Dúbravským. Autor: ORANGE
 • futbalista Ján Ďurica
 • hokejové hviezdy Marián Gáborík a Marián Hossa
 • bývalá slovenská profesionálna tenistka Dominika Navara Cibulková
 • krasokorčuliarka Oľga Beständigová.
 • redaktorka TV Markíza Andrea Šprochová
 • riaditeľ Horskej záchrannej služby Jozef Janiga
 • členka manažmentu a riaditeľka pre inovácie a rozvoj v spoločnosti Philip Morris a Absolútna Slovenka roka Andrea Gontkovičová
 • riaditelia Nadácie Pontis Martina Kolesárová a Michal Kišša
 • špeciálny pedagóg a správca Centra inkluzívneho vzdelávania Viktor Križo
 • vedec a pedagóg Ústavu chemických vied Prírodovedeckej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika a Vedec roka 2018 Vladimír Zeleňák
 • herec, scenárista a režisér Peter Bebjak
 • sochár Ján Ťapák
 • spisovateľ Ondrej Štefánik.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#pomoc #Ples v opere #Opera SND #Monika Hilmerová #Marián Gáborík #jubileum #Iveta Malachovská #Dominika Cibulková #Daniel Dangl #charita
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Na raňajky si dáte ovsenú kašu, bude to pre vás lepší začiatok do dňa.
Pozor na únavu a nedostatok spánku,...

+ Ranný beh vás prebudí a budete mat dokonalý začiatok do dňa.
Len kultúrnou akciou sa odreagujete...