Členovia ABBA dostali štátne vyznamenanie: Prešlo 50 rokov od triumfu hitu Waterloo, takto vyzerá spevácke kvarteto dnes

Všetci štyria členovia legendárnej švédskej popovej kapely ABBA, ktorí sa spolu na verejnosti objavujú len sporadicky, si v piatok prevzali vysoké štátne vyznamenanie, Kráľovský Vasov rád, od kráľa Carla XVI. Gustafa.

01.06.2024 06:35
Sweden ABBA Foto: ,
Členovia formácie ABBA - zľava: Björn Ulvaeus, Anni-Frid Lyngstad, Agnetha Fältskog a Benny Andersson si z rúk panovníka prevzali štátne vyznamenanie, ktoré im bolo podľa kráľovského paláca udelené "za vynikajúci prínos švédskemu a medzinárodnému hudobnému životu".
debata (10)

Na ceremóniu v kráľovskom paláci v Štokholme prišli Björn Ulvaeus a Benny Andersson so svojimi bývalými manželkami Agnethou Fältskogovou a Anni-Fridou Lyngstadovou. Z rúk panovníka prevzali štátne vyznamenanie, ktoré im bolo podľa kráľovského paláca udelené „za vynikajúci prínos švédskemu a medzinárodnému hudobnému životu“.

Bjorn Ulvaeus a jeho partnerka Christina Sas Čítajte viac Toto je nová žena Björna Ulvaeusa z ABBY! Bola ona dôvodom rozvodu po 41 rokoch?

Kapela, ktorá bola založená v roku 1972 a rozpustila sa na začiatku 80. rokov, predala odhadom 385 miliónov hudobných nosičov a stále má zástupy fanúšikov na celom svete vďaka nestarnúcim hitom ako Dancing Queen, Mamma Mia alebo The Winner Takes It All.

Členovia formácie ABBA - zľava: Björn Ulvaeus,...
Členovia formácie ABBA - zľava: Björn Ulvaeus,...
+3Členovia formácie ABBA - zľava: Björn Ulvaeus,...

Švédsko tento rok obnovilo udeľovanie rytierskych rádov po 50 rokoch, píše agentúra Reuters. Zároveň tento rok uplynulo 50 rokov od víťazstva skupiny v piesňovej súťaži Eurovízia so songom Waterloo, čo im dopomohlo k celosvetovej slá­ve.

zväčšiť Agnetha Fältskog v priestoroch kráľovského... Foto: Profimedia
Agnetha Fältskog Agnetha Fältskog v priestoroch kráľovského paláca v Štokholme, kde kráľ Carl XVI Gustaf a jeho manželka Silvia odovzdali štátne vyznamenanie všetkým členom formácie ABBA.

Na základe hitov švédskej štvorice vznikol aj muzikál Mamma Mia!, ktorý od roku 1999 na celom svete videlo vyše 70 miliónov ľudí, a podľa neho aj dva úspešné filmy.

ABBA: zľava - Bjorn Ulvaeus, Agnetha Faltskog, Anni-Frid Lyngstad a Benny Andersson Čítajte viac So šedinami aj paličkou: ABBA opäť spolu, na verejnosti po 36 rokoch! Prilákala aj kráľov

Švédske kráľovstvo udeľuje štyri rytierske rády, z ktorých Kráľovský Vasov rád je najnižší. Návrhy na jeho nositeľov predkladá verejnosť a formálne o nich potom rozhoduje vláda. Ulvaeus televízii TV4 po piatkovom slávnostnom akte povedal, že cíti veľké zrušenie zvlášť preto, že rozhodnutie o udelení poriadku má pôvod vo verejnosti.

10 debata chyba
Viac na túto tému: #ABBA #štátne vyznamenanie #kráľ

+ Domácich koláčikov bolo dosť, upravte svoj jedálniček čo najskôr.
Kým do niečoho investujete, tak si to poriadne...

+ Skúsili ste už otužovanie? Vaše telo sa poriadne zregeneruje.
Pravidelné prestávky počas dňa obnovujú energiu...