Prehliadku na slávnostnom ceremoniáli vyhlásil za odštartovanú americký režisér Quentin Tarantino. Na festivale, ktorý potrvá až do 24. mája, potom premietli režisérsky debut francúzskej režisérky Amélie Bonninovej s titulom Partir un jour (Raz odísť).

Osemdesiatdvaročný De Niro dostal Zlatú palmu z rúk Leonarda DiCapria, ktorý bol jeho hereckým partnerom v poslednom filme Martina Scorseseho Zabijaci rozkvitnutého mesiaca. Viditeľne dojatého De Nira diváci odmenili potleskom postojačky. „Ďakujem festivalu v Cannes za vytvorenie tejto komunity, tohto vesmíru, tohto domova pre všetkých, ktorí radi rozprávajú príbehy na veľkom plátne,“ povedal ocenený herec. „V Spojených štátoch tvrdo bojujeme za demokraciu, ktorú sme vždy považovali za samozrejmosť,“ dodal De Niro.
Festival v Cannes je známy aj svojím červeným kobercom a hviezdami, ktoré sa na ňom predvádzajú. Medzi prítomnými hviezdami na otvorení bola napríklad herečka Eva Longoria, ktorá žiarila v kreácii Tamara Ralph Couture či brazílske modelky Alessandra Ambrosio a Isabeli Fontana. Očarujúci look predviedla aj ruská kráska Irina Shayk – v róbe Armani Privé.

Tento rok organizátori zverejnili nové pravidlá obliekania pre hostí festivalu, ktoré zakazujú „najmä dlhé vlečky, ktorých objem bráni pohybu hostí a sťažuje sedenie v sále“, a tiež „nahotu na červenom koberci“. Kvôli zmene pravidiel musela svoje šaty na poslednú chvíľu zmeniť aj členka poroty, americká herečka Halle Berry. „Mala som nádherné šaty od Guarav Gupta, ale pre dlhú vlečku som ich musela zmeniť,“ uviedla pre portál Variety. „Nebudem porušovať pravidlá,“ dodala tiež so slovami, že súhlasí aj so zákazom odhaľujúcich kreácií – sama si pritom jednu obliekla len minulý týždeň na MET Gala. V Cannes v utorok večer sa napokon odela do prúžkovanej róby domáceho francúzskeho tvorcu Simona Jacquemusa.

Nie všetci však Berryovej rešpektovanie pravidiel nasledovali. Nemecká modelka Heidi Klum sa po koberci prešla v šatách Elie Saab Haute Couture s dlhou ružovou vlečkou, zatiaľ čo čínska herečka a influencerka Wan Čchien-chuej sa objavila na červenom koberci v objemnej bielej sukni. Minuloročná hviezda „nahých“ šiat – americká topmodelka Bella Hadid – však neprovokovala a volila elegantnú a distingvovanú kreáciu Saint Laurent.

Predsedníčka poroty Binoche si obliekla biele nohavice spolu s topom zakončeným kapucňou a vlečkou z ateliéru Christian Dior. Na slávnostnom otvorení vzdala hold palestínskej fotoreportérke Fátime Hasúnovej, ktorá zahynula pri bombardovaní Pásma Gazy. Dokumentárny film, v ktorom vystupuje v hlavnej úlohe, bude premietaný v súťažnej sekcii Acid.

Počas tohtoročného 78. ročníka sa o Zlatú palmu v hlavnej súťažnej sekcii budú uchádzať dve desiatky filmov, vo vedľajšej sekcii Un certain regard sa predstaví česká snímka Karavan od českej režisérky Zuzany Kirchnerovej s herečkou Annou Geislerovou v hlavnej úlohe.
Medzi 22 snímkami v hlavnej súťaži sa predstavia aj diela predchádzajúcich víťazov. Tretiu Zlatú palmu by mohli získať belgickí bratia Jean-Pierre a Luc Dardenneovi so snímkou Jeunes Mères (Mladé mamičky) a o druhú trofej bude usilovať režisérka Julia Ducournauová so snímkou Alpha. So svojimi novými filmami budú súťažiť aj režiséri Wes Anderson, Richard Linklater, Džafar Panahí či Joachim Trier. O víťazovi rozhodne porota vedená francúzskou herečkou Juliette Binocheovou. Hlavné ceny budú odovzdané na záver festivalu v sobotu 24. mája.