Online s textárom Ľubošom Zemanom

Ľuboš Zeman

Jeho texty spieva Elán, Vašo Patejdl, Robo Grigorov. Napísal aj slová na pesničky, ktoré vyhrali v prvých dvoch kolách hry 12 do tucta – Lúčenie a V slovenských dolinách. S textárom Ľubošom Zemanom ste debatovali vo štvrtok 27. septembra.

Caf ! Mas akvarko ? - btb

Dobrý deň. Nemám. Mal som, ale po presťahovaní som ho zrušil. Možno ho raz opäť budem mať.

Dobry den, napadaju mi super texty len ked som zamilovana, vy ste permanetne zamilovany? - zblue

Dá sa povedať, že s prestávkami som zamilovaný stále, ale najlepšie texty som napísal, keď som sa odmiloval.

Prajem príjemný deň,aký je Váš názor na pieseň v dolinách v podaní DESMODU,podľa mňa to nie je zlé,ale viac sa mi páčil duet MARCELA PALONDERA ( na druhého interpreta si žiaľ nespomínam) a mnoho poslucháčov to nepozná,lebo slovenské rádia to nehrávali a nehrávajú-aký máte názor na nízky podiel slovenskej hudby v slovenských rádiách!Ako sa spolupracuje resp.spolupracovalo s Jožom Rážom je tam cítiť zmenu?po revolúcii,jeho nehode a obdobia panovania MEčIARA!ĎAKUJEM za odpovede a ešte veľa dobrých textov-sú super! - ľubo

Duchoň je stále najlepší originál, ale Desmod priniesol Doliny aj súčasným mladým ľu)dom. Kulyho považujem za výborného speváka a s Desmodom by som ešte raz spolupracoval. V rádiách by mohlo byť podľa mňa ešte viac slovenskej hudby, ale aj českej a inej európskej ako je anglická. Mne osobne chýbajú pesničky z Talianska, Francúzska. Môj vzťah s Jožom je nemenný a stabilný, viac som spolupracoval s Vašom Patejdlom a Jožo zasa s Borisom Filanom. Tak to bolo v Eláne podelené, ale myslím si, že Jožo súčasnosti získal ostrejší pohľad na svet.

Ahoj. Rada by som vedela ako vznikal ten geniálny text piesne v dolinách. Čo bolo skôr - text alebo hudba? Je ťažké robiť texty na objednávku? Tvoje texty sú skutočne super ...... Kedy sa dočkáme niečoho nového? - marta

Pesnička V slovenských dolinách vznikla na dodanú hudbu Petra Hanzelyho, o to to bolo pre mňa ťažšie, lebo štruktúru skladby určil hudobný skladateľ a textár vždy musí dodržať metrorytmický pôdorys skladby, prízvuky, taktové čiary. Texty na objednávku som robil minimálne, asi preto, že sa robia najľahšie, lebo objednávka je vždy konkrértna a je to rutina. ja som bol vždy zvyknutý robiť v tandeme ako jeden z autorskej dvojice a bolo to vždy s ľuďmi, s ktorými som si rozumel. Dokončujem knihu básní, kde budú dielka, ktoré sa vhodné aj na zhudobnenie. Možnože pribudne nová pesnička s Petrom Hanzelym a nové veci s Vašom Patejdlom.

Ako hodnotíte úroveň dnšných textárov a najmä textov, ktoré prezentujú kapely? A čo zahraničie? Mladi často nerozumeju, o čom sa v pesničke spieva, ak je v angličtine a hitom sa pre nich stane vďaka hudobnej zložke. Myslíte si, že by bolo menej zahraničných hitov, keby sme im rozumeli? - majak

Myslím si, že najväčšou chybou v súčasnosti je, že všetci chcú robiť všetko a až na pár výnimiek je literárna a umelecká úroveň slovenských textov dosť nízka. Mnohí dobrí skladatelia a interpreti na slovenčinu nedorástli, ale sú k sebe nekritickí a píšu aj texty. Keď si ich prečítam na papieri bez hudby, tak je to niekedy dosť tristné čítanie. Veľa anglických piesní má veľmi slabé texty a keď sa preložia a dajú na papier, tak sú podstatne horšie ako slovenské alebo české. Aj preto mám rád stále Beatles, lebo boli svetlou výnimkou a ich texty boli vynikajúce.

Jeden z najhrsich textov, aky som za dlhu dobu pocula, je ten od cmorika "ze ty mas taku dobru rit" - nemyslite si, ze ludi, ktori podobne textuju by mali zatvarat? :) vsak to uz slovensky hip-hop ma vacsiu uroven.... - marika

Ja by som to iste tak nenapísal, ale v umení musí byť miesto aj na úlety. Keď bude Cmorik starší, asi nájde aj lepšie slovo na túto rýmovú dvojicu. Myslím si, že poslucháči si to dokážu vytriediť sami a tým, ktorí sa to nepáči, si jednoducho platňu nekúpia.

Ktorý text vás v poslednom čase oslovil? - kinder

Myslím si, že práve ten z dielne Kamila Peteraja, ktorý aktuálne venoval Marike Gombitovovej Tak som chcela všetkých milovať. To je dôkaz o tímovej robote a súčasne kreativite a vysokej literárnej úrovni. Zo starších textov Urbanova Voda, čo ma drží nad vodou.

Píšete básničky, alebo texty na hudbu? - banderas

V súčasnosti píšem básne a keď bude dobrá hudba, otextujem ju.

Do akej miery interpret zasahuje do vasich textov? Je to konzultacia, alebo vas napad? komu sa pise najlepsie? Uz sa vam stalo, ze vam spevak vratil text so slovami: tak toto ja spievat nebudem? - karol

Pesnička je dielom autorov, takže väčšinou text pripomienkuje autor hudby, v mojom prípade to boli mnohí autoria interpreti v jednej osobe (Patejdl, Grigorov, Hečko, Ráž, Baláž). Vždy som sa snažil písať text tak, aby interpret, ktorý stojí na pódiu a tieto myšlienky sprostredkúva publiku, mohol spievať obsah piesne s presvedčením, spontánne a s radosťou. V mojej kariére sa mi nestalo, že by môj text bol interpretom odmietnutý.

Textar dozrieva? Alebo moze pisat skvele texty uz od mlada? - textar

Textár dozrieva ako dobré víno, nabíja životnú batériu skúsenosťami, čítaním dobrých kníh, vlastným trápením, láskami, smútkom, úspechmi i neúspechmi. Ľahšie to má ten, ktorý od prírody nesie v sebe talent a pozorovaciu schopnosť. Textovanie je vnímanie sveta okolo nás.

Dobrý deň pán Zeman, skladba V dolinách je krásna vo svojej pôvodnej verzii,to jej nikto neberie,no mňa osobne veľmi potešil a nadchol text Ivana Táslera,proti ktorému ste sa ale po jeho vystúpení v nemenovanej televízii ohradili...mali by ste byt nadšený z toho,že aj mladšiu generáciu teší prerábať staršie hity...neviem,je to čisto moj osobný názor,ale z vášho postoja som mala skôr dojem,že ide o jemnú závisť...mohli by ste sa bližšie vyjadrit a vysvetlit o čo vlastne šlo?...dakujem a prajem príjemný deň - Zuzana

Neberiem vám váš názor, ale zásadne s ním nesúhlasím. Okrem toho, že to je právne zakázané na celom svete, Krauszov text bol vulgárny, remeselne zlý a posunul pesničku do úplne inej atmosféry ako primárne mala. Táslerovi nič nezávidím, má na svojom konte veľa dobrých piesní i textov, ale toto jednoducho nebola šťastná voľba.

Pripájam sa k názoru Zuzany,ale apsoň by ma zaujímalo,či sa vám ten Táslerov text páčil.. - Peter

Už som na túto otázku odpovedal.

Prajem veľa ďaľších úspechov. Mám jednu otázku: ...akú otázku by ste nechceli počuť ? :-) - Adam

Nechcel by som počuť takúto otázku: Kedy už prestanete textovať, pán Zeman?

Ako to bolo s Vasou spolupracou s StB? - Zofia

S ŠTB som nespolupracoval, mám lustračné osvedčenie, ktoré som musel predložiť vedeniu rozhlasu, keď som tam pracoval.

Máte prehľad, kolko textov piesni ste vytvorili ? Ktory z nich povazujte za najlepsi ? - Ignac

Je to približne 500 textov, tie najlepšie vznikli pre Elán a Vaša Patejdla, spomeniem aspoň Trištvrte na jeseň a Zatúlaná.

Ako vyzera obycajny den Lubosa Zemana? Co robite, ked nemate jednoducho "slinu" a musite na rychlo nieco napisat? Dakujem za odpoved, dakujem Vam aj za to, ze ste nam napisali tolko prekrasnych pesniciek a prajem vela zdravia a uspechov do buducna! - Susan

Píšem len vtedy, keď mám o čom a keď nemám slinu, hľadám si iný typ činnosti, ktorý nesúvisí s tvorbou. Chodím do práce ako každý iný človek – venujem sa marketingu a reklame v obchodnej televízii TVA.

Myslite si, ze by Vam v tom obdobi hrali tolko piesni, keby ste neboli spolupracovníkom ŠtB? - Anicka

Myslím si, že umelecká tvorba a politika nemajú nič spoločné a k tejto otázke som sa už vyjadril.

Píšete "keď bude dobrá hudba", máte pocit, že na Slovensku neexistuje? Myslim si, ze mame dostatok talentovanych umelcov a tvorcov, len ich radia neprezentuju a samotni umelci sa zase boja alebo mozno nechcu oslovovat textarov starsej generacie. Myslite, ze existuje sposob, ako prekonat bariery? Ci uz radiove alebo generacne... - majak

Myslím si, že na Slovensku je dosť dobrej hudby, len musí nejaká doraziť aj ku mne. Máte pravdu, že mladí autori majú horšiu situáciu vo vysielaní rozhlasových staníc a iste je pravda aj to, že funguje akási generačná bariéra, lebo mladí majú svoj jazyk.

Dobrý deň. Dá sa z písania textov a básni vyžiť? Alebo robíte aj niečo iné? Kde Vás v BA možno stretnúť? - Dodo

Pracoval som 36 rokov v rozhlase, teraz som zamestnaný v obchodnej televízii, takže žiť iba z tvorby je veľmi ťažké. Niekedy sa však podarí séria hitov, ktorá je príjemným spestrením životnej úrovne. Možno keby sme žili v USA, mohli by sme robiť len umenie profesionálne. Stretnúť ma môžete v okolí rozhlasu.

Veľmi si cením Váš prínos do slovenskej kultúry! Zaujíma ma, ako vznikol text piesne "Mám 300 mesiacov". Písali ste ho s predstavou charakteru a postojov Roba Grigorova, alebo úplne odráža aj Vaše osobné postoje? Ďakujem. - Julo, KE

Táto pesnička vznikla po dlhých debatách s Robom Grigorovom a ja som sa snažil priblížiť jeho pohľad na svet, jeho názory a myšlienky. Robo si stál vždy za tým, čo spieva a chcel byť s tým stotožnený. Názov tej pesničky vystihoval aj jeho vek.

+ Ak nemáte dobrý deň, nevadí, zaspievajte si, prospeje vám to.
Nikdy si nič nedokážete tým ak sa nebudete...

+ Nemyslite si, že všetko vyriešite liekmi, nestane sa tak.
Premýšľajte čo spravíte so svojimi peniazmi, aby...