Deti adoptované homosexuálmi netrpia

28.02.2007 01:00
Demonštrácia talianskych homosexuálov
Taliansky transvestita pózuje s plagátom pápeža Benedikta XVI. počas demonštrácie za ligalizáciu homosexuálnych zväzkov v Ríme. Autor:

Väčšina psychológov nevidí problém v adopcii detí homosexuálnymi pármi. V každej harmonickej rodine totiž dieťa vyrastá lepšie než v ústave. Zhodli sa na tom odborníci, ktorých oslovila Česká tlačová agentúra. Celospoločenskú debatu o týchto adopciách chce otvoriť ministerka Džamila Stehlíková.

„Nemyslím si, že by tieto deti mali trpieť,“ usudzuje psychológ Jiří Šípek. Nepozná žiadnu štúdiu, ktorá by dokazovala, že by v rodinách s dvoma rodičmi rovnakého pohlavia nemohol vyrásť kvalitný človek. Napriek tomu sa objavujú názory, že deťom chýba mužský a ženský vzor. Psychológ však oponoval, že množstvo detí vyrastá v neúplných rodinách, kde tiež jeden vzor chýba.

„Nemalo by to prinášať problémy vo výchove, pokiaľ by pár fungoval harmonicky,“ pridáva sa k svojmu kolegovi Petra Balabánová z Linky bezpečia. Adopciu homosexuálnymi pármi považuje za lepšie riešenie ako vyrastanie detí v dteských domovoch. Chýbajúci vzor môžu podľa nej deti nájsť vo svojom okolí – napríklad u adoptívnych prarodičov. Jej slová potvrdzujú aj niektoré zahraničné štúdie.

Česko pritom patrí ku krajinám s najväčším podielom detí v ústavnej výchove. V detských domovoch žije zhruba 7500 chlapcov a dievčat, v kojeneckých ústavoch a domovoch pre deti do troch rokov ďalších 1500 detí. Viac ako 10 000 detí žije v ústavoch sociálnej starostlivosti. Podľa britskej štúdie pripadá v Českej republike na 10 000 detí až 60 v ústavoch. V Slovisnku a na Islande to pritom nie je ani jedno, v Británii jedno a v Nórsku dve.

Vyjadrenie českej ministerke práce, rodiny a sociálnych vecí na tému adopcie detí homosexuálmi však už vzbudilo nevôľu koaličných ľudovcov – podľa nich sa potvrdzujú obavy, že po prijatí zákona o registrovanom partnerstve sa budú požiadavky gayov a lesbičiek zvyšovať. Stehlíková však sama situáciu upokojovala vyjadrením pre TV Nova. „Tá debata nie je o homosexuálnych pároch, ktoré by adoptovali. To zatiaľ nie je možné, a myslím, že pre to zatiaľ neexistuje konsenzus,“ povedala Nove Stehlíková. Veo vláde o adopciách detí homosexuálmi jednať nechce, zatiaľ podľa nej postačí odborná diskusia, ktorá vraj môže trvať aj niekoľko rokov.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Dobre sa obliekajte, dávajte si pozor, aby ste neprechladli a neochoreli.
Učte sa novým veciam, prospeje...

+ Za každých okolností si musíte urobiť čas na preventívnu prehliadku.
Peniaze nateraz neriešte, určite si...