Nový Doctor Who bude žena. Rolu dostala táto herečka!

SITA | 17.07.2017 13:37
Jodie Whittaker Foto: ,
Britská herečka Jodie Whittaker na archívnom zábere.
Novou hviezdou seriálu Doctor Who (2005), známeho aj ako Pán času, bude herečka Jodie Whittaker.

Tvorcovia to oznámili prostredníctvom krátkeho videa po nedeľňajšom mužskom finále Wimbledonu na televíznej stanici BBC One. Rodáčka zo Skelmanthorpe v úlohe Doktora nahradí Petera Capaldiho, ktorý bol v projekte od roku 2013 a svoj odchod z neho oznámil v januári. Tridsaťpäťročná Whittaker je prvou ženou, ktorá v seriáli stvárni titulnú postavu.

Whittaker sa na televíznych obrazovkách ako excentrická mimozemšťanka po prvý raz predstaví počas tohtoročného vianočného špeciálu. Následne sa ako Doktorka predstaví v pripravovanej jedenástej sezóne kultového seriálu. Tá bude zároveň prvou pre nového tvorcu Chrisa Chibnalla, ktorý nahradil doterajšieho tvorcu Stevena Moffata. Chibnall má na konte napríklad krimiseriál Broadchurch (2013 – 2017), v ktorom Whittaker stvárňovala Beth Latimer.

Herečka Jodie Whittaker na archívnom zábere. Foto: Reuters, Luke MacGregor
Jodie Whittaker Herečka Jodie Whittaker na archívnom zábere.

Hlavnou postavou seriálu Doctor Who je excentrický humanoidný mimozemšťan, ktorý si hovorí Doktor a cestuje priestorom i časom v lodi zvanej TARDIS. Tá zvonku vyzerá ako stará modrá policajná búdka, ale vnútri je obrovská. Na cestách sa k nemu často pridávajú rôzni ľudia alebo ďalší mimozemšťania a spoločne zachraňujú Zem i vesmír.

Seriál vysielali najprv v rokoch 1963 až 1989, no celosvetový fenomén sa z neho stal až po štarte modernej verzie v roku 2005. Doktora hral vtedy už deviaty herec Christopher Eccleston. Zmeny hercov tvorcovia vysvetlili tým, že Doktor sa s každým úmrtím regeneruje do nového tela.

Jodie Auckland Whittaker sa preslávila ako Jessie v snímke Venuša (2006), za ktorú ju nominovali na viacero cien vrátane Satellite Award pre najlepšiu herečku v celovečernom filme. Zahrala si tiež v snímkach ako Sexi internát (2007), Good (2008), Kid (2010), Útok mimozemšťanov (2011), Jeden deň (2011), Good Vibrations (2012), Hello Carter (2013) alebo Čierne more (2014). Účinkovala tiež napríklad v miniseriáli Tess z rodu D'Urbervillovcov (2008) či epizóde Celá tvoja minulosť série Black Mirror (2011).