Delon je rasista a nepriateľ žien, tvrdí petícia proti jeho oceneniu v Cannes

ČTK | 14.05.2019 10:08
Herec Alain Delon na archívnom zábere.
Herec Alain Delon na archívnom zábere. Autor: ,
Proti rozhodnutiu usporiadateľov filmového festivalu v Cannes udeliť tento rok cenu za celoživotné dielo Alainovi Delonovi protestuje americká organizácia Women and Hollywood, ktorá bojuje za rovnoprávnosť žien vo filmovom priemysle.

Osemdesiattriročný francúzsky herec je podľa nej „rasista, homofób a mizogýn (nepriateľ žien)“. Organizácia preto spustila petíciu proti čestnej Zlatej palme pre Delona, ​​ktorú má legenda francúzskej kinematografie prevziať osobne v nedeľu 19. mája. Petíciu už podpísalo takmer 16 000 ľudí.

Jej autori hercovi vyčítajú vyhlásenie, že homosexuálne páry by nemali mať právo vychovávať deti, a jeho priznanie, že sa k ženám správal ako „macho“. „Ak je facka machovská, tak som musel byť macho. Ale ja som tiež dostával facky, aj od žien,“ povedal Delon vlani v jednom rozhovore.

„Syn ho dokonca obvinil z domáceho násilia. Okrem toho vyjadroval sympatie ku krajne pravicovým hnutiam vo Francúzsku a záujem zastaviť migráciu do svojej vlasti,“ píše sa v texte petície.

Na prehliadke v Cannes, ktorá sa začína v utorok, nie je podľa Women and Hollywood pre rasistov, sexistov a homofóbov miesto.