Boli sme vzájomne neuraziteľní, spomína Kňažko na priateľa Milana Lasicu

TASR | 20.07.2021 13:14
Emília Vášáryová, Milan Kňažko a Milan Lasica Foto:
Emília Vášáryová, Milan Kňažko a Milan Lasica v predstavení Rybárik kráľovský - archívna snímka.
Milana Kňažka zastihla správa o úmrtí jeho kolegu a priateľa Milana Lasicu v Tatrách, kde sa venoval spoločnej záľube, hral golf. Herec zrušil pobyt a vrátil sa do Bratislavy.

„Ak sa dá o smrti povedať, že je krásna, tak sa jej to teraz podarilo, akurát prišla trošku priskoro, mohla ešte počkať,“ reagoval Kňažko na úmrtie humoristu, dramatika, textára, herca, režiséra moderátora a speváka. „Zomrel uprostred práce, ani o tom nevedel. Keď je to nevyhnutné, takýto koniec je možno ten, ktorý by si prial ktokoľvek z nás,“ konštatoval Kńažko. Priznal, že majster humoru a satiry bol síce viackrát chorý, absolvoval operáciu srdca, mal aj iné zdravotné komplikácie, jeho priatelia a kolegovia to však vnímali inak. „Vytvorili sme si predstavu, že to nie je pravda a potom nás to prekvapilo,“ dodal Kňažko.

lasica Čítajte viac Úsmevnými zábermi aj slovami žiaľu. Na Lasicu spomínajú Polnišová, Žbirka, Hilmerová a ďalší

„Veľa sme toho za posledných 24 rokov prežili, skúšali a hrali sme predstavenia, kým bol Marián Labuda medzi nami, išli sme si spolu niekam sadnúť, ešte nám predstavenie bolo málo, potrebovali sme sa dorozprávať. Prežili sme spolu nekonečné hodiny v aute na ceste do Prahy či Košíc a späť. S predstaveniami sme pochodili celú republiku aj Čechy, na golfe sme strávili celé dni,“ spomína Kňažko, ktorý s Lasicom cestoval za golfom aj do zahraničia, herci boli spolu v Maďarsku, Francúzsku i na Cypre. „Boli sme vzájomne neuraziteľní, veľmi slobodne som sa cítil s ním, a myslím si, že on tiež. Je dobré, keď si nemusíte dávať pozor na to, čo poviete, keď ste v spoločnosti niekoho a môžete povedať vyslovene čokoľvek, a nikdy to nebude pochopené zle.“

Ivana Chýlková Čítajte viac Chýlková v Bratislave spomínala na Lasicu: On sám bol veľkolepý, jeho odchod bol tiež veľkolepý

Donedávna hral Kňažko s Lasicom v jeho Štúdiu L+S dva tituly – Rybárik kráľovský a Na fašírky mi nesiahaj. Obe divácky obľúbené predstavenia zrejme z repertoáru divadla definitívne odchádzajú s Milanom Lasicom. „Musím sa s tým nejako vyrovnať, pretože v predstaveniach ho určite nebudeme nahrádzať, ani to nie je možné, to je nezmysel,“ podčiarkol Kňažko, ktorému momentálne zostali už len dve predstavenia v češtine, účinkuje v Divadle Bolka Polívku a v Divadle na Jezerce u Jana Hrušínského. „Prichádza mi to úsmevné, slovenský herec žijúci v Bratislave hrá výlučne v češtine v českých divadlách, musím sa s tým vyrovnať, možno si tu na Slovensku ešte niečo vymyslím,“ naznačuje Kňažko.