Ako zbraň využil čokoľvek, čo bolo po ruke, akrobatické kúsky mu vyniesli svetový rekord. Slávny akčný hrdina má 70

Pravda, TASR | 07.04.2024 00:00
Jackie Chan Foto:
Jackie Chan vo filme Odvážna hyena (1979).
Ako malý chlapec bol veľmi neposlušný. Otec ho prihlásil na bojové umenie, čo však z neho spravilo ešte väčšieho bitkára. Vďaka akčným snímkam a pozoruhodným kúskom ho dnes milujú milióny divákov.

Priazeň divákov si hongkonský herec Jackie Chan získal v akčných snímkach ako Agent z Hongkongu (2001), Vtedy na východe (2000), Šanghajskí rytieri (2003), Pomsta Jackieho Chana (2004), Cesta okolo sveta za 80 dní (2004) či Akcia nemluvňa (2006). 7. apríla oslavuje držiteľ čestného Oscara 70 rokov.

zväčšiť Jackie Chan na archívnej snímke. Foto: Profimedia
Jackie Chan Jackie Chan na archívnej snímke.

Jackie Chan (vlastným menom Chan Kong-sang) sa narodil 7. apríla 1954 vo Victoria Peak (Honkong). Ako malý chlapec bol veľmi neposlušný. Otec ho prihlásil na bojové umenie, čo však z malého Jackieho spravilo ešte väčšieho bitkára.

V Pekingu študoval na Akadémii dramatických umení, kde sa venoval aj akrobacii, gymnastike, bojovým umeniam, tancu, spevu a herectvu. Istý čas pracoval v Austrálii ako robotník v stavebníctve. Tu získal aj svoju prezývku Jackie, ktorú si neskôr osvojil aj ako filmový herec. Po návrate do Číny sa začal venovať filmu. Živil sa ako kaskadér, herec a choreograf akčných scén. Filmy, v ktorých účinkoval, však spočiatku nemali veľký úspech. Zmenilo sa to po jeho zásahoch do scenárov, ktorými sa snažil vniesť do deja humor. Také boli filmy Škola hada (1978), Majstrov syn (1978), druhá časť z roku 1994, či Odvážna hyena (1979).

Jackie Chan vo filme  Odvážna hyena (1979).
Jackie Chan vo filme Odvážna hyena (1979).
+2Jackie Chan na archívnej snímke.

V snímke Mladý majster (1980) dostal v roku 1980 možnosť preukázať svoj zmysel pre humor, ktorý mu spolu so schopnosťou použiť ako zbraň všetko, čo je naporúdzi, priniesol imidž komedianta.

Zrejme aj tento prístup ho priviedol do hollywoodskych ateliérov, kde prerazil filmom Rachot v Bronxe (1995). Na úspech nadviazal filmom Rušná hodina (1998), alebo westernom Vtedy na východe (2000), kde si zahral spolu so Owenom Wilsonom.

Do Hongkongu sa rozhodol vrátiť po nakrúcaní filmu Tuxedo (2002). V roku 2004 nafilmoval úspešnú snímku Cesta okolo sveta za 80 dní. Svoj hlas prepožičal animovanej postave v niekoľkých pokračovaniach filmu Kung Fu Panda (2008, 2010, 2011).

Jackie Chan sa pri svojich nebezpečných kúskoch nedával zastupovať kaskadérom, a preto sa mu nevyhýbali zranenia. Najťažšie utrpel v roku 1987, keď mu pri páde z výšky 12 metrov praskla lebka a musel sa podrobiť osemhodinovej operácii.

Hongkonský herec v snímke Čínsky zverokruh (2012) posledný raz stvárnil akčného hrdinu. Potvrdil to na tlačovej konferencii na Medzinárodnom filmovom festivale v Cannes v roku 2012. „Toto bude môj posledný veľký akčný film. Svet je teraz príliš násilný, milujem boj, ale nenávidím násilie,“ dodal Chan.

Napriek tom sa predstavil v akčných filmoch ako Boj o hodvábnu cestu (2015), Detektív z Hongkongu (2016), Oceľové srdce (2017) či Cudzinec (2017), v ktorých využil svoje bojové umenie.

Jackie Chan je držiteľom čestného Oscara, ktorého získal za svoj prínos svetovej kinematografii. Cennú sošku mu odovzdali 12. novembra 2016 v Hollywood & Highland Center. Napísal autobiografickú knihu Never grow up (Nikdy nevyrásť).

Je držiteľom svetového rekordu za najlepšie akrobatické kúsky od ozajstného herca. Venuje sa aj spevu, pričom vydal viac ako 20 hudobných albumov. Naspieval aj piesne pre svoje filmy a tiež pre animované rozprávky. Venuje sa aj charite, pomáha deťom prostredníctvom organizácie UNICEF a prispieva na boj proti zneužívaniu zvierat.

V roku 2014 prežila jeho rodina náročné obdobie. Hercovho syna Jayceeho Chana zatkli s ďalšími osobami. Podľa výsledkov testov užili marihuanu a v Chanovom byte našli viac ako 100 gramov tejto drogy. Herca obvinili, pekinský súd ho poslal na pol roka do väzenia. Chan sa ku všetkému priznal a už vtedy svoj skutok oľutoval.

Ako vtedy povedal slávny Jackie Chan, po synovom zatknutí sa cítil zahanbený. "Dúfam, že v budúcnosti sa z neho stane hovorca proti užívaniu drog a bude o svojich skúsenostiach hovoriť mladým ľuďom,“ vyhlásil. Okrem syna má herec aj dcéru Etta Ng Chok Lam.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ