Každý z novinárov vo Vlnách by si zaslúžil vlastný film, vraví Martin Hofmann. Jeho Dobrovský bol razantný ranár

TASR, Pravda | 05.08.2024 00:00
PF  5381-zmensena Foto:
Český herec Martin Hofmann na premiére nechýbal.
Aj v slovenských kinách sa už premieta najnovší počin režiséra a scenáristu Jiřího Mádla - snímka Vlny. Dobový film vráti divákov do Československa konca 60. rokov, Pražskej jari a následnej okupácie.

Početné herecké osadenstvo spojilo pred kamerou viacero hviezdnych mien. Jedným z nich je nepochybne aj Martin Hofmann, ktorý si zahral Luboša Dobrovského (1932 – 2020) – jedného z členov Redakcie medzinárodného života Československého rozhlasu.

Táňa Pauhofová Čítajte viac Táňa Pauhofová: Umenie sa nedá umlčať

„Bol to nielen novinár, ale aj prekladateľ z ruštiny, poľštiny, potom budúci veľvyslanec v Rusku, ale to sú už 90. roky, keď bol šéfom kancelárie prezidenta Václava Havla, takisto ministrom obrany. Každý jeden z tých novinárov by mohol mať svoj vlastný film,“ povedal Hofmann.

Herec Tomáš Maštalír s manželkou Kristínou.
Český herec Vojta Kotek si zahral vo filme Vlny.
+36Moderátorka Vera Wisterová uviedla premiéru...

Dobrovský najprv pôsobil v zahraničnom vysielaní, potom prešiel do Redakcie medzinárodného života, ktorú od roku 1963 viedol Milan Weiner. Ako spravodajca pre socialistické krajiny navštevoval Poľsko, Maďarsko, Rumunsko, Sovietsky zväz, Čínu aj KĽDR. Z tej ho ako jediného novinára vyhostili, údajne za propagáciu mierového spolužitia. Po auguste 1968 ho vykázali aj z Moskvy, pretože vraj neposkytoval dostatočne „objektívne“ informácie o Sovietskom zväze.

Tomáš Maštalír Čítajte viac Tomáš Maštalír: Verím, že u nás stále existujú statoční novinári

„Údajne bol veľmi nekompromisný, energický človek, ktorý si veľmi vedel stáť za svojimi postojmi. Mám o ňom informácie, že mu táto vlastnosť vydržala až do konca života, že to bol pozoruhodný ranár,“ poznamenal Hofmann k českému novinárovi, disidentovi a politikovi. Dobrovský z rozhlasu odišiel do redakcie Listov a následne do kultúrneho mesačníka Plameň. Po zrušení týchto periodík pôsobil ako skladník v Pamätníku národného písomníctva, umývač okien či kurič. Pritom vydával samizdatové časopisy, prekladal z ruštiny a poľštiny, bol signatárom Charty 77. Na sklonku 80. rokov sa zapojil do tzv. bytovej univerzity, organizoval prednášky pre mladých ľudí. Po revolúcii sa zapojil do politiky, pôsobil ako hovorca Občianskeho fóra, podieľal sa na rokovaniach o odchode sovietskych vojsk.

zväčšiť Delegácia hercov a tvorivého tímu na premiére... Foto: BONTONFILM
Delegácia hercov a tvorivého tímu na premiére filmu Vlny v Bratislave. Delegácia hercov a tvorivého tímu na premiére filmu Vlny v Bratislave.

Hofmann označil Mádlove Vlny za dobrý film. „Má tempo, nádhernú kameru, silný príbeh. Verím, že sa bude páčiť mladým ľuďom, nie je to odosobnená výuka toho, čo sa stalo na konci 60. rokov. Nie je to žiadna Didactica magna, je to silný príbeh dvoch bratov na pozadí veľkých spoločenských vecí,“ uzavrel herec.

Poctiví novinári, ktorí sú osočovaní, si zaslúžia náš film ako poklonu
Video
Zdroj: TV Pravda