V októbri štartuje šou Remeslo má zlaté dno, niektorí vďaka nej zmenili prácu

06.10.2018 00:00
Juraj Šerík
Drotár Juraj Šerík v šou RTVS Remeslo má zlaté dno. Autor:

Takmer 400 ľudí sa prihlásilo za učňov do novej zábavno-náučnej relácie Remeslo má zlaté dno, ktorú RTVS spúšťa 23. októbra.

Výnimočná časozberná docu-show priblíži šesť tradičných remesiel, ktoré na Slovensku pretrvávajú stáročia, ale dnes sa im venuje iba niekoľko ľudí.

Jedným z nich je drotár Juraj Šerík, ktorý chce prostredníctvom šou RTVS nielen ukázať svoje remeslo a čo všetko sa dá z drôtu vyrobiť, ale aj zviditeľniť drotárske múzeum, ktoré sa mu podarilo otvoriť v rodnom dome významného drotárskeho majstra Jozefa Holánika – Bakeľa v obci Dlhé Pole. "Mám pocit, že sa drotárstvu krivdí, pretože má oveľa väčší záber ako sa väčšinou verejne prezentuje. Keďže sa mi veľmi zhoršuje zrak a neviem, dokedy ho budem môcť vykonávať, rád by som ho odovzdal ďalšiemu človeku, ktorý ho bude robiť s láskou a nadšením,“ prezradil.

Modrotlačiar Peter
		Trnka v šou RTVS Remeslo
		má...
Keramikárka Mária
		Malinová v šou RTVS
		Remeslo...
+2Kováč Dušan Klimo v
		šou RTVS Remeslo má
		zlaté...

Aj snahou keramikárky Márie Malinovej je predstaviť zložitý proces výroby kachlíc. „Na remeselných trhoch často dostávam otázky typu – môžem si to vypáliť v rúre, spravíte mi to a zajtra si môžem prísť po to, natriete mi to farbou? Takto to nefunguje, a preto som sa rozhodla priblížiť ľuďom v priamom prenose, aká je to náročná a zdĺhavá práca, aby sa o nej dozvedeli niečo viac a vedeli si predstaviť, čo všetko sa skrýva za výrobou keramiky a kachlí,“ opísala.

Diváci RTVS sa počas takmer dvoch mesiacov zoznámia tiež s kováčom Dušanom Klimom, modrotlačiarom Petrom Trnkom, Andreou Ponickou, ktorá spracováva ovčiu vlnu a s Jankou Kucbeľovou, ktorá ich zasvätí do výroby ľudových krojov.

Z prihlásených uchádzačov bolo 65 percent žien, ktoré sa zaujímali predovšetkým o výrobu keramiky, krojov, spracovanie vlny a drotárstvo. Mužov lákalo hlavne kováčstvo a modrotlač.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#RTVS #Remeslo má zlaté dno
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Dajte si pozor nasledujúce dni na úrazy, hlavne ak ste na horách.
Robte všetko preto, aby ste dosiahli...

+ Zdravotné výsledky dopadnú veľmi dobre, nemáte sa čoho obávať.
Len vy si musíte vybrať svoju cestu, nikto...

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk