Priatelia oslavujú! Neuveríte, ako šialene rástli honoráre Rachel či Rossa

Americký seriál Priatelia patril k najúspešnejším televíznym projektom vysielaným na prelome storočia.

06.05.2019 00:00
Priatelia, friends, aniston, cox, kudrow,... Foto:
Svet by sa mal zmieriť, že nikdy neuvidí pokračovanie Priateľov.
debata

Na obrazovkách sa prvýkrát objavil na jeseň 1994 a počas desiatich sezón sa šestica hlavných protagonistov dokázala zapísať do sŕdc divákov po celom svete. Posledný epizódu stanicea NBC odvysielala 6. mája 2004 a k televíziám len v Amerike pritiahla vyše 52 miliónov divákov. A cez neskoršie časté špekulácie o možnom návrate to bolo naposledy, čo sa Priatelia v premiére objavili.

Seriál – v origináli Friends – sa od svojho prvého uvedenia na obrazovky stal fenoménom. Skupina mladých Newyorčanov, ktorá sa zrodila v hlavách scenáristov Davida Cranea a Marty Kauffmanovej, ovplyvňovala účesy, obliekanie aj spôsoby správania mnohých ľudí. Zostrih Jennifer Aniston, predstaviteľky Rachel, kopírovali ženy a dievčatá na celom svete. Vzorom sa stalo aj to, ako spolu šesť kamarátov, najskôr dvadsiatnikov bez záväzkov – a časom aj s nimi – v Priateľoch žije.

Seriál sa mal pôvodne volať Insomnia Cafe a Crane s Kauffmanovou ho vymysleli na základe vlastných skúseností – na prelome 70. a 80. rokov totiž ako čerství absolventi vysokej školy začali žiť práve v New Yorku. Obaja scenáristi mali za sebou prácu na úspešnom sitkome Rojko, ktorý sa vysielal od roku 1990, keď v decembri 1993 prišli s prvou verziou námetu. Tú dopracovali do podoby, ktorú poznajú milióny divákov. A už pri písaní pilotného dielu sa napríklad zrodil vzťah medzi Rachel a Rossom.

David Schwimmer, predstaviteľ paleontológa Rossa, bol tiež prvým, ktorého si autori vybrali, až postupne pribudlo zvyšných päť. Každý zo šestice mal za sebou len menšie úlohy pred kamerou, napríklad Matthew Perry (Chandler) sa mihol v Beverly Hills 902 10, Courtney Cox (Monica) hrala okrem iného v jednej epizóde seriálu To je vražda, napísala. Úspech Priateľov ale všetkých rýchlo zaradil medzi najväčšie hviezdy šoubiznisu, takže si napríklad mohli zažiadať o lepšie honoráre.

Priatelia (1994) Foto: Warner Bros.
David Schwimmer Priatelia (1994)

Keď sa natáčanie v roku 1994 začínalo, brali herci 22 500 dolárov za diel, s rastúcou popularitou aj ziskov štúdia sa odmena postupne zvýšila. V deviatej a desiatej sezóne si tak každý z hercov, ktorí o honorároch vyjednávali spoločne, prišiel už na milión dolárov za epizódu. A televízii sa to stále oplatilo, inzerenti totiž boli ochotní zaplatiť za polminútovou reklamu až dva milióny dolárov. Na druhej strane ale boli honoráre jedným z dôvodov, prečo Priatelia po desiatej sezóne skončili – nie ale tým najdôležitejším. Počas rokov totiž herci aj samotní hrdinovia zostarli, pred poslednou epizódou s poradovým číslom 236 už neboli ani zďaleka tak bezstarostní, ako v septembri 1994, keď sa celý seriál začínal. Keď sa Rachel vo finále snáď definitívne vrátila k Rossovi, mali hlavné postavy na konte niekoľko svadieb aj rozvodov.

Po poslednej epizóde Priateľov sa niekoľkokrát zdalo, že by sa Monica, Rachel, Phoebe, Chandler, Ross a Joey mohli pred kamerou opäť zísť. Veď v rovnakej dobe vysielaný a podobne vplyvný seriál Sex v meste (premiérovo sa vysielal v rokoch 1998 až 2004) sa dočkal dokonca dvoch celovečerných verzií. Nádej fanúšikov ale pred šiestimi rokmi zrejme definitívne ukončila sama Marta Kauffman.

„Úlohou Priateľov bolo zobraziť tú časť ľudského života, kedy kamaráti vlastne tvoria vašu najbližšiu rodinu. Už ich ale predsa nepotrebujete, keď založíte vlastnú rodinu,“ povedala scenáristka. A podobne sa neskôr vyjadrili aj ďalší protagonisti seriálu, napríklad herečka Lisa Kudrow, predstaviteľka Phoebe, podľa ktorej plány na film nikdy reálne neexistovali. Fanúšikom Priateľov tak asi nezostane nič iného, ​​než sa pozerať na staré diely a spomínať pri tom aj na prežívanie vlastnej mladosti.

debata chyba
Viac na túto tému: #Jennifer Aniston #priatelia

+ Hoďte starosti za hlavu a uvoľnite svoju myseľ.
Prijatie finančnej rady od experta vám môže otvoriť oči....

+ Odhaľte svoj skrytý talent v športe, ktorý ste ešte neskúsili.
Chýba vám sebavedomie, a to vám bráni robiť veci,...