Hugh Laurie mal byť veslárom. Zmenila to mononukleóza, stal sa hercom

08.06.2019 14:22

Britský herec Hugh Laurie sa celosvetovo preslávil rolou výstredného, ​​arogantného a súčasne geniálneho lekára Gregoryho House v seriáli Dr. House.

Herec Hugh Laurie s kolegyňou Leighton...
Herec Hugh Laurie s kolegyňou Leighton Meesterovou. Autor: SITA/AP, Charles Sykes

Vo svojej rodnej krajine je ale známy hlavne ako komediálny herec v seriáloch, ako napríklad Čierna zmija s Rowanom Atkinsonom, známejším ako pán Bean. Objavil sa aj v rade filmov, napríklad v snímkach Myšiak Stuart Little, Muž so železnou maskou či Rozum a cit. V súčasnosti sa držiteľ troch Zlatých glóbusov, ktorý 11. júna oslávi šesťdesiatku, úspešne venuje aj hudobnej kariére.

Bez desiatich centimetrov dvojmetrový Hugh Laurie je najmladší zo štyroch detí lekára a olympijského víťaza vo veslovaní z roku 1948 Rana Laurieho. Narodil sa 11. júna 1959 v Oxforde. Po štúdiu na Eton College, čo je jedna z najelitnejších britských chlapčenských internátnych preduniverzitních škôl, išiel študovať na Selwynovu koľaj spadajúce pod Cambridge. Rovnakú školu študoval aj jeho otec a rovnako ako on aj mladý Hugh za školu veslovali.

Hugh nakoniec vyštudoval archeológiu a antropológiu a prebojoval sa aj do juniorskej veslárskej reprezentácie. V roku 1977 bol dokonca štvrtý na juniorských majstrovstvách sveta a vyzeralo to, že pôjde v otcových šľapajach. Nádejnú veslársku kariéru ale zmarila mononukleóza.

Laurie sa tak zapojil do univerzitného divadelného spolku Cambridge Footlights, kde začínalo mnoho úspešných britských komikov. Tu stretol Emmu Thompsonovú, chvíľu spolu chodili a dodnes sú dobrými priateľmi. Thompson Laurieho zoznámila s ďalšou hviezdou britskej komediálnej scény Stephenom Fryom, s ktorým vytvoril komické duo Fry and Laurie.

Hoci bol Hugh Laurie známy v Británii už od 80. rokov, do povedomia amerického publika sa dostal až v roku 2004, kedy si prvýkrát zahral lekára Gregoryho House v seriáli Dr. House, ktorý sa s úspechom objavil aj na slovenských obrazovkách. Celkovo bolo do roku 2012 odvysielaných 177 dielov v ôsmich sériách a Laurie si kvôli natáčaniu musel osvojiť americký prízvuk a práca ho tiež na čas donútila žiť v Los Angeles. V Londýne tak musel na čas nechať manželku Jo, ktorú si vzal v roku 1989, dcéru a dvoch synov.

„V amerických seriáloch býva zvykom, že hrdinom je dobrák od kosti, frajer a navyše pekný chlap. Tu išlo o človeka, ktorý je neobľúbený, komplikovaný a kríva. Mne sa ale od začiatku páčil a plne som ho chápal. Je to predovšetkým lekár. Nestojí o aplauz, o to, aby ho niekto tľapkal po ramenách a hovoril mu, aký je dobrý. To, čo robí pre pacientov, nedáva na obdiv, zaujíma ho pravda, vedecké poznanie a záchrana ľudského života za každú cenu. Zdvorilosť a láskavosť sú až na ďalšom mieste,“ odpovedal pred rokmi na otázku, prečo bol seriál taký obľúbený.

Seriál bol populárny nielen u divákov, ale aj u kritikov. Získal tak niekoľko cien, samotný Laurie dostal v rokoch 2006, 2007 a 2016 Zlatý glóbus. Prvé dva boli za Housa, ten zatiaľ posledný za vedľajšiu úlohu v snímke Nočný recepčný. Vlani dostal od britskej kráľovnej Alžbety II. Rád britského impéria.

Laurie je nielen dobrým hercom, ale aj uznávaným spisovateľom alebo hudobníkom. Bestsellerom sa stala jeho prvotina The Gun Seller (Obchodník so smrťou) z roku 1996, ako hudobník čerpá inšpiráciu z tradičných žánrov amerického juhu, teda jazzu a blues.

#kariéra #seriál #jubileum #Hugh Laurie #šesťdesiat
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Začnite piť viac tekutín, vaše telo potrebuje zdravú hydratáciu.
Nebojte sa zodpovednosti, len tak môžete...

+ Vnímajte viac svoje telo a pokúste sa venovať svojmu zdraviu.
Držte si odstup od ľudí okolo vás,...