Martin Scorsese by Íra bez Netflixu nenatočil

Filmár Martin Scorsese by svoj mafiánsky epos Ír nikdy nedokázal natočiť bez spoločnosti Netflix. V rozhovore pre BBC sa tak vyjadrila jeho dlhoročná spolupracovníčka Thelma Schoonmaker.

28.01.2020 13:20
Režisér Martin Scorsese na vyhlásení National... Foto: ,
Režisér Martin Scorsese na vyhlásení National Board of Review Awards.

„Nikto ten film nechcel financovať. Scorsese a Robert De Niro sedem rokov bojovali, aby naň získali prostriedky,“ uviedla oceňovaná 80-ročná strihačka pre BBC News. „Štúdiá sa takýchto vecí trochu boja, ale dosiahlo to veľký úspech, tak sa možno trochu poučili,“ skonštatovala.

Schoonmaker, ktorá si prácou na Írovi vyslúžila ôsmu oscarovú nomináciu, zároveň prezradila, že jedným z problémov bolo Scorseseho neoblomné rozhodnutie použiť vo filme technológiu na obmladenie hercov, ktorá bola veľmi nákladná. „Scorseseho generálny manažér nakoniec povedal ‚Netflix ti dá peniaze a dajú ti pokoj‘ – a tak to aj bolo,“ pokračovala trojnásobná držiteľka Oscara.

„Nedokážem vám povedať, aké požehnanie to bolo. Mrzí nás krátke premietanie v kinách, ale nikto iný tento film nechcel robiť. Bez Netflixu by nevznikol,“ uzavrela.

Mafiánska dráma podľa odhadov magazínu Forbes stála asi 160 miliónov dolárov (v prepočte zhruba 145 miliónov eur). Netflix pritom na ňu poskytol finančné prostriedky a nezasahoval. Spoločnosť podľa Schoonmaker nenamietala ani proti dĺžke snímky, ktorá dosiahla tri hodiny a 29 minút.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #netflix #Martin Scorsese #Ír #film

+ Spravte si poobedie pre seba, zrelaxujte sa a načerpajte nové sily.
Prebojujte sa k novému pracovnému miestu,...

+ Vaše telo potrebuje starostlivosť počas všetkých ročných období, aj teraz
Nebuďte pri svojej práci napätý,...