Červené pásky som si aj ja odplakal, priznáva Dušan Cinkota

Prvý diel Červených pások bezpochyby "zamával" nejedným z divákov. Inak to nebolo ani u ostrieľaného herca.

, 18.03.2020 15:10
Dušan Cinkota Foto:
Herec Dušan Cinkota v seriáli Červené pásky.
debata (5)

Markizácky seriál Červené pásky, ktorý sa k divákom dostal 3. marca, sa stretol so skvelým ohlasom. Hoci hlavné postavy v ňom stvárňuje partia neopozeraných tvárí, pevné miesto v ňom dostali aj známi herci. Jedným z nich je aj Dušan Cinkota, ktorý stvárňuje rolu ošetrovateľa Fedora.

Prvý diel Červených pások bezpochyby „zamával“ nejedným z divákov. Inak to nebolo ani u ostrieľaného herca. „Prvý diel som videl v istom predstihu a ako divák som si ho takisto odplakal,“ priznal 49-ročný herec. Zároveň však dodal, že scenár ho chytil za srdce, čo bol dôvod, prečo na rolu prikývol. „Téma seriálu je výborná, jemne napísaná a netlačí na diváka. Životy, ktoré žijú deti v nemocnici, sú z môjho pohľadu spracované naozaj pekne. Scenáristi dokázali vykresliť, že aj v nemocnici, navyše s ťažkou diagnózou, dokážu žiť ľudia svoje životy so všetkým, čo k životu patrí.“

Herec Dušan Cinkota ako ošetrovateľ Fedor. Foto: TV Markíza
seriál červené pásky, červené pásky, dušan cinkota, soňa norisová, marek majeský, Herec Dušan Cinkota ako ošetrovateľ Fedor.

O réžiu sa postaral Braňo Mišík a herec oceňuje najmä jeho snahu o pravdivosť. „Braňo Mišík režíroval veľmi presne a nepotreboval veľa viet na to, aby herca dostal kam, kde ho chcel mať. Takýto prístup je postavený na vzájomnej dôvere medzi hercom a režisérom,“ opisuje nakrúcanie Cinkota. Mišík má na konte aj úspešný aktuálny projekt RTVS Hniezdo, podpísaný je aj pod seriálmi ako Sestričky či ZOO.

Cinkota oceňuje aj jednu z tém seriálu, ktorou je rakovina. Tabu by podľa jeho slov byť nemala a on ju ani takto nevníma. „Ja tému rakoviny ako tabu neberiem, pretože moji blízki si v tomto smere už niečo prežili a aj vďaka tejto skúsenosti som sa o rakovine mnohé dozvedel. Snažím sa ľudí, ktorí majú túto diagnózu, nebrať ako pacientov, ako ako ľudí,“ dodal herec.

Herec Jakub Švec ako Leo v markizáckom seriáli...
Herec Peter Kiss ako Jonáš v markizáckom...
+4Herec Krištof Kelíšek ako Hugo v markizáckom...

V seriáli je akýmsi spojivkom medzi nemocnicou a mladými ľuďmi bojujúcimi so svojimi diagnózami. Ako sa mu s mladými hercami hrá? „Snažím sa k nim mať otcovský prístup. Pochopiteľne, ak si pýtajú radu, nemám s tým problém, sú to moji hereckí partneri. Veď napokon, celý svoj život pracujem aj s mladými či s detskými hercami a beriem ich ako svojich kolegov.“

U mnohých ľudí vzbudzujú nemocnice či lekári a sestričky strach. Cinkota to vníma inak. „Ja žiadnou fóbiou z bielych plášťov netrpím. Moja mama pracovala celý život v nemocnici ako sestrička, bývali sme neďaleko a ja som za ňou často chodil, bral som toto prostredie ako súčasť môjho života odmalička.“

Epidémia koronavírusu zasiahla aj výrobu Červených pások, ktoré dostali na istý čas stopku a aktuálne vypadli z programu. Markíza potvrdila, že seriál dostáva pauzu na neurčito. V utorkovom prime-time v nasledujúcich týždňoch diváci uvidia reprízu 1. série seriálu Sestričky.

© Autorské práva vyhradené

5 debata chyba
Viac na túto tému: #Dušan Cinkota #seriál Červené pásky
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy

+ Nastane vám obdobie stresu, vyvarujte sa náročnejším činnostiam.
Nedopustite, aby sa o vašich súkromných...

+ Zabúdate sa chrániť pred vetrom, pomôže vám čiapka a šál.
Túžite sa podeliť o šťastie, máte okolo seba...