Kráľovná Alžbeta II. sa prihovorila národu! Prosí o disciplínu, žiada odhodlanie

Britská kráľovná Alžbeta II. v nedeľňajšom mimoriadnom televíznom prejave vyzvala občanov Veľkej Británie a Spoločenstva národov (Commonwealth), aby v boji proti pandémii nového koronavírusu "zostali jednotní a odhodlaní". Informovala o tom spravodajská stanica Sky News.

06.04.2020 09:35
debata
Britská kráľovná Alžbeta II. na archívnom zábere. Foto: SITA/AP, Kirsty Wigglesworth
Britská kráľovná Alžbeta II. s úsmevom na veľkonočnej omši vo Windsore. Britská kráľovná Alžbeta II. na archívnom zábere.

„Proti tejto chorobe (COVID-19) bojujeme spoločne a chcem vás uistiť, že ak zostaneme jednotní a odhodlaní, potom ju porazíme,“ vyhlásila kráľovná v prejave, ktorý bol za prísnych opatrení proti šíreniu koronavírusu nahraný na Windsorskom zámku.

Dodala, že hoci toho ľudia budú musieť ešte veľa vydržať, prídu aj lepšie dni, keď sa budú môcť opäť stretnúť s priateľmi a rodinami.

Kráľovná sa poďakovala Národnej zdravotnej služby (NHS) a zdravotníkom, ktorí „si naďalej obetavo plnia svoje každodenné povinnosti mimo domova a podporujú tak nás všetkých“. „Som si istá, že národ sa ku mne pridá v uistení, že to, čo robíte, si ceníme a každou hodinou vašej tvrdej práce sa dostávame bližšie k návratu do normálnych časov“.

Britská panovníčka uviedla, že súčasná kríza spojená s koronavírusom SARS-CoV-2 priniesla „niektorým žiaľ, mnohým finančné ťažkosti a všetkým z nás obrovské zmeny v našom každodennom živote“.

Zároveň podľa stanice BBC zdôraznila vlastnosti, akými sú sebadisciplína a odhodlanosť s tým, že verí, že v nasledujúcich rokoch budú môcť byť všetci hrdí na to, ako sa v tejto situácii zachovali.

Kráľovná (93) mala za celú svoju 68 rokov trvajúcu vládu na tróne len tri ďalšie mimoriadne prejavy počas celoštátnych kríz. Spravila tak po smrti svojej matky v roku 2002, pred pohrebom princeznej Diany v roku 1997 a počas prvej vojny v Perzskom zálive v roku 1991.

Británia je s takmer 42 000 potvrdenými prípadmi nákazy jednou z najviac zasiahnutých krajín v Európe. Viac než 4300 ľudí tam ochorenie COVID-19 podľahlo. Najnovšie hospitalizovali aj britského premiéra Borisa Johnsona, ktorému už pred niekoľkými dňami diagnostikovali koronavírus. Jeho stavu najprv stačila domáca liečba v izolácii, ale zdá sa, že momentálne sa stav zhoršil.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #prejav #kráľovná Alžbeta II. #koronavírus

+ Pobyt na čerstvom vzduchu za každého počasia vám urobí dobre.
Nechýba vám rozvaha, skúste zariskovať a užite si...

+ Nepodceňujte pohlavné choroby, navštevujte pravidelne lekára.
Neviete sa rozhodnúť pre kúpu vhodného...